Maj to początek szczytowej aktywności kleszczy, które przenoszą m.in. boreliozę. Nie wolno lekceważyć rumieni czy bólów w stawach, tylko niezwłocznie iść do lekarza. Nieleczona borelioza potrafi trwale spustoszyć organizm.

Z tego artykułu dowiesz się:

Sezon na kleszcze – gdzie mogą ukąsić?

Wielu Polaków w czasie urlopu odpoczywa na łonie natury, wybierając m.in. lasy czy letniska zlokalizowane w pobliżu jezior. Ale nie musimy nigdzie wyjeżdżać, żeby natknąć się na kleszcze. Może się to zdarzyć w trakcie spaceru w parku lub w przydomowym ogródku.

Warto podkreślić, że sezon na kleszcze nakłada się na czas urlopów – aktywność tych pajęczaków kończy się dopiero jesienią.

Ile zakażeń boreliozą odnotowano w ubiegłych latach?

W ubiegłym roku, w całym kraju zanotowano 12 427 przypadków zachorowań na boreliozę – wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Z kolei w latach 2020 i 2019 wskaźniki były jeszcze wyższe, czyli odpowiednio 12 934 i 20 632, czytamy w biuletynie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Eksperci szacują, że oficjalne dane to jedynie niewielka część rzeczywistych zakażeń. Istnieją podejrzenia, że liczba chorych może sięgać nawet kilkuset tysięcy rocznie. Borelioza od lat zajmuje też wysoką pozycję wśród rozpoznawanych chorób zawodowych.

Jakie są objawy i skutki zakażenia boreliozą?

Skutki zakażenia mogą być poważne i nieodwracalne, jeżeli nie podejmie się leczenia w odpowiednim czasie. Dlatego po ukąszeniu trzeba zwracać uwagę na objawy. Pamiętajmy, że niektóre mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach i mogą przypominać grypę czy dolegliwości żołądkowe. Nie wolno też ignorować rumieni na skórze.

Objawy zakażenia boreliozą to m.in.:

 • problemy grypopodobne (gorączka, dreszcze, powiększenie węzłów chłonnych),
 • pokarmowe (bóle brzucha, zaparcia, biegunki),
 • zmiany skórne (rumień, obrzęk, zapalenie skóry),
 • zapalenie, opuchnięcie stawów (zwykle atakuje staw kolanowy lub skokowy)
 • zaburzenia pracy serca, bóle w klatce piersiowej

Poza tym borelioza może mieć wpływ na słuch i wzrok, czy powodować zaburzenia nastroju. Choroba często atakuje wiele narządów naraz, dlatego może być trudna do wykrycia. Zatem już od maja trzeba zwracać szczególną uwagę na wszystkie dobrze znane oznaki zakażenia, szczególnie gdy podejrzewamy ukąszenie.

Co robić po ukąszeniu przez kleszcza?

W tej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, aby zwiększyć szansę na szybki powrót do zdrowia i uniknięcie poważnych problemów. Borelioza to niebezpieczna choroba, która w skrajnych przypadkach może uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy, czyli nasz mózg. Nieleczona borelioza już po roku może osiągnąć przewlekłą postać i spowodować nawet trwałe szkody.

Przeciwko tej chorobie nie da się zaszczepić – taka szczepionka po prostu nie istnieje. Na szczęście stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa znacząco minimalizuje ryzyko ukąszenia. Wystarczy stosować m.in. środki odstraszające.

Ale nawet jeśli okaże się, że zostaliśmy ukąszeni, nie oznacza to najgorszego. Najważniejsze, aby jak najszybciej pójść do lekarza. Boreliozę leczy się antybiotykami, więc terapia nie musi być skomplikowana, choć może być długotrwała.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

 • Brak górnej granicy wieku
 • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
 • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

 • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
 • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
 • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników