Pracownik na L4 może być nieobecny w pracy nawet przez pół roku.

L4 uprawnia do zwolnienia z pracy w trakcie choroby. Każde zwolnienie musi być poprzedzone odpowiednimi badaniami i konsultacją lekarską. Jak pracodawca może wpłynąć na ilość i długość absencji pracowników? Odpowiedź znajduje się w poniższym poradniku na temat L4 — zwolnienia lekarskiego na czas choroby.

Spis treści:

Zwolnienie lekarskie — podstawowe zasady

Wiele aktywnych zawodowo osób korzystało ze zwolnienia lekarskiego, bo każdemu zdarzają się choroby. Co jakiś czas zmieniają się jednak zasady przyznawania świadczenia i związane z tym prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy. Przypominamy aktualnie obowiązujące regulacje prawne:

  • na L4 może się udać pracownik ubezpieczony w ZUS-ie,
  • o przyznaniu i długości zwolnienia decyduje lekarz, również psychiatra,
  • od 1 grudnia 2018 r. lekarze wystawiają L4 w formie elektronicznej, która natychmiast trafia do pracodawcy,
  • zwolnienie w formie papierowej otrzymują jedynie pracownicy, którzy nie mają konta PUE w ZUS-ie i wtedy w ciągu 7 dni muszą przekazać L4 swojemu pracodawcy,
  • do L4 uprawnia choroba pracownika lub jego opieka nad bliską mu chorą osobą (prawo przyznaje do 14 dni zwolnienia na opiekę nad osobą dorosłą i do 60 dni na opiekę nad dzieckiem do 14 r.ż.),
  • lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie do 3 dni wstecz, ale to zawsze jest decyzja lekarza.

Ile można być na zwolnieniu lekarskim?

Polskie prawo ściśle reguluje, ile może trwać zwolnienie lekarskie. W 2022 roku jest to:

  • maksymalnie 182 dni w roku (6 miesięcy),
  • do 270 dni w roku w przypadku zwolnienia z powodu gruźlicy lub ciąży.

Warto wiedzieć dokładnie, jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, ponieważ wraz z początkiem 2022 r. zmieniły się zasady naliczania świadczeń chorobowych. Najważniejszą zmianą jest sumowanie wszystkich zwolnień, bez względu na rodzaj choroby. Wcześniej do zasiłku chorobowego wliczały się tylko zwolnienia przyznane z powodu jednej choroby. Obecnie, jeśli okres między zwolnieniami nie przekracza 60 dni, rodzaj schorzenia nie ma znaczenia.

Maksymalny czas zwolnienia lekarskiego jakim jest 182 dni i sumowanie L4 ma zapobiec wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego i zasiłku chorobowego przez niektórych pracowników. Szczególnie dyskusyjne pod tym względem są zwolnienia od lekarzy psychiatrów. Długość zwolnienia lekarskiego z powodu pogorszenia samopoczucia psychicznego może być taka sama, jak w przypadku innych zwolnień, czyli pół roku.

Po upływie 6 miesięcy na zwolnieniu kończy się możliwość pobierania zasiłku chorobowego. Jeśli pracownik w tym czasie nie wyzdrowiał, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Takie świadczenie jest przyznawane na 12 miesięcy i decyduje o tym lekarz-orzecznik współpracujący z ZUS-em.

Czy pracodawca ma wpływ na ilość i długość L4 pracowników?

Zwolnienia lekarskie wynikają głownie z problemów zdrowotnych pracowników (pozostałe są wystawiane na opiekę nad bliskimi chorymi). W tym aspekcie pracodawca, który chce mieć wpływ na absencje zatrudnionych, może podjąć kilka istotnych kroków. Najbardziej skuteczna jest profilaktyka zdrowotna, czyli:

  • działania edukacyjne — zwiększanie świadomości zdrowotnej pracowników i zachęcanie ich do większego dbania o psychofizyczny dobrostan,
  • przypominanie o badaniach profilaktycznych — regularne wykonywanie badań pozwala na szybkie wykrycie chorób w ich wczesnym stadium, dzięki czemu czas leczenia i zwolnienia lekarskie ulegają skróceniu,
  • dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne — grupowe ubezpieczenia i Pracownicze Programy Profilaktyczne, które — tak jak w SALTUS Ubezpieczenia — uprawniają do bezpłatnych badań i konsultacji lekarzy specjalistów.

Każda z tych opcji ma znaczenie, ale wdrożenie wszystkich daje najlepsze efekty — powoduje, że pracownicy zyskują wiedzę i świadomość wagi profilaktyki oraz konkretne narzędzia, żeby z niej skorzystać.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników