Cukrzyca to pierwsza niezakaźna epidemia, problem społeczny, ekonomiczny i cywilizacyjny. Zdrowie ratuje odpowiednia profilaktyka.
Program edukacji zdrowotnej w cukrzycy i profilaktyka diabetologiczna to kluczowe działania, jakie może podjąć pracodawca w celu ochrony pracowników przed cukrzycą. W SALTUS Ubezpieczenia jest to Pracowniczy Program Profilaktyczny – Profilaktyka Diabetologiczna. Wdrożony w firmie ma szanse uchronić pracowników przed tą ciężką chorobą.
Spis treści:
- Cukrzyca – choroba cywilizacyjna
- Program Profilaktyka Diabetologiczna w SALTUS Ubezpieczenia
- Profilaktyka diabetologiczna w Polsce
Cukrzyca – choroba cywilizacyjna
Cukrzyca to epidemia naszych czasów. Niski poziom aktywności fizycznej, stres i złe odżywianie sprawiają, że choruje na nią coraz więcej Polaków. W poradniach diabetologicznych leczy się około 3 miliony chorych, spośród nich 800 tys. przyjmuje insulinę. Na cukrzycę typu I choruje około 200 tys. osób, pozostali na inne rodzaje cukrzycy. Najczęściej spotykanym (około 90 proc. chorych) jest typ II, uzależniony od stylu życia.
Wielu cukrzyków nie wie o swojej chorobie. Nie korzystają z badań, nie mają wystarczającej wiedzy, żeby po pierwszych objawach zgłosić się do lekarza. Dodatkowo w pierwszych latach cukrzyca może przebiegać bezobjawowo. Taka sytuacja z czasem generuje olbrzymie koszty leczenia tych pacjentów. Także pracodawcy ponoszą koszty cukrzycy pracowników – chorzy cierpią na zaburzenia koncentracji, gorzej się czują, mają powikłania i biorą zwolnienia lekarskie.
Nie musi tak być. Zdrowotna edukacja zatrudnionych w połączeniu z dopasowaną opieką zdrowotną przynosi dobre efekty.
Program Profilaktyka Diabetologiczna w SALTUS Ubezpieczenia
Profilaktyka cukrzycy zaczyna się od badań. Wszelkie odchylenia od normy zwiastujące chorobę mogą być wykryte, o ile pracownik regularnie się bada. Ponieważ cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, warto znać trochę statystyk:
- w czasie ostatnich 35 lat liczba osób chorych na cukrzycę zwiększyła się ponad 3,5-krotnie,
- WHO prognozuje, że do 2030 roku cukrzyca będzie siódmą z najczęstszych przyczyn śmierci,
- z powodu choroby cukrzycowej co 6 sekund umiera jedna osoba.
W takim kontekście staje się oczywiste, że w pakiecie medycyny pracy profilaktyka diabetologiczna stanowi czołowe miejsce.
W SALTUS Ubezpieczenia pracowniczy program profilaktyczny Profilaktyka Diabetologiczna pomaga pracownikom na każdym etapie choroby. Również wtedy, gdy występuje insulinooporność, która zwiastuje cukrzycę.
Pracownik jest pod stałą opieką:
- internisty,
- diabetologa,
- kardiologa,
- okulisty.
W zaawansowanym stadium wspólne spojrzenie lekarzy specjalistów na chorego ułatwia mu funkcjonowanie z cukrzycą. Tym bardziej że SALTUS Ubezpieczenia gwarantuje opiekę diabetologa, a tych jest w Polsce jedynie 1200 na 3 mln chorych.
Zarówno w stanie przedcukrzycowym, jak i w trakcie leczenia najważniejsze są badania, które pokazują rzeczywisty stan zdrowia pracownika.
Cukrzyca – badania profilaktyczne:
- glukoza,
- krzywa glukozowa,
- glukoza po obciążeniu,
- glukoza w moczu,
- glukoza DZM,
- kreatynina, kreatynina w moczu,
- kreatynina DZM,
- klirens kreatyniny,
- lipidogram,
- białko w moczu,
- białko DZM,
- insulina,
- insulina po obciążeniu,
- hemoglobina glikowana HbA1C,
- badanie ogólne moczu.
Z badań diagnostycznych w programie profilaktycznym Profilaktyka Diabetologiczna jest EKG.
Profilaktyka diabetologiczna w Polsce
Opieka diabetologiczna w Polsce to precyzyjnie określone przez NFZ wytyczne, jakimi kierują się lekarze. Pacjentom z podejrzeniem choroby cukrzycowej zleca się badania krwi, w tym stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej lub stężenie hemoglobiny glikolowanej. Po rozpoznaniu cukrzycy chorzy mają do dyspozycji ponad 40 różnych rodzajów insuliny i leki obniżające poziom glukozy we krwi. Wiele preparatów, w tym wstrzykiwacze insulinowe, jest refundowanych.
Program opieki koordynowanej zakłada zindywidualizowane leczenie i regularne wizyty kontrolne połączone z edukacją dietetyczną. Nie każdy chory kierowany jest do diabetologa, co jest możliwe w ramach ubezpieczeń grupowych w SALTUS Ubezpieczenia. Na państwowy fundusz zdrowia do konsultacji diabetologicznych uprawnia jedynie:
- wystąpienie powikłań farmakoterapii i cukrzycy,
- utrudnienie leczenia przez choroby współistniejące lub inne czynniki, a także leczenie, które okazało się nieskuteczne,
- dodatkowe, indywidualne czynniki.
Właściwe leczenie to również profilaktyka diabetologiczna, której głównym celem jest zapobieganie powikłaniom cukrzycy.
Mimo dobrych wytycznych rozpoznawania i leczenia cukrzycy dla lekarzy rodzinnych nie każdy pacjent z cukrzycą odczuje te same, pozytywne efekty opieki lekarskiej. U wielu osób choroba będzie się rozwijać, a powikłania postępować przez długi czas oczekiwania na wizytę w państwowej placówce ochrony zdrowia. Także chorzy skierowani do poradni diabetologicznych mogą mieć do nich utrudniony dostęp, ponieważ nie występują w każdym mieście oraz nie zawsze są dobrze wyposażone.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników