Choroba może się ujawnić nawet po 30 latach od kontaktu z pierwiastkiem. Dlatego w miejscu pracy należy pilnować stężenia berylu w powietrzu, a pracownikom zapewnić odpowiednia opiekę medyczną.

Narażenie na beryl ma miejsce w medycynie, przemyśle metalowym, samochodowym, lotniczym czy elektroniczny. Choroba atakuje płuca pracowników. Jak ją rozpoznać i leczyć w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych?

Spis treści:

Beryloza — co to jest?

Beryloza to zawodowa choroba płuc. Powoduje ją beryl, pierwiastek chemiczny, jeden z 20 najważniejszych surowców wykorzystywanych w Unii Europejskiej. Stosuje się go m.in. do konstruowania statków kosmicznych, budowy reaktorów jądrowych czy paliwa rakietowego.

Beryl — metal, który szkodzi

Beryl jest obecny w wielu przedmiotach codziennego użytku. Pracownicy medyczni mają kontakt z berylem przez narzędzia chirurgiczne, okienka do lamp rentgenowskich, detektory promieniowania X i w mikroskopach. Miłośnicy dobrych brzmień także — beryl jest wykorzystywany do produkcji membran głośników wysokotonowych. Niemal każdy użytkownik smartfona również jest z pośrednim kontakcie z tym trującym pierwiastkiem — beryl znajduje się w podzespołach tych telefonów. Także kierowcy i pasażerowie samochodów, ponieważ samochodowe poduszki powietrzne zawierają beryl.

Zawartość szkodliwego pierwiastka w przedmiotach codziennego użytku nie jest jednak szkodliwa. Natomiast praca, przy której występuje z nim bezpośredni kontakt — już tak. Na przykład poduszki powietrzne w autach nie są szkodliwe, ale ich wymiana jest ryzykowna dla zdrowia.

Na berylozę najbardziej narażeni są pracownicy przemysłu:

  • metalowego,
  • zbrojeniowego,
  • lotniczego,
  • samochodowego,
  • elektronicznego.

Beryloza — objawy

Choroba może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów. Okres od bezpośredniego kontaktu z berylem a objawami trwa od 15 do nawet 30 lat. Poza tym dolegliwości narastają stopniowo.

Przy berylozie najczęściej pracownikom dokuczają objawy ze strony układu oddechowego: kaszel i duszności. W płucach powstają stany i guzki zapalne (ziarniniaki). Pojawia się ból w klatce piersiowej i osłabienie, chory traci na wadze. Ziarniniaki mogą powstawać również w innych narządach, powodując dolegliwości z ich strony. Może dojść do podrażnienia skóry i oczu.

Beryloza przybiera też formę alergii — kontakt z pierwiastkiem może wywołać uczulenie. Dzieje się tak najczęściej na skutek wdychania niskich stężeń berylu.

W ostrym zatruciu berylem objawy powstają szybko. Forma przewlekła charakteryzuje się ich stopniowym narastaniem.

Beryloza — przyczyny

Bezpośrednim powodem choroby jest interakcja organizmu z berylem lub jego związkami.

Toksyczny jest sam czysty beryl, jak i jego rozpuszczalne związki i opary. Wdychanie pyłu metalicznego powoduje takie same szkody jak zatrucie tlenkiem berylu. Podsumowując — wszelki, ale szczególnie długotrwały kontakt z tym pierwiastkiem jest przyczyną berylozy. Jedynym środkiem zapobiegawczym jest unikanie ekspozycji na beryl.

Jak badania profilaktyczne płuc wpierają profilaktykę berylozy?

Choroby płuc wywołane pyłem metali twardych, takie jak beryloza, wymagają konsultacji lekarskiej, najlepiej u pulmonologa. Lekarz zleci badania:

  • RTG klatki piersiowej,
  • tomografię komputerową i badania czynnościowe płuc,
  • bronchoskopię z pobraniem wycinka tkanki płucnej i płukaniem oskrzelowo-pęcherzykowym.

Gdy diagnoza jest już postawiona — beryloza, zmiany w płucach zwykle są znaczne i należy podjąć leczenie.

Beryloza — leczenie i działania w miejscu pracy

Leczenie choroby polega na długotrwałym przyjmowaniu glikokortykosteroidów.

Choroby zawodowe płuc, takie jak beryloza nie muszą oznaczać całkowitej utraty zdrowia. Najlepiej oczywiście nie dopuścić do zachorowania. W przypadku berylozy pomocne są regulacje prawne. Mówią one, że stężenie berylu w powietrzu w miejscu pracy nie powinno przekraczać 0,05 mg/m3 w ciągu 8 godzin pracy. Mimo to, ryzyko zachorowania wciąż istnieje. Dlatego najlepiej, jeśli pracownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z trującym pierwiastkiem, są objęci dodatkowymi — grupowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi.

W SALTUS Ubezpieczenia pracownicy mogą korzystać z Pracowniczego Programu Profilaktycznego: Profilaktyka Chorób Układu Oddechowego.

Regularna kontrola stanu płuc pod prowadzeniem internisty, pulmonologa i alergologa pozwala na bieżącą ocenę zdrowia. W razie jakichkolwiek wątpliwości badania diagnostyczne pomogą wykluczyć lub wykryć chorobę.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników