Alergiczne zapalenie spojówek przeszkadza w pracy. W formie przewlekłej — może z niej wykluczyć. Co robić, jeśli w miejscu pracy są alergeny drażniące oczy?
Zawodowe alergiczne zapalenie spojówek powstaje w wyniku narażenia na alergen specyficzny dla miejsca pracy. Ciągły kontakt z alergenem stanowi ryzyko nawrotów choroby i częstych reakcji uczuleniowych. Pracownikom narażonym na alergiczne zapalenie spojówek SALTUS Ubezpieczenia rekomenduje stałą opiekę medyczną okulisty, w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych.
Spis treści:
- Co to jest zawodowe alergiczne zapalenie spojówek?
- Alergiczne zapalenie spojówek — przyczyny
- Alergiczne zapalenie spojówek — objawy
- Zapalenie spojówek a praca zawodowa
- Uczulenie w miejscu pracy — jak wygląda ochrona zdrowia pracowników?
Co to jest zawodowe alergiczne zapalenie spojówek?
Zawodowe alergiczne zapalenie spojówek to choroba zawodowa, która ma związek z wykonywana pracą. O wystąpieniu choroby decyduje czynnik alergiczny. Może on też nasilić objawy alergii, która występowała już wcześniej.
Zawodowe alergiczne zapalenie spojówek to inaczej stan zapalny spojówek.
Alergiczne zapalenie spojówek — przyczyny
Przyczyną powstania alergicznego zapalenia spojówek w miejscu pracy jest kontakt z alergenem. Najczęstsze alergeny w środowisku pracy:
- substancje chemiczne,
- substancje biologiczne,
- metale,
- leki,
- pyły roślinne,
- sierść zwierząt.
Którym pracownikom grozi alergiczne zapalenie spojówek?
W związku z czynnikami alergizującymi, na alergiczne choroby oczu narażeni są:
- spawacze,
- hutnicy,
- pracownicy produkcji, przemysłu metalowego i chemicznego,
- pielęgniarki, ratownicy medyczni,
- piekarze,
- pracownicy serowarni.
Alergiczne zapalenie spojówek — objawy
Objawy alergicznego zapalenia spojówek:
- obrzęk,
- zaczerwienienie,
- łzawienie,
- wydzielanie śluzu,
- świąd.
Zapalenie spojówek a praca zawodowa
Czy z zapaleniem spojówek można chodzić do pracy? To zależy od rodzaju zapalenia. Jeśli jest ono wirusowe i bakteryjne, to znaczy, że jest silne zakaźne i przez kilka dni należy pozostać w domu.
Alergiczne choroby oczu nie są zaraźliwe, ale tak samo powodują dyskomfort. Izolacja od czynnika alergicznego pomaga w powrocie do zdrowia i jeśli to możliwe, pracownik powinien być przez kilka dni na zwolnieniu lekarskim.
Alergiczne zapalenie oczu nie wyklucza z pracy, ale decyzję o ewentualnym L4 powinien podjąć lekarz okulista.
Uczulenie w miejscu pracy — jak wygląda ochrona zdrowia pracowników?
Nie zawsze wiadomo, czy reakcją na alergen jest zawodowe alergiczne zapalenie spojówek, czy np. podrażnienie oczu wskutek zmęczenia. To rozróżnienie jest o tyle trudne, że objawy tych dwóch schorzeń są podobne.
Poza tym, czynniki alergizujące mogą potęgować objawy obecnej już alergii lub zespołu suchego oka.
Alergia zawodowa wymaga profesjonalnego rozpoznania. W SALTUS Ubezpieczenia pracownicy korzystają z konsultacji okulistycznych, w tym profesorskich. Badania i zabiegi świadczone w ramach ubezpieczenia zapewniają właściwą diagnozę i szybkie podjęcie leczenia.
W ramach pozamedycznej opieki zdrowotnej, pracodawca powinien informować nowo zatrudniane osoby o alergenach obecnych w miejscu pracy. Wiedza na temat alergicznego zapalenia spojówek oraz środki ochrony osobistej (maski i okulary ochronne) to podstawowa profilaktyka.
Krokiem ostatecznym, po braku efektów leczenia choroby, jest całkowite unikanie substancji wywołujących zawodowe alergiczne zapalenie spojówek, czyli zmiana pracy, w której panują szkodliwe warunki.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników