Właściwa dieta, aktywność fizyczna, brak nałogów, pasje – to wszystko wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. Czy firma powinna o to dbać?
Zdrowa firma wspiera kondycję fizyczną i psychiczną zatrudnionych. Czy pracodawca faktycznie ma wpływ na te obszary ich życia? Może zrobić wiele, od umożliwienia poobiedniej drzemki, po zaoferowanie zdrowotnych programów profilaktycznych w ramach grupowych ubezpieczeń.
Spis treści:
- Co oznacza pojęcie „zdrowa firma”?
- Zdrowa firma – czym jest w praktyce?
- Co wpływa na zdrowie fizyczne?
- Co powoduje dobre samopoczucie?
Co oznacza pojęcie „zdrowa firma”?
Zdrowa firma kieruje się dbałością o zdrowie pracowników – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Na to, że pracownicy czują się lepiej, składa się wiele czynników. Dbanie o dobrostan zespołów, to m.in. tworzenie przyjaznej kultury organizacji, także poprzez wprowadzanie nowych technologii ułatwiających pracę i usprawniających procesy. Zdrowa firma to również zintegrowana strategia promocji zdrowia w miejscu zatrudnienia. Według Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra Jerzego Nofera w Łodzi istnieje 7 kluczowych aspektów zdrowia i aktywności zawodowej:
- Zdrowe odżywianie
- Aktywność fizyczna
- Organizacja pracy i ergonomii
- Zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie
- Regeneracja po pracy
- Atmosfera w pracy
- Wolność od nałogów
Starania, żeby firma była zdrowa, przedsiębiorcy zwiększyli podczas pandemii. Powszechna izolacja doprowadziła do zmiany trybu pracy na zdalny, a później hybrydowy. Upływający na odosobnieniu czas pogłębiał zmęczenie, frustrację i niepewność pracowników. Do tego doszedł większy niż zwykle stres, zajadanie go jedzeniem, mniejsza aktywność fizyczna i rzadsze wizyty u lekarzy. Stan zdrowia Polaków uległ pogorszeniu. Choć dziś wydaje się, że pandemia jest pod kontrolą, to jej efekty w postaci pogorszenia zdrowia fizycznego i psychicznego wciąż są obecne.
Pracownicy oczekują dziś większej dbałości o ich zdrowie, także w postaci rozbudowanych pakietów medycznych, a przedsiębiorcy wychodzą tym oczekiwaniom naprzeciw. Budowanie firmy, która autentycznie dba o zdrowie pracowników stało się priorytetem.
Zdrowa firma – czym jest w praktyce?
Działania, które prowadzą do utrzymania kondycji fizycznej i psychicznej pracowników, są coraz bardziej wyrafinowane i innowacyjne. Owocowe dni tygodnia, darmowa kawa i herbata, piłkarzyki, ping-pong, konsole do gier czy abonamentowe karty do obiektów sportowych są już standardem. Teraz podobnych propozycji jest więcej i są pomyślane tak, aby bardziej angażować ludzi. Przykładem takich dobrych praktyk mogą być:
- sale sportowe w siedzibie firmy,
- miejsca do wyciszenia się, medytacji i drzemki,
- siłownie outdoorowe przed wejściem do firmy,
- firmowa biblioteka,
- nieformalne, cykliczne spotkania integracyjne pracowników współfinansowane ze środków przedsiębiorstwa,
- zniżki lub darmowe bilety do kina, teatru,
- rozbudowane pakiety medyczne.
Wśród sprawdzonych i cenionych przez pracowników benefitów zdrowotnych są programy profilaktyczne. Wśród nich warto wymienić te skierowane do osób po 40. roku życia, do mężczyzn, do osób z ryzykiem chorób serca lub przewodu pokarmowego. W SALTUS Ubezpieczenia pracodawca ma szeroki wybór i może dostosować programy oraz pakiety medyczne dostosowane do potrzeb pracowników, które wynikają z zagrożeń obecnych w ich miejscu pracy.
Widocznym trendem, który cieszy się zainteresowaniem i — jak pokazują pilotażowe programy przeprowadzane w firmach — przynosi realne benefity w postaci większej efektywności i zadowolenia pracowników, jest skrócony czas aktywności zawodowej. Cztery dni pracy, zamiast pięciu, pozwala im naprawdę wypocząć i spędzić jakościowy czas z rodziną. W efekcie wracają do pracy odświeżeni i pracują wydajniej.
Dużym krokiem w stronę potrzeb pracowników jest również przyznanie dodatkowego urlopu.
Co wpływa na zdrowie fizyczne?
Na ludzkie zdrowie składa się wiele czynności, zachowań i aspektów, które dopiero w połączeniu prowadzą do fizycznej tężyzny i odporności. Na zdrowie wpływają przede wszystkim takie elementy jak:
- zbilansowana dieta,
- aktywność fizyczna,
- ograniczenie spożywania alkoholu i palenia papierosów,
- suplementacja witamin i mikroelementów.
Wdrożenie tych wszystkich elementów sprawia, że ludzie rzadziej zaglądają do gabinetów lekarskich.
Badania WHO pokazują, że odpowiednie odżywianie i dobra kondycja fizyczna wpływają na zdrowie psychiczne pracowników i podnoszą ich efektywność. Zbilansowana dieta potrafi podnieść poziom wydajności pracownika nawet o 20 proc. Trudno się więc dziwić, że coraz więcej przedsiębiorstw wkracza do nurtu zdrowych firm.
Co powoduje dobre samopoczucie?
Zdrowie fizyczne nie funkcjonuje jednak w oderwaniu od kondycji psychicznej. Wiele schorzeń, z którymi ludzie udają się do lekarza, wynika z szeroko pojętych zaburzeń psychicznych. Za gorszą kondycję fizyczną nie musi jednak stać depresja dwubiegunowa czy stany lękowe, może za nią odpowiadać przewlekły stres lub nerwica.
Choć dieta i sport mają dla kondycji psychicznej ogromne znaczenie, ważne są też pasje i zainteresowania, które pracownicy realizują po godzinach pracy. Nie ma znaczenia, czy lubią grać na instrumencie, zbierać znaczki, czy realizować się artystycznie. Oderwanie od trosk codzienności i trudów pracy jest rodzajem odpoczynku, który regeneruje. Warto więc umożliwić pracownikom tzw. „work life balance”.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników