Zniesienie ograniczeń związanych z pandemią spowodowało, że wrócił temat badań profilaktycznych. Badania ogólne stanu zdrowia po długim czasie izolacji urastają do rangi jednej z najpilniejszych rzeczy – wielu ekspertów uważa, że sam koronawirus poczynił mniejsze spustoszenia niż zaprzestanie przez ludzi podejmowania działań profilaktycznych. Jakie badania profilaktyczne wykonać jako pierwsze?
Podstawowe badania laboratoryjne
Podstawowe badania krwi i moczu powinny być przez nas wykonywane regularnie, bo dają szybką odpowiedź na ogólny stan naszego organizmu. Pobranie krwi to prosty zabieg, a pozwala wykryć wiele poważnych chorób we wczesnym etapie. Jej analiza może pokazać, czy nie mamy poważnych niedoborów witamin, infekcji, a nawet chorób nowotworowych (np. białaczki).
Z kolei badanie moczu pozwala zwerfyikować podejrzenia chorób nerek i dróg moczowych, ale też zidentyfikować inne choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i niektóre nowotwory. Podstawowe badania kontrolne powinny być wykonywane co najmniej raz w roku – czas po lockdown’ie to dobry moment, by na podstawie ich wyników rozważyć przeprowadzenie kompleksowych badań stanu zdrowia. Analiza krwi i moczu to rutynowe badania, stanowiące punkt wyjścia.
Dlaczego warto robić regularne badania profilaktyczne?
Regularnie robione badania pozwalają na systematyczną ocenę zdrowia. Nadal jednak wielu z nas bagatelizuje sprawy zdrowotne, podchodząc z dużym dystansem do konieczności regularnego wykonywania badań. Wynika to z braku chęci, czasu lub zwyczajnie świadomości. A czasem z lęku przed złymi wynikami.
Ogólne badania lekarskie vs. zalecane badania profilaktyczne
Lekarze twierdzą, że badania profilaktyczne to najlepszy i najtańszy sposób na profilaktykę wielu chorób, w dodatku sposób mogący uratować życie wielu osób. Dlatego po przeprowadzeniu ogólnych badań lekarskich warto – w zależności od naszego stanu zdrowia i wykonywanego zawodu – wykonać dodatkowe badania profilaktyczne. Do najpopularniejszych badań należą:
- EKG – zlecane przy podejrzeniu zaburzeń pracy serca, pomaga wykryć arytmię lub inne zaburzenia jego czynności. Każdy powinien wykonać je profilaktycznie raz w roku, a osoby z podejrzeniem choroby niedokrwiennej lub innych schorzeń serca częściej.
- Testy tarczycy – jej prawidłowe funkcjonowanie wpływa na cały organizm i ma olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie. W związku z tym każdy powinien przynajmniej raz w roku zbadać krew pod kątem poziomu hormonu TSH oraz Ft4.
- Lipidogram – pozwala zmierzyć poziom cholesterolu we krwi pacjenta, we wczesnej fazie wykrywając miażdżycę czy chorobę niedokrwienną serca. Zalecane zwłaszcza osobom palącym, otyłym, starszym i prowadzącym stresujący tryb życia.
- Sprawdzenie glukozy – pozwala zbadać poziom cukru we krwi i ocenić tym samym metabolizm węglowodanów w organizmie pacjenta, wykrywając cukrzycę. Badanie poziomu glukozy jest też niezwykle pomocne w diagnozowaniu chorób trzustki i wątroby.
Badania profilaktyczne w SALTUS Ubezpieczenia
Dużą pomocą w sprawnym przeprowadzeniu badań są Pracownicze Programy Profilaktyczne oferowane przez SALTUS Ubezpieczenia. Zapewniają możliwość wykonania wielu badań pozwalających wykryć problemy, z którymi najczęściej borykają się pracownicy. Skupiają się zarówno na dolegliwościach wynikających z charakteru wykonywanej pracy, jak i innych najbardziej charakterystycznych dla poszczególnych grup wiekowych.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników