Pandemia 2020 roku wpłynęła na wszystkie sfery funkcjonowania pracowników. Wyjątkiem nie są tu również wypadki przy pracy. Według danych GUS liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy oraz wskaźnik wypadkowości zmniejszyły się w stosunku do 2019 r.
W okresie styczeń–wrzesień 2020 r. zgłoszono 40140 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. To aż o 24,1% mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. Zmniejszyła się również liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (tzw. wskaźnik wypadkowości) – odpowiednio z 3,91 do 2,97.
Mniej ciężkich wypadków
Osoby poszkodowane w wypadkach śmiertelnych stanowiły 0,2% wszystkich osób poszkodowanych (analogicznie jak w okresie styczeń–wrzesień 2019 r.). Zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych w wypadkach ciężkich (o 6,7%) oraz w wypadkach z tzw. innym skutkiem (o 24,2%).
Gdzie wypadki zdarzają się najczęściej?
Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: dolnośląskim (3,45), warmińsko-mazurskim (3,39) oraz opolskim i śląskim (po 3,38). Najbezpieczniej pod tym względem jest natomiast w województwach: mazowieckim (1,88), małopolskim (2,14) i podkarpackim (2,15).
Niebezpieczne i bezpieczne branże
W podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie (8,88), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (7,84) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (5,08). Najbezpieczniejszymi branżami pod kątem wypadkowości okazują się być informacja i komunikacja (0,50) oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa (0,66).
Charakterystyka wypadków
Dominującą grupą wydarzeń powodujących urazy było zderzenie albo uderzenie
w nieruchomy obiekt (31,1%). Kolejne miejsce na tej liście zajmują uderzenie przez obiekt w ruchu oraz kontakt z przedmiotem ostrym. Nieprawidłowe zachowanie się pracownika było przyczyną aż 60,8% wypadków przy pracy. Czynnością najczęściej wykonywaną przez poszkodowanego w chwili wypadku było poruszanie się (36,2%), a następnie operowanie przedmiotami (17,6%). 79,6% osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy doznało urazu kończyn
Jakie obowiązki ma pracodawca?
Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym.
W przeciwdziałaniu tym ostatnim może pomóc dobrze dobrane grupowe ubezpieczenie zdrowotne, oferujące sprawną profilaktykę, diagnostykę, leczenie i rehabilitację. Pracodawca, który zdecyduje się na grupowe ubezpieczenie zdrowotne, pracownicze programy profilaktyczne, zapewni swoim pracownikom dostęp do najlepszych świadczeń w ramach medycyny pracy i umożliwi im szybkie umówienie specjalistycznego badania.
Podstawowe zasady realizacji obowiązku zapobiegania wypadkom to:
- zapobieganie zagrożeniom,
- przeprowadzanie oceny ryzyka związanego z zagrożeniami, które nie mogą być wykluczone,
- likwidowanie zagrożeń u źródeł ich powstawania,
- dostosowanie warunków i procesów pracy do możliwości pracownika,
- stosowanie nowych rozwiązań technicznych,
- zastępowanie niebezpiecznych procesów technologicznych (urządzeń, substancji itp.) bezpiecznymi lub mniej niebezpiecznymi,
- nadawanie priorytetu środkom ochrony zbiorowej przed środkami ochrony indywidualnej,
- instruowanie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników