Technologia VR (Virtual Reality) zagościła w naszym świecie już kilka lat temu. Dotąd kojarzyła się przede wszystkim z grami komputerowymi. Jednak wirtualna rzeczywistość (VR) będzie odgrywała większą rolę w trosce o pacjenta, stając się zupełnie nową gałęzią medycyny.

Szczególnie ważną rolę odgrywać będzie w zastosowaniach medycznych poprzez zapewnienie wirtualnego środowiska umożliwiającego terapię VR, rehabilitację, a także służąc jako platforma edukacyjna.

System VR

Zaletą urządzeń VR jest wykorzystywanie dźwięku i uczucia przenoszenia ruchu, co dostarcza wielu bodźców i usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego. Przykładem tego jest platforma do ćwiczeń równowagi – stojący na niej człowiek, dzięki połączeniu platformy z urządzeniem VR, może kontrolować przebieg sytuacji pokazanej na ekranie. Specjalne gry, podłączone do platformy, pozwalają wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie czy poprawiające równowagę.

Daje to obiecujące efekty terapeutyczne w szczególności w przypadku seniorów. W jaki sposób VR oddziałuje na ich zdrowie? Osoba starsza przystosowuje się do sztucznych obrazów i określonych sytuacji poprzez wykonywanie odpowiednich ruchów, a tym samym współdziała z wygenerowaną rzeczywistością.

Wirtualna operacja

„Żywe obrazy” stosowane są również w szpitalach jako „odwracacz uwagi” pacjentów od przechodzonych zabiegów i związanego z bólem dyskomfortu. Inne zastosowanie to edukacja polegająca na tworzeniu “wirtualnych wycieczek” po organizmie, potrafiących przybliżyć pacjentom zakres ich leczenia lub planowanej operacji. VR pomaga również lekarzom, np. chirurgom, którzy przed planowaną operacją mogą zwizualizować sobie potencjalne zagrożenia. Pozwala to na poprawę jakości opieki zdrowotnej.

Trendy na rynku opieki zdrowotnej

Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w medycynie czy zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w rehabilitacji zdają się mieć nieograniczone możliwości. Coraz większe zainteresowanie lekarzy, badaczy i samych pacjentów tymi technologami z pewnością spowoduje pojawienie się nowych obszarów ich zastosowania. Diagnostyka chorób neurologicznych i psychiatrycznych, rehabilitacja po udarach, zaawansowane badania nad mózgiem człowieka to tylko niektóre z obszarów medycyny, które skorzystają na wprowadzeniu rozwiązań wirtualnej rzeczywistości.

System wirtualnej rzeczywistości zapewnia też pacjentom możliwość spojrzenia na chorych z innej perspektywy. Przykładowo, zestawy słuchawkowe ze specjalnym oprogramowaniem imitują świat, jaki odbierają zmysłami chorzy na Alzheimera. To obfite źródło edukacji, ale też szansa na rozwój empatii względem chorych.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników