Na rynku mamy cały czas niedobór rąk do pracy w tym sektorze. Dlatego wyjaśniamy jak z pomocą ubezpieczeń zdrowotnych ograniczyć ilość i długość zwolnień lekarskich.
Kierowcy zawodowi oraz pracownicy z branży transportu i logistyki są nieustannie narażeni na czynniki negatywnie oddziałujące na ich zdrowie, które powodują długotrwałe i nieodwracalne skutki. Najczęściej zmagają się z chorobami układu kostno-stawowego, układu krążenia i układu nerwowego.
Z jednej strony dolegliwości są wynikiem urazów, a z drugiej, zwłaszcza wśród kierowców, z przymusowej, długotrwałej pozycji siedzącej i stresu. Biorąc pod uwagę zarówno specyfikę pracy, jak i fakt, że w tej branży wciąż mamy do czynienia z niedoborem pracowników, pracodawcy jeszcze więcej uwagi powinni poświęcić utrzymaniu ich w dobrym zdrowiu.
Co więcej, jak wynika z danych GUS, branża transportu i gospodarki magazynowej charakteryzowała się w zeszłym roku wysoką absencją chorobową. Liczba dni niezdolności do pracy na jednego chorego wyniosła 37,5.
Oto 5 najczęstszych schorzeń, do których może przyczynić się specyfika pracy w sektorze transportu i logistyki:
- Zespół wibracyjny
- Choroby wywołane działaniem wysokich albo niskich temperatur otoczenia
- Wady postawy oraz przewlekłe schorzenia układu ruchu
- Urazy i kontuzje
- Długotrwałe choroby obwodowego układu nerwowego
Profilaktyka na pierwszym miejscu
Pracodawcy zatrudniający w sektorze transportu i logistyki powinni zadbać nie tylko o bezpieczeństwo i higienę pracy, ale również zapewnić pracownikom stały dostęp do badań profilaktycznych. Pomocne w tym mogą okazać się pracownicze programy profilaktyczne coraz częściej oferowane w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych.
Jak wybrać zestaw badań?
Wybierając odpowiedni program, pracodawcy powinni brać pod uwagę nie tylko charakter wykonywanych przez pracowników obowiązków, ale również ich wiek. Chcąc zadbać o utrzymanie zdrowia pracowników z branży transportowej w dobrej kondycji, pracodawcy powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na profilaktykę nabytych wad postawy oraz świadczenia ułatwiające powrót do zdrowia po doznaniu urazów. Biorąc pod uwagę, że większość osób pracujących w tej branży narażonych jest na problemy ze wzrokiem czy choroby związane z zaburzeniami krążenia, warto zapewnić im także dostęp do profilaktyki nabytych wad wzroku czy dodatkowej opieki kardiologicznej.
Należy jednak pamiętać, że zapewnienie pracownikom dostępu do badań i konsultacji specjalistycznych to jedynie część działań, jakie powinni oni podejmować zarządcy firm. Warto również przypominać pracownikom o regularnym sprawdzaniu stanu zdrowia. Im wcześniej problem zostanie zdiagnozowany, tym szybciej pracownik wróci do pełni zdrowia.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników