Taping (kinesiotaping, taping, plastrowanie) to terapia polegająca na przyklejaniu w odpowiedni sposób różnej długości plastrów. Plastry tapingowe stosowane są w łagodzeniu bólu, do rozluźniania nadwyrężonych, zbyt napiętych mięśni oraz jako środek zapobiegający kontuzjom.

Kinesiotaping – na czym polega?

Fizjoterapeuta przeprowadzający zabieg aplikuje na miejsca wymagające terapii plaster. Kinesiotaping poprzedzony jest wywiadem, po którym specjalista wyznacza sposób oklejenia danego miejsca.

Co dają tejpy? Większość pacjentów chwali tę metodę za szybkie rezultaty. Naklejona taśma unosi delikatnie skórę i zwiększa przestrzeń tworzącą się pomiędzy nią a mięśniami. Ten efekt jest kluczowy. Redukcja napięcia na receptory skórne wpływa na odczucia bólowe i napięcie mięśni. Przykładowo, zaaplikowane plastry rehabilitacyjne na kręgosłup skutecznie zmniejszają ból oraz poprawiają zakres ruchomości.

Plastry ortopedyczne – czy kolor ma znaczenie?

Tapowanie staje się coraz bardziej popularne. Bez problemu można zauważyć je u zawodowych sportowców w czasie ważnych rozgrywek. Często widzimy je też u amatorów biegania czy kolarstwa. Plastry do tapingu medycznego dostępne są w wielu kolorach. Barwa taśmy nie wpływa jednak na właściwości czy wskazania do zastosowania w danym obszarze, czy problemie. Kolor plastra nie ma wpływu na proces leczenia.
Wyjątkiem są tejpy w kolorze białym, które mają odrębne właściwości i stosowane są w innym celu. Są sztywne, przez co wykorzystuje się je do tzw. twardej stabilizacji w sporcie, kiedy wymagane jest unieruchomienie stawów. Tych taśm nie używa się w plastrowaniu dynamicznym (w którym znajdują zastosowanie kolorowe tejpy), którego celem jest zachowanie pełnej ruchomości w procesie leczenia.

Kinesiotaping – zastosowanie

Plastry kinetyczne stosowane są w fizjoterapii przeciwbólowej, sportowej, ortopedycznej, neurologicznej, pooperacyjnej i onkologicznej. Taping, taśmy na bóle mięśni i inne dolegliwości dzięki swoim właściwościom wskazane są w leczeniu m.in.: stawów, dyskopatii, niedowładu kończyn, bólów kręgosłupa, kolan czy barku. Kinesiotaping stosowany jest również do korekcji wad postawy, po skręceniach i zwichnięciach stawów, do zmniejszania obrzęków, wspomagania gojenia blizn oraz podniesienia sprawności i wydolności u sportowców.

Taping dla pracowników

Problemy z układem ruchu zdarzają się coraz częściej. Nierzadko zmagają się z nimi młodzi, aktywni zawodowo ludzie. Niezbyt aktywny tryb życia i niesprzyjające warunki pracy w dużym stopniu przyczyniają się do pogłębiania problemów. Dlatego tak istotne jest zapewnienie swoim pracownikom dostępu do nowoczesnych metod leczenia.

W ramach Pracowniczych Programów Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia pracownicy mają dostęp do szerokiej ochrony w razie zachorowania. Obok wizyt u specjalistów, badań diagnostycznych i laboratoryjnych, znajdują się również zabiegi fizjoterapeutyczne, w tym taping – plastry terapeutyczne.

Leczenie plastrami to tylko jedna z wielu terapii, z których mogą skorzystać ubezpieczeni pracownicy. Oklejanie tejpami znajduje się długiej liście dostępnych zabiegów obok m.in.: galwanizacji, elektrostymulacji, krioterapii czy masażu hydropowietrznego.

Kiniesiotaping – przeciwskazania

Każda ingerencja w ciało może mieć zarówno dobry, jak i zły wpływ. Decyzja o korzystaniu z kinesiotapingu powinna być poprzedzona zapoznaniem się z sytuacjami, w których jej wykorzystanie nie jest zalecane.
Przeciwwskazaniami do tapingu są:

  • rany w obrębie części objętej terapią,
  • tętniaki,
  • ostre infekcje,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • reumatyzm w ostrej fazie,
  • zakrzepica,
  • niezrośnięte złamania.

Zastosowanie plastrów w każdym przypadku warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników