Szczepienia ochronne w profilaktyce chorób zakaźnych są niezbędne w profesjach o wysokim ryzyku zakażeń. Które to branże i jakich szczepień wymagają przepisy?

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia szczepień ochronnych pracownikom szczególnie zagrożonym wystąpieniem niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń, występujących w miejscu pracy. Jak zapewnić szczepienia? Najlepiej zrobić to obejmując pracowników grupowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi w SALTUS Ubezpieczenia.

Spis treści:

Kogo dotyczą obowiązkowe szczepienia ochronne?

W Polsce, to czy szczepienia są obowiązkowe w pracy, reguluje ustawa o szczepieniach ochronnych, a dopełnia ją Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 2012 roku w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności.

Obowiązek szczepień w pracy dotyczy tych grup zawodowych, które są narażone na szczególne ryzyko zakażeń pod wpływem działania biologicznych czynników chorobotwórczych. Są to m.in.:

  • pracownicy medyczni,
  • rolnicy,
  • zatrudnieni przy przetwórstwie odpadów,
  • konserwatorzy urządzeń komunalnych,
  • pracownicy produkcji i dystrybucji żywności,
  • weterynarze,
  • hodowcy zwierząt,
  • funkcjonariusze publiczni,
  • żołnierze.

Obowiązkowe szczepienia ochronne w Polsce dla pracowników mają na celu chronić zarówno ich samych jak i osoby, które się z nimi kontaktują.

Pracodawcy są zobowiązani informować personel o wymogach szczepień i zapewnić do nich dostęp. To istotne dla utrzymania wysokiego poziomu zdrowia publicznego oraz zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych w miejscu pracy i poza nim.

Jakie są obowiązkowe szczepienia pracownicze?

Rozporządzenie definiuje również, które szczepienia są obowiązkowe dla określonych branż zawodowych. Np. obowiązkowe szczepienia ochronne dla pracowników służby zdrowia, to szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Z kolei pracownicy oczyszczalni ścieków powinni zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, tężcowi i durowi brzusznemu. Pełen wykaz rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień znajduje się na stronie gov.pl.

Rolą pracodawców jest wiedzieć, które szczepienia są obowiązkowe w ich branży, aby zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i klientów.

Co więcej, ponieważ prawo nie podaje listy stanowisk narażonych na kontakt ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi, to pracodawca samodzielnie lub ze wsparciem ekspertów ma ocenić, którzy pracownicy ponoszą ryzyko zarażenia się chorobą zakaźną w pracy.

Jak zapewnić pracownikom szczepienia?

Określone w ustawie szczepienia ochronne zalecane, dla pracowników narażonych na szkodliwe czynniki biologiczne są obowiązkowe. Te obligatoryjne pracownicy mogą wykonać w ramach NFZ lub z ramienia pracodawcy, np. w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych. W SALTUS Ubezpieczenia pracownicy mogą być objęci również zalecanymi szczepieniami, a do dyspozycji mają ponad 5 tys. placówek w całej Polsce. Przeprowadzenie akcji szczepień pracowników staje się, dzięki dogodnym warunkom, proste i szybkie.

Warto też rozważyć propozycję szczepień zalecanych także pozostałym pracownikom, nie narażonym bezpośrednio na biologiczne czynniki chorobotwórcze. Zalecane szczepienia ochronne dla pracowników mogą obejmować również szczepienia przeciw grypie dla pracowników. Na aktualnej liście zalecanych szczepień, od 2023 roku jest również szczepienie przecie COVID-19.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników