Bóle mięśni, choroby neurologiczne, rwa kulszowa – to tylko niektóre schorzenia, które można leczyć przy pomocy galwanizacji. Na czym polega ten zabieg i komu jest najbardziej polecany?

Galwanizacja – co to?

Galwanizacja, znana również jako elektroterapia, to zabieg fizjoterapeutyczny wykorzystujący przebieg prądu stałego pomiędzy dwiema elektrodami umieszczonymi na ciele pacjenta. Proces jest nieinwazyjny i bezpieczny, dlatego tak chętnie zalecają go lekarze i fizjoterapeuci. W zależności od umiejscowienia elektrod zabieg może być stosowany w różnego rodzaju terapiach, m.in. w leczeniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym czy poprawiającym krążenie krwi w organizmie.

Galwanizacja – działanie

W zależności od rodzaju elektrody uzyskiwana jest galwanizacja wstępująca lub zstępująca. Pierwsza wpływa na rozluźnienie mięśni, zmniejszenie bólu i obniżenie pobudliwości nerwowej. Natomiast prąd zstępujący zwiększa pobudliwość i napięcie mięśni.

Przepływ prądów poprawia krążenie obwodowe, zwiększając dotlenienie tkanek i usprawniając metabolizm. Pobudzenie tkanek przyśpiesza regenerację i gojenie ran. Zabieg stymuluje też działanie układu nerwowego, co działa przeciwbólowo. Dodatkowo, wykorzystanie prądu aktywuje mięśnie, zapobiegając zanikom.

Należy pamiętać, że zabieg może spowodować powstanie tzw. rumienia galwanicznego, który ustępuje w ciągu godziny i jest naturalną reakcją skóry.

Galwanizacja – wskazania

Zabiegi galwanizacji zaleca się pacjentom, którzy zmagają się z różnego rodzaju bólami, napięciem i przeciążeniem mięśni, zapaleniami związanymi z układem nerwowym czy będącymi skutkiem urazów.

Wskazania do stosowania galwanizacji:

  • porażenia nerwów,
  • zapalenia nerwów i choroby neurologiczne,
  • rwa kulszowa,
  • przeciążenia mięśni,
  • stany pourazowe,
  • zaniki mięśni, wiotkość mięśni,
  • zwyrodnienia stawów i kręgosłupa,
  • stany chorobowe układu krążenia obwodowego.

Ze względu na istnienie kilku przeciwwskazań do wykonania galwanizacji, należy pamiętać, że zabieg powinien być zalecany przez lekarza. Wykonywanie go bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą może wywołać komplikacje zdrowotne.

Fizjoterapia dla pracowników

Pracownicy wielu branż wykonują swoje obowiązki w warunkach, zwiększających ryzyko urazów czy kontuzji. Pracodawcy, oprócz zapewnienia wszelkich środków zapobiegających lub minimalizujących prawdopodobieństwo zaistnienia takich sytuacji, powinni również zapewnić wsparcie w powrocie do zdrowia, jeśli do nich dojdzie.

Gwarantują je m.in. Pracownicze Programy Profilaktyczne SALTUS Ubezpieczenia, które oprócz dostępu do konsultacji ze specjalistami oraz wielu badań diagnostycznych i laboratoryjnych, umożliwiają również odbycie rehabilitacji pourazowej. Wśród zabiegów, z których mogą skorzystać ubezpieczeni, oprócz opisanej galwanizacji, znajduje się także elektrostymulacja, jonoforeza, krioterapia i wiele innych.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników