Brak chęci do pracy, spóźnianie się i niższa wydajność zdarzają się każdemu. Kiedy trwają dłużej, mogą oznaczać depresję.
Szacuje się, że 1,5 mln Polaków choruje na depresję. Znaczna część z nich jest w wieku produkcyjnym. Ostatnie dane Narodowego Funduszu Zdrowia z 2022 roku mówią o 1,29 mln zwolnień lekarskich wydanych z powodu zaburzeń psychicznych, w tym 233 tys. z powodu depresji. Pracownik może być na zwolnieniu od psychiatry do 182 dni. To aż pół roku. Wczesne zauważenie symptomów depresji i szybko wdrożone leczenie skraca czas nieobecności w pracy. Łatwy dostęp do psychologa i psychiatry gwarantują grupowe ubezpieczenia zdrowotne w SALTUS Ubezpieczenia.
Spis treści:
- Depresja w pracy — objawy
- Depresja w pracy — jak powstaje?
- Czy z depresją można pracować?
- Jak pomóc pracownikowi z depresją?
Depresja w pracy — objawy
Sygnały, jakie wysyła pracownik pogrążający się w depresji, są łatwe do zauważenia:
- trudności w skupieniu,
- mniejsza produktywność,
- irytacja,
- zmęczenie,
- utrata panowania nad emocjami (nerwowość, płacz),
- spadek motywacji i brak zainteresowania pracą,
- częste spóźnianie się i nieobecności,
- izolacja.
Depresja może mieć różne przyczyny, nie zawsze związane z życiem prywatnym. Powoduje ją lub pogłębia również praca zawodowa.
Depresja w pracy — jak powstaje?
Do rozwoju depresji w miejscu pracy przyczyniają się:
- wypalenie zawodowe,
- brak awansu, rozwoju,
- wykonywanie żmudnych, powtarzalnych zadań,
- niskie wynagrodzenie,
- długotrwały stres wynikający z nadmiaru obowiązków, presji ze strony pracodawcy, nadmiernych wymagań czy dużej odpowiedzialności,
- złe relacje z pracodawcą i między pracownikami,
- praca zmianowa.
Choroba wywołana pracą częściej dotknie osoby, które już wcześniej jej doświadczyły.
Czy z depresją można pracować?
Nie wszyscy pracownicy są równomiernie narażeni na depresję. Niektóre zawody bardziej sprzyjają epizodom depresyjnym. Mocniej obciąża praca wymagająca osobistego zaangażowania, w kontakcie z ludźmi z różnych środowisk, z trudnymi klientami. Szczególnie podatni na depresję przez pracę są:
- opiekunowie osób starszych,
- pielęgniarki,
- sprzedawcy,
- kelnerzy i barmani,
- artyści i pisarze,
- osoby pracujące w branżach usługowych,
- nauczyciele,
- pracownicy administracji.
Depresja z powodu pracy nie oznacza rezygnacji z niej. Pracownik może leczyć się psychiatrycznie i wciąż pracować. Decyzję o tym zwykle podejmuje w porozumieniu z lekarzem lub sam ocenia własną gotowość do pracy. Gdy zniechęcenie i brak energii jest bardzo duże, przebywanie na zwolnieniu lekarskim wyjdzie mu na korzyść. Jednak leczenie depresji trwa długo i wielu pracowników wraca do pracy w jego trakcie. Nie są jeszcze wtedy w najlepszej formie, ale ich stan pozwala na poprawne funkcjonowanie w społeczeństwie i wykonywanie obowiązków.
Jak pomóc pracownikowi z depresją?
Depresja zawodowa może zdarzyć się każdemu pracownikowi tak jak depresja sezonowa. Pracodawcy nie zostawiają już takich osób samym sobie. Ponieważ jest ich coraz więcej, chcą dla nich opieki psychologicznej.
Depresja spowodowana pracą to problem nie tylko pracownika. Dlatego pracodawcy wychodzą temu naprzeciw i zapewniają zatrudnionym konsultacje psychologa i psychiatry w ramach świadczeń medycyny pracy. Jest to możliwe w rozbudowanych pakietach w SALTUS Ubezpieczenia. Dodatkowym wsparciem od strony medycznej, są Pracownicze Programy Profilaktyczne. Depresja związana z pracą (i depresja w ogóle) pociąga za sobą widmo chorób: krążenia, neurologicznych, metabolicznych. Profilaktyka Kardiologiczna, Profilaktyka Neurologiczna, Profilaktyka Diabetologiczna to programy profilaktyczne dedykowane osobom z depresją.
Oprócz świadczeń medycznych ważna jest postawa pracodawcy. Przy autentycznej chęci pomocy rozmowa i wysłuchanie pracownika z depresją mogą zaowocować drobnymi, ale ważnymi zmianami w miejscu pracy, które ułatwią chorej osobie funkcjonowanie w nim.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników