Układ mięśniowo-szkieletowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i jednocześnie wyjątkowo narażony na schorzenia związane z pracą. Jakie to choroby i jak skutecznie im przeciwdziałać?

W 2023 r. lekarze w Polsce wystawili 21,9 mln zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby. To o 0,4 proc. więcej niż w 2022 r. Najczęstszą przyczyną absencji chorobowej były choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej. Do najczęściej występujących dolegliwości zalicza się bóle pleców, szczególnie odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa. Praca monotonna, powtarzalna i w pozycji siedzącej sprzyja chorobom układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej. Jakie badania wykonać, żeby je wykryć?

Spis treści:

Jakie są zaburzenia mięśniowo-szkieletowe związane z pracą?

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe związane z pracą to duży problem dla zdrowia pracowników oraz efektywności przedsiębiorstw. Do najczęściej występujących chorób należą schorzenia układu kostnego takie jak:

  • zapalenie ścięgien,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • bóle pleców wynikające z długotrwałego siedzenia lub nieergonomicznej postawy.

Choroby układu mięśniowego i choroby układu szkieletowego mogą prowadzić do długotrwałej niezdolności do pracy i wymagają odpowiednich działań prewencyjnych oraz leczniczych.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że odpowiednio dobrana polisa zdrowotna w SALTUS Ubezpieczenia, w tym program Profilaktyka Nabytych Wad Postawy, zabezpiecza przedsiębiorstwo przed finansowymi skutkami absencji pracowników spowodowanej chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Grupowe ubezpieczenie zdrowotne to integralna część strategii zarządzania ryzykiem zdrowotnym w miejscu pracy.

Z czego wynikają choroby układu mięśniowo-szkieletowego?

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe to schorzenia, które rozwijają się stopniowo wraz z upływem czasu i na skutek znacznych obciążeń organizmu związanych ze sposobem wykonywania pracy:

  • powtarzalnością ruchów,
  • wymuszoną pozycją,
  • nienaturalną pozycją ciała,
  • szybkie i nieprzerwane tempo pracy.

Oddziaływanie tych czynników prowadzi do urazów mięśni, nerwów i ścięgien. Objawy tych chorób to ból, sztywność, tkliwość, obrzęk, osłabienie i ograniczenie ruchomości. W niektórych przypadkach występuje drętwienie i mrowienie. Podobne objawy pojawiają się w przypadku chorób tkanki łącznej.

Co to jest choroba tkanki łącznej?

Choroby tkanki łącznej to grupa schorzeń, które charakteryzują się uszkodzeniem tej tkanki. Tkanka łączna to tkanka podporowa organizmu, która znajduje się między innymi w skórze, stawach, mięśniach, ścięgnach i naczyniach krwionośnych. Dlatego choroba może atakować narządy wewnętrzne.

Istnieje wiele różnych chorób tkanki łącznej, ale wszystkie one mają pewne wspólne cechy. Do najczęstszych objawów należą:

  • ból i sztywność stawów,
  • zmęczenie,
  • gorączka,
  • wysypka skórna,
  • bóle mięśniowe.

Przyczyny chorób tkanki łącznej nie są do końca poznane, ale uważa się, że są one wynikiem połączenia czynników genetycznych i środowiskowych. Zapalenie tkanki łącznej może pojawić się też jako efekt przebytych chorób wirusowych, skutek przyjmowania leków immunologicznych czy zaburzeń hormonalnych.

Choroby tkanki łącznej — diagnostyka

Diagnostyka chorób tkanki łącznej jest procesem wieloetapowym i jest skomplikowana, ponieważ objawy tych schorzeń często naśladują symptomy innych chorób. Pełną diagnozę pracownicy otrzymają w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Pierwszy krok to konsultacja z lekarzem, który przeprowadzi dokładny wywiad lekarski i badanie fizyczne.

Kolejny etape są badania laboratoryjne. Do najczęściej wykonywanych należą:

  • morfologia krwi,
  • badania serologiczne: czynnik reumatoidalny RF, przeciwciała antyjądrowe ANA i przeciwciała antyfosfolipidowe APL,
  • badania obrazowe: zdjęcia rentgenowskie stawów, rezonans magnetyczny MRI lub tomografia komputerowa.

W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie biopsji tkanki łącznej w celu wykrycia ewentualnych zmian zapalnych lub innych nieprawidłowości.

Diagnoza choroby tkanki łącznej jest często stawiana na podstawie połączenia objawów klinicznych, wyników badań laboratoryjnych i badań obrazowych. W niektórych przypadkach ostateczne rozpoznanie wymaga dłuższej obserwacji pacjenta i dalszych badań.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników