Lekarze alergolodzy diagnozują i leczą alergie różnego pochodzenia. Konsultacja z tym specjalistą, to pierwszy krok pracownika, który zmaga się z alergią.
Alergolog to lekarz specjalista od uczuleń, zajmuje się chorobami wywoływanymi przez czynniki alergizujące. Alergeny, które występują w środowisku zawodowym, przyczyniają się do obniżenia jakości życia pracowników. Warto im wtedy zapewnić opiekę lekarza alergologa. W SALTUS Ubezpieczenia można to zrobić w ramach medycyny pracy.
Spis treści:
- Czym zajmuje się alergolog?
- Kiedy do alergologa?
- Jak wygląda wizyta u alergologa?
- Jakie badania zleca alergolog?
- Alergia — leczenie
Czym zajmuje się alergolog?
Lekarz alergolog to specjalista, który diagnozuje i leczy alergie. Identyfikuje alergeny (substancje wywołujące alergie) i doradza, jak ich unikać. Przeprowadza szczegółowe testy, by określić przyczyny reakcji alergicznych, a następnie dobiera odpowiednie metody leczenia. Pomagając w kontroli czynników wywołujących objawy ich wpływu na codzienne funkcjonowanie, lekarz ten ma kluczowe znaczenie dla podniesienia komfortu życia alergików.
Kiedy do alergologa?
Reakcje na alergen pojawiają się w krótkim czasie od kontaktu z alergenem. Objawy mogą być mylące, bo pojawiają się przy wielu innych chorobach, jednak dobry alergolog dla dorosłych postawi na ich podstawie diagnozę lub zleci dalsze badania.
Do alergologa warto się udać, kiedy obecne są poniższe objawy, które nie ustępują pomimo domowych sposobów leczenia:
- katar,
- kaszel,
- wysypka,
- trudności z oddychaniem,
- pieczenie oczu,
- zmiany skórne,
- ból brzucha.
Wizytę u alergologa zaleca się również w przypadku:
- pojawienia się chorób przewlekłych, takich jak zapalenie zatok czy astma,
- niepożądanych reakcji po spożyciu określonych pokarmów,
- sezonowych reakcji alergicznych, np. na pyłki,
- alergii w historii rodzinnej, ponieważ to choroba dziedziczna.
Wczesna diagnoza i leczenie u alergologa może znacznie poprawić jakość życia i zapobiec dalszym komplikacjom choroby.
Jak wygląda wizyta u alergologa?
Konsultacja alergologiczna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu. Lekarz alergolog pyta o objawy, historię zdrowia oraz potencjalne alergeny w otoczeniu, dlatego warto wcześniej się przygotować i spisać dolegliwości oraz okoliczności, w jakich pojawiają się objawy. Ważna będzie także lista przyjmowanych leków i ewentualnych chorób współistniejących.
W dalszej kolejności alergolog zleci badania diagnostyczne. Po otrzymaniu wyników badań lekarz dobiera indywidualny plan leczenia.
Jakie badania zleca alergolog?
Podstawowe badania u alergologa obejmują najczęściej:
Najczęściej stosowane, pomagają zidentyfikować alergeny. Test polega na naniesieniu małych ilości potencjalnych alergenów na skórę, a następnie obserwacji reakcji organizmu.
- Testy z krwi
Umożliwiają wykrycie obecności przeciwciał IgE, które są odpowiedzialne za reakcje alergiczne. Badanie krwi jest zalecane, gdy testy skórne nie są możliwe lub istnieje ryzyko reakcji anafilaktycznej.
- Testy prowokacyjne
Przeprowadzane w kontrolowanych warunkach, pozwalają na bezpośrednią obserwację reakcji organizmu na alergeny. Zazwyczaj zaleca się je w przypadku podejrzenia alergii pokarmowej lub lekowej.
Przy występowaniu innych chorób oraz dla pewności przy stawianiu diagnozy, alergolog może zlecić również:
- spirometrię – zalecana w diagnostyce alergii układu oddechowego,
- badania obrazowe – mogą wykluczyć inne schorzenia, które naśladują objawy alergii,
- testy kontaktowe – używane do diagnozowania alergii kontaktowych, np. na nikiel czy lateks.
Wizyta u alergologa i przeprowadzone badania są niezbędne do skutecznej diagnozy i leczenia. To szczególnie ważne w przypadku alergii spowodowanej czynnikiem występującym w miejscu pracy. Wtedy, oprócz zapewnienia odpowiednich warunków, należy zachęcać pracownika do regularnych badań. Pracownicy korzystający z grupowych ubezpieczeń zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia mają to ułatwione. SALTUS Ubezpieczenia współpracuje z ponad 4 tys. placówek w całej Polsce, więc umówienie się na wizytę i wykonanie badań na alergię jest proste i szybkie. Ubezpieczyciel zapewnia łatwy dostęp do lekarzy specjalistów i krótki czas oczekiwania na wizytę. Wybór placówki i lekarza odbywa się online lub telefonicznie.
Alergia — leczenie
Najważniejszym działaniem jest unikanie czynnika alergizującego. Często to wystarczy, żeby pozbyć się objawów alergii. Jeśli uniknięcie alergenu jest niemożliwe, lekarz zaleca:
- leki (donosowo, wziewnie, na skórę),
- immunoterapię (polega na stopniowym podawaniu alergenu, w celu zwiększenia tolerancji na jego działanie).
Alergia może utrudniać codzienne funkcjonowanie, ale prawidłowo leczona pozostaje pod kontrolą. Na szczególną uwagę zasługuje alergia zawodowa, ponieważ wyeliminowanie alergenu ze środowiska pracy zwykle nie jest możliwe. Oprócz edukacji, środków ochrony osobistej czy nawet zmiany stanowiska lub rotacji na stanowisku, dbanie o zdrowie pracowników wymaga dostępu do specjalistycznej opieki medycznej.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników