Coraz więcej Polaków zmaga się z alergią oczu. Łzawienie, pieczenie, świąd czy obrzęk powiek pojawiają się nie tylko w sezonie pylenia. Jakie alergeny wywołują alergię i jak zminimalizować ich wpływ na pracowników?

 Alergia oczu dotyczy wielu z nas. Otaczające nas alergeny atakują oczy nie tylko wiosną i latem, a niektóre występują stale w środowisku pracy. Warto poznać te, które najczęściej powodują problemy, by minimalizować z nimi kontakt i ograniczyć negatywne skutki ich działania. Kluczem do sukcesu jest też szybkie reagowanie na pierwsze oznaki pojawiającej się reakcji alergicznej.

Z tekstu dowiesz się:

  • Jak rozpoznać alergię oczu?
  • Jak chronić oczy przed alergią?
  • Jakie są choroby oczu o podłożu alergicznym?
  • Jak rozpoznać uczulenie na roztocze?
  • Jak leczyć alergię oczu?

Jak rozpoznać alergię oczu?

Swędzenie oczu lub ich zaczerwienienie to nie jedyny sposób, w jaki przejawia się alergia oczu. Objawy mogą być naprawdę różne. Oczy mogą być obrzęknięte i łzawiące. Alergii może towarzyszyć też uczucie pieczenia, kłucia lub wrażenie piasku pod powiekami, a nawet zamazane widzenie. Niektórzy skarżą się również na uczulenie wokół oczu, które wiązać się może z występowaniem opuchlizny czy wysypki.

Najczęstsze czynniki atakujące oko to:

  • pyłki roślin,
  • roztocza kurzu,
  • zarodniki grzybów pleśniowych,
  • substancje chemiczne,
  • alergeny wydzielane przez zwierzęta,
  • czynniki drażniące spojówki, które nie uczulają, ale nasilają reakcję alergiczną.

Jak chronić oczy?

Zalecenia dla alergików dotyczą przede wszystkim unikania kontaktu z alergenem i czynnikami drażniącymi, by minimalizować występujące zaczerwienienie, łzawienie czy swędzenie oczu. Przyczyny alergii są różnorodne, dlatego należy działać kompleksowo. Osoby cierpiące na choroby alergiczne oczu, oprócz odczulania i przyjmowania odpowiednich leków powinny:

  • regularnie czyścić na mokro gładkie powierzchnie w swoim otoczeniu,
  • często czyścić okulary,
  • często myć ręce,
  • regularnie ścierać kurz z elektronicznych sprzętów biurowych,
  • dokładnie myć włosy oraz zmieniać odzież po powrocie do domu, by ograniczyć przenoszenie alergenów z zewnątrz,
  • pracownicy narażeni na pył i kurz powinni chronić oczy specjalnymi okularami ochronnymi,
  • przemywać powieki i spojówki solą fizjologiczną oraz używać krople łagodzące objawy alergii.

Choroby oczu o podłożu alergicznym

Choroby alergiczne dotykają aż 40 proc. Polaków. W okresie pylenia występuje nasilenie nie tylko objawów alergicznego nieżytu nosa, ale także chorób oczu takich jak, np. atopowe zapalenie oczu(AKC) i (występujące znacznie częściej) alergiczne zapalenie spojówek.

Pierwsza z wymienionych przypadłości, nazywana jest również atopowym zapaleniem spojówek i rogówki, dotyczy pacjentów z atopowym zapaleniem skóry na każdym etapie choroby, niezależnie od stanu skóry. Jest to schorzenie z reguły całoroczne, z sezonowo występującymi okresami zaostrzeń. Do typowych objawów AKC zalicza się: łzawienie, światłowstręt, ból, świąd i pieczenie oczu.

Pacjenci zmagający się z popularnym alergicznym zapaleniem spojówek często w początkowym stadium choroby mają opuchnięte oczy. Alergia objawia się jednak również poprzez pieczenie i swędzenie oczu, łzawienie i nadwrażliwość na światło.

Uwaga na roztocza

Roztocza kurzu to jedna z najczęstszych przyczyn chorób alergicznych, również alergii oczu. Uczulenie na roztocza może współistnieć z innymi alergiami. Pajęczaki żyjące w kurzu należą do alergenów wziewnych. W odróżnieniu od większości alergenów, z roztoczem mamy kontakt przez cały rok, a okres jesienno-zimowy to czas, w którym ich nagromadzenie w powietrzu w pomieszczeniach jest największe.

Alergię na kurz często rozpoznać można podczas codziennych czynności, np. w pracy podczas przecierania klawiatury lub monitora komputera. Jeżeli unoszący się podczas tej czynności kurz sprawia, że pojawia się kichanie, katar, świąd nosa i gardła lub trudności z oddychaniem, możemy podejrzewać uczulenie na roztocza. Objawy pojawiające się w związku z tą chorobą mogą dotyczyć również narządu wzroku. Oprócz powyższych sygnałów pojawia się swędzenie, pieczenie czy łzawienie oczu. Alergia na kurz może przejawiać się również zmianami skórnymi, do których można zaliczyć zaczerwienienie i nadmiernie łuszczący się naskórek, swędzenie, pokrzywkę skórną oraz zaczerwienienie.

Jak leczyć alergie oczu?

Leczenie alergii zawsze warto skonsultować z lekarzem. Specjaliści najczęściej zalecają stosowanie leków antyhistaminowych, obkurczających naczynia krwionośne oraz kropli nawilżających. Pierwsza grupa to preparaty, które hamują działanie histaminy odpowiadającej za większość objawów alergii oczu. Zmniejszają nasilenie objawów, takich jak: łzawienie, zaczerwienienie, obrzęk czy świąd.

Leki obkurczające naczynia krwionośne stosowane są doraźnie w razie wystąpienia ostrych objawów, a krople nawilżające stosuje się w celu usunięcia alergenów z worka spojówkowego poprzez przepłukanie go. Nie działają one przeciwalergicznie, lecz przynoszą chwilową ulgę.

Pracownicy ubezpieczeni w ramach Pracowniczych Programów Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia mogą w ramach pakietu skorzystać z pomocy specjalistów alergologów w prywatnych gabinetach czy klinikach bez konieczności długiego oczekiwania na wizytę. Czas odgrywa kluczową rolę, ponieważ szybka reakcja pozwala na zminimalizowanie rozwoju nowych objawów oraz wyleczenie tych, które już się pojawiły.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników