Drgania mechaniczne to zespół zjawisk występujących na wielu stanowiskach pracy. Polegają one na przekazywaniu energii ze źródła drgań na organizm człowieka – czym to grozi?
Drgania mechaniczne służą realizacji określonych procesów produkcyjnych czy technologicznych. Są one przekazywane w trakcie wykonywania pracy zawodowej. Przekaźnikiem są części ciała pracownika, będące w kontakcie ze źródłem emisji drgań. Drgania mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i nawet dla życia pracownika – zależy to od amplitudy drgań oraz czasu narażenia na ich działanie.
Jak powstają drgania?
Drgania mechaniczne występujące w środowisku pracy są często tworzone celowo i służą osiąganiu zamierzonych celów produkcyjno-technologicznych. Mogą one jednak powstawać w sposób niezamierzony, jako następstwo pracy urządzeń zawierających elementy ruchome. Wreszcie drgania mogą stanowić skutek uboczny różnego rodzaju procesów technologicznych.
Zasięg i skutki drgań
Zasięg i skutki zdrowotne drgań mechanicznych zależą od sposobu wnikania drgań do organizmu człowieka. Dzielimy je na ogólne i miejscowe.
Drgania ogólne obejmują zakres częstotliwości od 0,5 do 100 Hz. Mogą one powodować dolegliwości kręgosłupa (ze szczególnym uwzględnieniem odcinka lędźwiowego), układu nerwowego, układu krążenia i pokarmowego. W grę wchodzą również zaburzenia równowagi i wzrokowe oraz układu rozrodczego.
Drgania miejscowe to najczęstsza przyczyna dolegliwości dotyczących narażenia na drgania pochodzenia mechanicznego. Swoim zasięgiem obejmują one przede wszystkim kończyny górne, a do najbardziej dotkniętych układów należą układ naczyniowy, nerwowy i kostno-stawowy.
Źródła drgań mechanicznych
Typowymi źródłami ogólnych drgań mechanicznych są środki transportu, takie jak:
- samochody ciężarowe,
- ciągniki,
- ciężki sprzęt budowlany.
Na drugim miejscu należy wymienić bezpośrednie otoczenie maszyn (m.in. podesty, obudowy).
Typowymi źródłami drgań miejscowych są:
- ręczne narzędzia (młotki, piły łańcuchowe, przecinaki, wiertarki, wibratory, ubijaki, szlifierki, polerki),
- przedmioty trzymane w dłoniach i poddawane obróbce przy użyciu maszyn zamontowanych na stałe (m.in. szlifowanie i polerowanie).
Do tej kategorii należy również sterowanie maszynami i urządzeniami (kierownice i uchwyty sterownicze).
Profilaktyka zdrowotna chroniąca przed skutkami drgań mechanicznych
W badaniach diagnostycznych, przeciwdziałających negatywnym skutkom drgań mechanicznych, stosuje się m.in. RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego (wibracja ogólna) oraz RTG rąk i stawów łokciowych, ocenę czucia wibracji (palezjomestria) i próbę uciskową (wibracja miejscowa).
Prowadzone działania profilaktyczne zmierzają do wykrycia wczesnych zmian u zatrudnionych przy drganiach osób oraz niedopuszczenie do pracy ze źródłem drgań osób, u których tego rodzaju praca mogłaby pogłębić istniejące zmiany.
Badania profilaktyczne z zakresu medycyny pracy powinny być prowadzone co najmniej raz na 3 lata. W ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych, np. oferowanych przez SALTUS Ubezpieczenia, pracodawcy mogą wykupywać pakiety badań przystosowane do konkretnych grup pracowników.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników