Czy praca w domu bez schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego jest możliwa? Tak, o ile przestrzegasz odpowiedniej profilaktyki.
Podczas pracy zdalnej, a nawet hybrydowej, pracownicy dłużej w ciągu dnia siedzą przed komputerem. Stąd większe jest ryzyko zaburzeń w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Schorzenia te od lat należą do najczęstszych problemów zdrowotnych związanych z pracą. Jak pracodawcy mogą dbać o zatrudnionych w kontekście schorzeń mięśniowo-szkieletowych?
Spis treści:
- Schorzenia mięśniowo-szkieletowe — co to jest?
- Rodzaje schorzeń mięśniowo-szkieletowych
- Objawy zaburzeń mięśniowo-szkieletowych
- Co wpływa na wystąpienie dolegliwości mięśniowo-szkieletowych?
- Jak dbać o układ mięśniowo-szkieletowy pracownika?
Schorzenia mięśniowo-szkieletowe — co to jest?
Schorzenia mięśniowo-szkieletowe to zaburzenia pracy mięśni, stawów, więzadeł i kości. Najczęściej dotyczą dolnego odcinka kręgosłupa, karku i barków, choć mogą też obejmować nogi i ręce. Najczęściej dają dolegliwości bólowe, które nasilają się wraz z upływem czasu, o ile wcześniej nie zostanie podjęte działanie lecznicze i zapobiegawcze.
Schorzenia te najczęściej powiązane są z pracą zawodową — skarży się na nie już co piąty pracownik w Polsce (21,2 proc. w II kwartale 2020 r., GUS). Odpowiadają za znaczną ilość zwolnień chorobowych (14,8 proc. w 2019 r.) i są jednymi z najczęściej występujących chorób zawodowych. W Europie, schorzenia mięśniowo-szkieletowe określa się mianem największego problemu zdrowotnego związanego z pracą.
Rodzaje schorzeń mięśniowo-szkieletowych
Powszechne dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego:
- zespół cieśni nadgarstka,
- ból odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa,
- ból obręczy barkowej,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- zapalenie nadkłykcia kości ramiennej (tzw. łokieć tenisisty).
Schorzenia te mogą powstawać również na skutek urazów i prowadzić do inwalidztwa. Jeśli jednak są wywołane przez inne czynniki, najczęściej rozwijają się stopniowo, przez miesiące i lata.
Objawy zaburzeń mięśniowo-szkieletowych
Dolegliwościom bólowym towarzyszy:
- sztywność i bolesność mięśni,
- drętwienie i mrowienie mięśni,
- sztywność stawów,
- zmniejszenie ruchomości układu kostno-mięśniowego.
Objawy postępują sukcesywnie i zwiększają swoje nasilenie. To powoduje coraz większe trudności w poruszaniu się, długim wytrwaniu w przyjętej pozycji oraz szybsze męczenie się.
Co wpływa na wystąpienie dolegliwości mięśniowo-szkieletowych?
Czynniki, które wywołują te schorzenia, dzielimy na trzy grupy:
- indywidualne — wiek, płeć, ogólny stan zdrowia, nałogi, geny,
- fizyczne — powtarzalność ruchów, stała, wymuszona pozycja w pracy,
- psychospołeczne — stres, presja czasu, wysokie wymagania w pracy, praca monotonna.
Częściej na schorzenia mięśniowo-szkieletowe zapadają kobiety, ludzie starsi i osoby wykonujące pracę związaną z powtarzaniem tych samych czynności. Dolegliwościom tym sprzyja praca przy taśmie, stole czy blacie.
Nie sposób jednak wskazać konkretnego powodu powstania tych dolegliwości. Najczęściej jest to połączenie kilku zbiegających się w czasie czynników.
Jak dbać o układ mięśniowo-szkieletowy pracownika?
Zadaniem pracodawcy jest zapobieganie powstawaniu i rozwojowi chorób zawodowych. W kwestii schorzeń mięśniowo-szkieletowych może on zdziałać wiele:
- zapewnić ergonomiczne miejsce pracy,
- zmniejszyć monotonię pracy,
- umożliwić zatrudnionym pracę we własnym tempie,
- dostosować przerwy do potrzeb pracowników,
- edukować na temat ryzyka dolegliwości mięśniowo-szkieletowych,
- stale monitorować stan zdrowia zatrudnionych.
Najlepiej jest, gdy profilaktyka chorób mięśniowo-szkieletowych kompleksowo obejmuje wszystkie powyższe aspekty. Dołączenie do nich profilaktyki w postaci badań lekarskich znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju omawianych dolegliwości zdrowotnych. Badania diagnostyczne, takie jak rentgen (RTG) kręgosłupa i rezonans magnetyczny (RM) kręgosłupa, których wyniki są skonsultowane z lekarzem ortopedą i neurologiem, wykażą, na jakim etapie jest schorzenie. Wykonane w porę badania mogą zapobiec ciężkim zwyrodnieniom i nieodwracalnym zmianom w układzie mięśniowo-szkieletowym pracownika.
Niektórzy ubezpieczyciele oferują kompleksową opiekę zdrowotną, także w przypadku ryzyka chorób mięśniowo-szkieletowych. Np. SALTUS Ubezpieczenia działania profilaktyczne zapewnia w Pracowniczych Programach Profilaktycznych, takich jak Profilaktyka Nabytych Wad Postawy. Program ten obejmuje konsultacje ortopedy i neurologa oraz pakiet badań diagnostycznych — RTG i RM wszystkich odcinków kręgosłupa, z kontrastem lub bez.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników