Choć znamy wiele skrótów używanych w medycynie, to niektóre nadal są dla nas zagadką. Wyjaśniamy kilka ważnych badań diagnostycznych, na które warto zwrócić uwagę, wybierając wariant grupowego ubezpieczenia zdrowotnego i pracowniczych programów profilaktycznych. Mając na uwadze zdrowie pracowników i ich rodzin, pamiętajmy, że do przeprowadzenia części z nich istnieją przeciwwskazania i szczególny sposób przygotowania.

RTG – Rentgen, zdjęcie rentgenowskie

Większość z nas zna ten skrót i wie, jak wygląda zdjęcie rentgenowskie. Czy jednak wiemy, jak powszechne może mieć zastosowanie? Technika ta umożliwia bowiem obrazowanie praktycznie każdej części ciała – od głowy, przez klatkę piersiową do stopy. Stosowane przede wszystkim do oceny pęknięć, złamań, zmian zwyrodnieniowych kości i stawów. Cennym badaniem kontrolnym jest jednak RTG klatki piersiowej – dzięki niemu można sprawdzić wielkość i położenie serca, występowanie stanu zapalnego w płucach, oskrzelach czy obecność przerzutów.

USG – Ultrasonografia

To także badanie powszechnie znane. Jest niezwykle przydatne w diagnostyce, umożliwia bowiem uzyskanie obrazu tkanek organizmu i większości narządów wewnętrznych – wątroby, serca, śledziony, stawów itd. Dzięki temu, że jest bardzo dokładne, umożliwia wykrycie nawet małych zmian. Można przyjąć, że pełni też funkcję badania przesiewowego w przypadku raka jajnika czy prostaty. Nie zapominajmy również o niezastąpionej roli, jaką pełni w opiece nad ciężarnymi.

EEG – Elektroencefalografia

To specjalistyczne badanie czynności bioelektrycznej mózgu. Szczególnie pomocne w diagnostyce epilepsji, zaburzeń snu, a także w różnicowaniu chorób neurodegeneracyjnych – np. choroby Alzheimera czy choroby Parkinsona. Badanie jest nieinwazyjne, może być wykonywane podczas snu lub czuwania, może także wymagać specjalnego przygotowania.

EMG – Elektromiografia

To także specjalistyczne badanie czynności bioelektrycznej, ale przedstawiające z kolei stan mięśni i nerwów obwodowych. Przydatne w diagnostyce schorzeń mięśni czy nerwów – np. w zespole cieśni nadgarstka. Może być inwazyjne (EMG igłowa) lub bezinwazyjne (powierzchniowa). Wymaga przygotowania do badania – na szczęście nie jest one uciążliwe i polega m.in. na dokładnym umyciu badanej części ciała i niestosowaniu niektórych leków oraz – na wskazany obszar skóry – kremów, olejków, balsamów itd.

ENG – Elektroneurografia

Jest specjalistycznym badaniem neurologicznym, ocenia funkcjonowanie nerwów obwodowych – w szczególności przewodzenie impulsów nerwowych. Wykorzystywane w diagnostyce m.in. chorób przebiegających z zanikiem mięśni czy ze zwyrodnieniem nerwów. Może być nieprzyjemne. Podobnie jak w przypadku EMG, wymagane jest przygotowanie do badania.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników