Przedstawiciele tzw. pokolenia internetowego to osoby właśnie wchodzące na rynek pracy. Nie wiadomo jeszcze zatem do końca jak prawidłowo zarządzać ich karierą zawodową. Wiadomo już jednak z jakimi problemami zdrowotnymi muszą się mierzyć. Podpowiadamy pracodawcom, jaką profilaktykę zdrowotną warto im zapewnić w ramach medycyny pracy.

Choć pokolenie Z bardziej dba o zdrowie i częściej stara się prowadzić zdrowy tryb życia niż Millenialsi, to jego przedstawiciele nie są wolni od złych nawyków, które mają wpływ na ich samopoczucie. Do głównych czynników, które rzutują na ich zdrowie, są siedzący tryb życia i uzależnienie od technologii.

Oto schorzenia, na jakie narażeni są przedstawiciele pokolenia Z, które pracodawcy powinni mieć na uwadze, zapewniając im świadczenia profilaktyczne w ramach medycyny pracy:

Wady postawy

Młode pokolenie spędza wiele godzin w pozycji siedzącej – zarówno w pracy, jak i poza nią. W związku z tym osoby te są narażone na powstawanie nabytych wad postawy. Brak odpowiedniej profilaktyki może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i konieczności rehabilitacji już w młodym wieku. Dlatego pracodawcy powinni zapewnić im dostęp do regularnych badań i konsultacji ortopedycznych oraz ćwiczeń fizycznych pozwalających zapobiegać schorzeniom kręgosłupa.

Wady wzroku

Pokolenie internetowe, jak sama nazwa wskazuje, jest uzależnione od nowoczesnych technologii. Osoby te mają potrzebę być nieustannie online. Oznacza to, że spędzają wiele godzin przed ekranem komputera czy smartfonu. Prowadzi to do szybkiego pogorszenia wzroku. W związku z tym powinny one mieć możliwość systematycznego sprawdzania jego stanu. Zwłaszcza że na choroby zawodowe układu wzroku narażeni są przedstawiciele 9 z 19 branż gospodarki narodowej.

Zaburzenia psychiczne

Przedstawiciele najmłodszego pokolenia, podobnie jak Millenialsi, częściej borykają się z problemami psychicznymi niż ich rodzice. Zazwyczaj też są bardziej podatni na stres. Prowadzić to może do nerwicy oraz depresji. Na szczęście wiele firm zwraca uwagę na zapewnienie pracownikom odpowiedniej równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. To pozwala na zminimalizowanie ryzyka zaburzeń psychicznych.

Problemy kardiologiczne

Mała ilość ruchu połączona z nadmiernym stresem są jednymi z głównych przyczyn powstawania chorób kardiologicznych. Coraz częściej są one diagnozowane u osób młodych, nawet przed 30. rokiem życia. W związku z tym pracodawcy powinni zadbać o dostęp do odpowiedniej profilaktyki kardiologicznej w ramach medycyny pracy. Na przykład za pomocą pracowniczego programu profilaktycznego dającego szybki dostęp do konsultacji specjalistycznych i podstawowych badań jak EKG czy ECHO serca.

Cukrzyca

Kolejnym problemem, który może być wynikiem małej ilości ruchu i stresu, jest cukrzyca. Tak samo, jak problemy kardiologiczne, jest ona coraz częściej diagnozowana u osób młodych. Dlatego pracodawcy powinni zachęcać pracowników do prowadzenia zdrowego trybu życia. Należy jednak pamiętać, że nie ogranicza się on wyłącznie do dbałości o aktywność fizyczną oraz dietę. Nie wolno zapominać o regularnych badaniach profilaktycznych. Sprawny dostęp do nich zapewniają m.in. grupowe ubezpieczenia zdrowotne.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników