Nadwaga i otyłość, choroby serca, nadciśnienie i cukrzyca to efekty nieprawidłowej diety. Jeśli większość dnia spędzamy w pracy i źle się odżywiamy, chorowanie jest pewne.
Nawyki żywieniowe Polaków nie sprzyjają zdrowiu. W diecie przeciętnego pracownika jest za dużo czerwonego mięsa, za mało ryb, owoców i warzyw. Prowadzi to do rozwoju chorób przewlekłych i cywilizacyjnych. Jak pracodawca może wpłynąć na tak osobistą sferę życia pracownika, jaką jest odżywianie? Poprzez programy profilaktyczne i edukację zdrowotną.
Spis treści:
Błędy żywieniowe Polaków
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe i ich konsekwencje zdrowotne często są przedmiotem badań, zarówno instytucji państwowych, jak i podmiotów prywatnych. Wszystkie prowadzą do wspólnego wniosku — Polacy nie odżywiają się dobrze. Z ostatniego badania „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2020”, które przeprowadził Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego — Państwowy Zakład Higieny, jasno wynika, że:
- spożywamy zbyt dużo czerwonego mięsa i przetworów,
- jemy za mało warzyw i owoców, ryb,
- spożywamy zbyt dużo słodyczy i przetworzonych produktów piekarniczych.
Błędy te, zwłaszcza popełniane przed dłuższy czas, prowadzą do rozwoju wielu chorób. Jeśli do tego dochodzą nieprawidłowe nawyki żywieniowe, takie jak: pomijanie śniadań, nadużywanie soli, częste spożywanie dań smażonych, odżywianie się kanapkami i produktami wprost z lodówki, przejadanie się i jedzenie na noc, rozwój choroby zależnej od diety to kwestia czasu.
Choroby spowodowane złym odżywianiem
Sposób odżywiania wpływa na powstanie większości schorzeń, w tym cywilizacyjnych. Część z nich odpowiada wprost za utratę zdrowia. Są to tzw. choroby dietozależne, czyli takie, które wynikają z nieprawidłowego odżywiania i spożywania produktów o niskiej jakości. Zaliczamy do nich:
- cukrzycę typu II,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby układu krążenia,
- miażdżycę,
- osteoporozę,
- otyłość.
Właściwa dieta w pracy, gdzie spędzamy większość dnia, jest kluczowa do utrzymania i zachowania zdrowia. Świadomość wpływu odżywiania na zdrowie wciąż jest w Polsce zbyt niska. Potrzebnych jest wiele programów edukacyjnych, żeby zmienić nawyki żywieniowe Polaków. Kampanie żywieniowe w pracy to nie tylko budowanie wizerunku pracodawcy, ale też faktyczny wkład w zdrowie zatrudnionych.
Dobre nawyki wdrożone przez pracowników w życie to ich większa odporność (także na stres) i mniej dni na zwolnieniach lekarskich z powodu chorób. Zmiana nawyków często następuje dzięki świadomości, że złe odżywianie w pracy prowadzi do spadku wydajności fizycznej i psychicznej. Wiedzę na temat odżywiania, zbilansowanej diety, jakości produktów i ich wpływie na zdrowie mają dietetycy, dlatego warto zadbać o częsty kontakt pracowników z tymi specjalistami, np. w postaci szkoleń.
Profilaktyka nadwagi i otyłości
Porady dietetyczne są szczególnie ważne, gdy pracownicy narażeni są na otyłość. Otyłość pojawia się, gdy wskaźnik BMI przekracza 30, a poziom tkanki tłuszczowej sięga 30 proc. u kobiet i 25 proc. u mężczyzn. Jeśli w miejscu pracy są osoby, które mają widoczną nadwagę, jest to sygnał dla pracodawcy, że wkrótce ci pracownicy mogą zachorować na otyłość. Otyłość sama w sobie jest też przyczyną innych chorób:
- serca,
- nadciśnienia,
- cukrzycy,
- miażdżycy,
- zwyrodnienia stawów,
- udarów mózgu.
Dieta dla pracowników zagrożonych otyłością jest restrykcyjna, ale konieczna tak samo, jak prawidłowe nawyki żywieniowe. Redukcja kalorii, przewaga warzyw i owoców nad mięsem i tłuszczami, ciepłe i zbilansowane posiłki — dbanie o dietę musi odbywać się również w pracy, gdzie pracownicy spożywają przynajmniej jeden posiłek dziennie.
Codzienne świeże owoce, wybór firmy kateringowej, która dba o jakość posiłków, wykłady i porady dietetyków i innych ekspertów od żywienia to działania pracodawcy, które sprzyjają zdrowiu pracowników. Kropką nad i jest opieka zdrowotna w postaci grupowych ubezpieczeń. Bez monitorowania stanu zdrowia nie ma mowy o pełnej profilaktyce. W SALTUS Ubezpieczenia tę profilaktykę wypełniają konsultacje lekarskie i podstawowe badania diagnostyczne oraz profilowane Pracownicze Programy Profilaktyczne.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników