Ultrasonografia (USG) jest badaniem nieinwazyjnym, które za pomocą fali ultradźwiękowych pozwala wykryć stany chorobowe w organizmie. Charakteryzuje się dużą dokładnością, ponieważ może znaleźć zmiany o wielkości nawet 0,1 mm.
Co to jest USG?
USG jest techniką obrazowania wykorzystującą ultradźwięki. Ultrasonograf wysyła fale akustyczne w wysokiej częstotliwości, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha, a ich zakres wynosi od 1 do 10 MHz. Przenikają one bezboleśnie do ciała człowieka i bez naruszania komórek, tworzą obraz organów, które można rozróżnić na podstawie tego, że każdy odbija dźwięk inaczej.
Jest to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które pozwala zobaczyć narządy wewnętrzne i ewentualne zmiany chorobowe, które w nich występują. Uzyskany obraz pomaga lekarzowi zadecydować o dalszym leczeniu.
Kiedy wykonać badanie USG?
Istnieje wiele rodzajów tego badania (np. USG jamy brzusznej, USG tarczycy, USG oka, USG piersi), dlatego może być wiele wskazań do jego wykonania. Najczęściej zleca się je w celu diagnostyki zmian chorobowych, wykrycia guzków, zmian pourazowych i torbieli. USG przeprowadza się również w celu sprawdzenia rezultatów leczenia, jest to pomocne przy podejmowaniu decyzji o dalszej profilaktyce.
Badanie ultrasonograficzne jest niezbędne w ciąży, aby lekarz mógł ocenić rozwój płodu, sprawdzić, czy występują jakieś nieprawidłowości, zadbać o bezpieczny rozwój dziecka, a w późniejszym trymestrze również wskazać płeć.
Jak przygotować się do badania USG?
Przeważnie większość badań USG nie wymaga specjalnego przygotowania, a jeżeli takie będzie potrzebne, na pewno lekarz nas o tym poinformuje, a gdy nie jesteśmy pewni najlepiej samemu go zapytać.
Przykładowo, kiedy zamierzamy wykonać USG jamy brzusznej, warto przestrzegać kilku zasad.
- Kilka dni przed wyznaczonym terminem nie jeść tłustych, ciężkostrawnych potraw, które mogą powodować wzdęcia. Nadmiar gazów często zamazuje obraz.
- Na badanie najlepiej udać się na czczo. Jeżeli badanie jest zaplanowane na późniejszą godzinę, możemy zjeść lekkostrawny posiłek z rana.
- Dym papierosowy zniekształca obraz, dlatego nie należy palić przed wykonaniem badania.
- Godzinę przed badaniem należy wypić litr niegazowanej wody, aby podczas badania pęcherz był pełny.
- Lekarz może nam również zlecić, aby w dzień poprzedzający badanie zażyć środek przeczyszczający.
Przebieg badania USG
Przed wykonaniem badania należy odkryć badanych fragment ciała. Lekarz smaruje go żelem, który ułatwia przewodzenie ultradźwięków. Następnie przykłada do tego miejsca specjalną głowicę i przesuwając nią, dzięki zamianie impulsu akustycznego w elektryczny, uzyskuje pełny obraz danego organu.
Jednak nie wszystko da się zbadać w ten sposób, ponieważ tkanka kostna i powietrze w przewodzie pokarmowym oraz oddechowym nie przepuszczają ultradźwięków. DO ich dokładnego zbadania najlepiej zastosować np. rezonans magnetyczny.
USG dla pracowników
Ultrasonografia to jedno z podstawowych badań zlecanych przez lekarzy, dlatego warto zadbać, aby znalazło się w pakiecie ubezpieczenia pracowników. SALTUS Ubezpieczenia zapewnia dostęp do różnych rodzajów USG w zakresie świadczeń dostępnych za pośrednictwem m.in. Pracowniczych Programów Profilaktycznych.
Przykładowo w pakiecie Profilaktyka Onkologiczna + Walka z Rakiem 2 możemy wykonać USG jamy brzusznej, USG gruczołu krokowego, USG gruczołu krokowego transrektalne, USG tarczycy oraz USG piersi. Natomiast program Profilaktyka Następstw Urazów zapewnia badanie USG stawów i wiązadeł.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników