Badanie dopplerowskie to badanie przepływu krwi w tętnicach i żyłach, również w sercu. Trwa chwilę, a może wykryć wiele chorób już w początkowym stadium.

Tętniaki, zawał, udar mózgu, miażdżyca i przewlekła niewydolność żylna to ciężkie choroby związane z układem naczyniowym organizmu. Często ich pierwsze objawy są bagatelizowane. Tymczasem drętwienie, obrzęk czy pieczenie nóg są już wskazaniem do wykonania USG dopplerowskiego.

Spis treści:

Co to jest USG Doppler?

USG Doppler to badanie ultrasonograficzne, głownie tętnic i żył, z wykorzystaniem tzw. efektu Dopplera. Prawidłowo wykonane USG pokaże stan naczyń krwionośnych i wykryje zaburzenia w ich obrębie, a także choroby związane z układem naczyniowym organizmu. Badanie to jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne.

USG Dopplera — na czym polega?

USG metodą Dopplera bazuje na tzw. efekcie Dopplera. To zjawisko fizyczne, które w XIX w. odkrył niemiecki uczony Christian Doppler. Jego odkrycie bazuje na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych.

W badaniu żył i tętnic, głowica USG wytwarza fale akustyczne, które przenikają tkanki organizmu, odbijają się od nich i wracają do urządzenia. Jeśli ich częstotliwość została zmieniona, oznacza to, że w danym miejscu doszło do niepożądanej zmiany w układzie naczyniowym.

Głowica ultrasonografu zapisuje obraz odbitych fal ultradźwiękowych w postaci wykresu z uwzględnieniem prędkości i kierunku przepływu krwi. Na tej podstawie lekarz jest w stanie określić, czy w żyłach lub tętnicach doszło do zatoru, krew krąży wolniej lub cofa się.

Rodzaje USG dopplerowskiego

USG Doppler można przeprowadzić na kilka sposobów:

 • z wykorzystaniem fali ciągłej — ocenia zmiany w natężeniu przepływu krwi,
 • z wykorzystaniem fali pulsacyjnej — określa położenie naczyń, ich głębokość,
 • kolorowe — ocenia prędkość i kierunek przepływu krwi,
 • podwójne — ocenia zmiany w naczyniach i położonych wokół nich tkankach i organach,
 • power — ocenia przepływ krwi w mniejszych i głębiej położonych naczyniach,
 • spektralny — określa średnią i maksymalną prędkość przepływu krwi.

Badanie Dopplera ­— jak wygląda?

USG dopplerowskie wygląda podobnie, jak klasyczne USG. Trzeba się położyć i odsłonić miejsce badania. Następnie lekarz nakłada na skórę pacjenta specjalny żel, przykłada głowicę USG i na bieżąco ogląda stan naczyń krwionośnych na ultrasonografie. Podczas badania słyszalny jest szum krwi krążącej w naczyniach krwionośnych.

W większości przypadków badanie to nie wymaga żadnych przygotowań. Jedynie przy USG narządów jamy brzusznej, w czasie kilku dni poprzedzających badanie wymagana jest lekkostrawna dieta, a na samo USG należy być na czczo.

USG Doppler wymaga współpracy z lekarzem, który dla uzyskania lepszego obrazu, może poprosić pacjenta o zmianę ustawienia kończyn czy tułowia. Badanie zwykle trwa kilkanaście minut.

Badanie dopplerowskie naczyń krwionośnych najczęściej obejmuje tętnice szyjne,

płucne i naczynia krwionośne kończyn dolnych. W szczególnych przypadkach wykonuje się USG Doppler narządów trzewnych, najczęściej wątroby i tętnic nerkowych, a także zawsze wtedy, gdy istnieje podejrzenie choroby nowotworowej. USG naczyniowe metodą Dopplera przeprowadza się również u ciężarnych kobiet, by ocenić przepływ krwi w łożysku.

Kiedy wykonać USG dopplerowskie?

Wskazaniami do badania drożności żył i tętnic są:

 • miażdżyca,
 • zmiany pourazowe kończyn,
 • odczucie drętwienia, ból w kończynach,
 • żylaki,
 • zakrzepica,
 • obrzęki kończyn.

Diagnostyka dopplerowska wykryje nawet najmniejsze zmiany w przepływie krwi, które — jeśli nie zaczną być leczone — mogą doprowadzić do zawału serca, tętniaków, udarów mózgu, miażdżycy czy przewlekłej niewydolności żylnej. Dlatego samo podejrzenie choroby krążenia czy układu naczyniowego jest wskazaniem do badania.

W SALTUS Ubezpieczenia USG przepływowe żył to podstawowe badanie w programie: Profilaktyka Neurologiczna + Walka z Udarem (USG tętnic wewnątrzczaszkowych – mózgowych), a także zawsze wtedy, gdy zatrudnionemu grozi choroba układu naczyń krwionośnych.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

 • Brak górnej granicy wieku
 • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
 • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

 • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
 • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
 • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników