Jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozwoju chorób układu krążenia jest podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Wyjaśniamy, jakie są normy poziomu cholesterolu, jakie są różnice między cholesterolem HDL i LDL oraz jak skutecznie obniżyć poziom cholesterolu.

Choroby układu sercowo-naczyniowego są wysoko na liście chorób, z którymi borykamy się współcześnie. Problemy z krążeniem stanowią ok. 40% przyczyn zgonów wśród mężczyzn i 50% wśród kobiet.

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to związek (sterol) występujący we wszystkich tkankach człowieka. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wykorzystywany jest do syntezy kwasów żółciowych, uczestniczy w wytwarzaniu hormonów. Aż 80% jego zasobów wytwarzanych jest w wątrobie. Reszta pochodzi ze spożywanych produktów spożywczych.

Dobry i zły cholesterol

  • „Dobry cholesterol” to cholesterol HDL – jego wysokie stężenie we krwi wpływa na obniżenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Zdrowi mężczyźni powinni mieć go więcej niż 40 mg/dl, a kobiety więcej niż 50 mg/dl. Osoby borykające się ze schorzeniami układu krążenia powinny zachowywać poziom co najmniej 60 mg/dl. Im więcej, tym lepiej, ponieważ HDL pomaga pozbywać się złego cholesterolu. Zatem im więcej HDL, tym mniej „złego cholesterolu” we krwi. Duże stężenie „dobrego” cholesterolu gwarantuje, że tętnice zaopatrujące serce i mózg w krew i tlen będą działały prawidłowo.
  • „Zły cholesterol” to cholesterol LDL – jego wysokie stężenie we krwi, przy niskim stężeniu HDL, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Cholesterol LDL jest składnikiem blaszki miażdżycowej. Jej nagromadzenie zmniejsza przepływ krwi przez naczynia krwionośne, co prowadzi do niedokrwienia ważnych narządów, przede wszystkim serca i mózgu. Za normę LDL u zdrowej osoby przyjmuje się 130 mg/dl. Pacjenci po zawale, cierpiący na chorobę niedokrwienną serca (chorobę wieńcową) powinni obniżyć poziom do maksymalnie 100 mg/dl. Chorzy na cukrzycę nie powinni przekraczać poziomu 70 mg/dl.

Poziom cholesterolu we krwi powinien być sprawdzany co roku podczas rutynowego badania krwi. Osoby należące do grupy ryzyka powinny powtarzać kontrolę częściej – w zależności od zaleceń lekarza.

Kto jest narażony na podwyższony poziom cholesterolu?

Chorób będących skutkiem wysokiego poziomu cholesterolu można uniknąć. Wiele zależy od stylu życia. Wyróżnia się siedem głównych czynników wpływających na hipercholesterolemię (nadmierny poziom cholesterolu we krwi). Tylko dwa z nich są od nas niezależne: geny i wiek. Skutki pozostałych pięciu: nadwagi, otyłości, nieprawidłowej diety, braku aktywności fizycznej, palenia papierosów i nadużywania alkoholu można wyeliminować.

Jak obniżyć cholesterol?

Osoby borykające się z problemem podwyższonego cholesterolu mają dużo możliwości, które w znacznym stopniu wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu LDL-u we krwi. Ważne, by postawić na aktywny tryb życia i zdrowe odżywianie. Półgodzinny, codzienny spacer i 30-minutowe ćwiczenia co najmniej trzy razy w tygodniu przyczyniają się do polepszenia stanu i wydolności układu krwionośnego. Należy również zadbać o prawidłową dietę i zdrowe, wartościowe produkty i ograniczyć niezdrowe przekąski, słone i tłuste potrawy oraz czekoladę. Zaleca się również ograniczenie spożywania alkoholu, a palaczom całkowite zrezygnowanie z używki.

Pracodawco, pamiętaj o pracownikach

Choroby układu sercowo-naczyniowego dotykają wielu osób aktywnych zawodowo. Siedzący tryb życia, niezdrowa dieta, stres – to tylko niektóre czynniki, które wpływają na nieprawidłowe działanie organizmu. Profilaktyka jak zwykle odgrywa znaczącą rolę. Coroczne badanie poziomu cholesterolu pozwala na zareagowanie na niepokojące wyniki na samym początku, co gwarantuje lepsze rezultaty leczenia. SALTUS Ubezpieczenia w swoim Pracowniczym Programie Profilaktycznym Profilaktyka Kardiologiczna + Walka dla Serca oferuje dostęp do rozbudowanego zakresu badań. Ubezpieczony pracownik może wykonać kompleksową diagnostykę chorób układu sercowo-naczyniowego, korzystając z szerokiej oferty badań w ramach programu.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników