O tym, kto to jest diabetolog, dowie się każdy, kto zastanawia się – mając objawy cukrzycy – do jakiego lekarza się udać. Ten „lekarz od cukrzycy” zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem zarówno tego schorzenia, jak również innych chorób metabolicznych związanych z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.

Co się musi stać, żeby warto było odwiedzić specjalistę diabetologa?

Diabetolog – czym się zajmuje?

Diabetolog zajmuje się przede wszystkim terapią i profilaktyką cukrzycy, na którą choruje już co dwudziesty człowiek na świecie. Liczba ta niestety stale rośnie, nakazując nam traktować cukrzycę jako chorobę cywilizacyjną. Nieleczona może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego tak ważne jest, by stale kontrolować stan pacjenta.

Jakie badania zleca diabetolog

Badania u diabetologa mają na celu stałe monitorowanie poziomu glukozy we krwi (glikemii) i następstw podwyższonej glikemii. Leczenie cukrzycy wymaga dokonywania regularnych pomiarów i systematycznego przedstawiania wyników swojemu lekarzowi. Konsultacja diabetologiczna obejmuje analizę wyników i wywiad z pacjentem. Na ich podstawie lekarz podejmuje decyzję o formie leczenia, insulinoterapii i doborze dawki leków p/cukrzycowych. Konsultacja ta obejmuje również zalecenia dietetyczne, będące bardzo istotną składową walki z chorobą – rodzaj spożywanych posiłków istotnie wpływa na wahania poziomu glukozy we krwi pacjenta. Na szczęście odpowiednio zbilansowana dieta w dużej mierze pomaga utrzymać jej prawidłowy poziom.

Diabetolog zajmuje się również kontrolą innych układów organizmu pacjenta, na które może wpływać cukrzyca. Dlatego w określonych wypadkach kieruje chorych do specjalistów z innych dziedzin medycyny (m.in. kardiologa, neurologa czy okulisty). Najgroźniejsze powikłania cukrzycy to m.in. udary, niewydolność nerek, schorzenia mięśnia sercowego i wzroku.

Poradnia diabetologiczna

To miejsce gromadzące zespół specjalistów z zakresu leczenia cukrzycy. Przychodnia diabetologiczna zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem zaburzeń gospodarki węglowodanowej: nietolerancji glukozy, cukrzycą typu I, cukrzycą typu II, cukrzycą ciężarnych i innych typów cukrzycy oraz leczeniem otyłości. Do jej odwiedzenia kieruje pracownika lekarz pierwszego kontaktu.

Kiedy do diabetologa?

Wizyta u diabetologa staje się konieczna, kiedy pracownik odczuwa przynajmniej niektóre z następujących dolegliwości:

  • przewlekłe zmęczenie i uczucie senności,
  • ogólne osłabienie,
  • stale odczuwalne pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • utrata wagi,
  • kłopoty ze wzrokiem (niewyraźne widzenie).

Jak obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy i jej powikłań

Zdrowy tryb życia pozwoli zmniejszyć zapadalność na cukrzycę typu 2. Warto też pamiętać, że wiele czynników prowadzących do cukrzycy może brać swój początek z pracy zawodowej. To powoduje, że w leczeniu cukrzycy bardzo pomocne może okazać się grupowe ubezpieczenia zdrowotne oferowane przez pracodawców.
Zawarte w nim wyspecjalizowane programy profilaktyczne pozwalają szybciej zdiagnozować cukrzycę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Pakiet badań i możliwość bezzwłocznego umówienia konsultacji ze specjalistą – diabetologiem oznacza możliwość podjęcia znacznie szybszego leczenia, które w przypadku cukrzycy może oszczędzić wiele innych narządów organizmu pracownika.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników