To badanie ratuje życie. Trwa tylko chwilę i jako jedyne wykrywa raka szyjki macicy — cichego zabójcę tysięcy aktywnych Polek.
Rak szyjki macicy — taką diagnozę co roku słyszy około 3 tys. Polek, a ponad połowa z nich umiera z jego powodu. Może dotknąć każdą kobietę, pojawia się najczęściej w wieku produkcyjnym, między 35 a 59 roku życia. Tę chorobę wykrywa cytologia, która jest całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna, a może pomóc zachować zdrowie i życie.
Spis treści:
- Co to jest cytologia?
- Cytologia — ciekawa historia badania
- Co wykrywa cytologia?
- Kiedy zrobić cytologię?
- Jak wygląda badanie cytologiczne?
- Cytologia — jak się przygotować?
Co to jest cytologia?
Cytologia jest badaniem komórek kanału szyjki macicy pod kątem raka szyjki macicy.
Rak szyjki macicy może rozwijać się nawet kilkanaście lat nie dając żadnych objawów. W komórkach pochwy mogą jednak rozwijać się stany przednowotworowe i nowotworowe. Ich wczesne wykrycie umożliwia właśnie badanie cytologiczne. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest całkowicie wyleczalny.
Cytologia jest badaniem przesiewowym, które zmniejsza umieralność, zachorowalność i koszty leczenia raka szyjki macicy. To jedyna dostępna metoda profilaktyczna tej choroby.
Cytologia jest podstawowym badaniem kobiet objętych grupowym ubezpieczeniem zdrowotnym SALTUS Ubezpieczenia.
Cytologia — ciekawa historia badania
Cytologię zawdzięczamy dociekliwości George’a N. Papanicolaou, amerykańskiego ginekologa greckiego pochodzenia. Zafascynowany tematyką determinacji płci, chciał przeprowadzić badania, które pozwoliłyby odkryć, dlaczego rodzi się dziewczynka lub chłopiec.
Zgłębianie tematu rozpoczął od eksperymentów na świnkach morskich. Odkrył, że zwierzęta te mają menstruację, a na próbkach wymazów z ich narządów rodnych zostają specyficzne komórki. Komórki te zmieniały swój kształt w czasie. Dalsze badania Papanicolaou przeprowadzał też na kobietach, w tym na własnej żonie.
Po kilku miesiącach analiz natknął się na komórki nowotworowe w wymazie z pochwy młodej kobiety. Inne, liczne analizy nie potwierdziły tego, jednak po roku u pacjentki oficjalnie zdiagnozowano raka szyjki macicy. Od tej pory badanie komórek kanału szyjki macicy stale rozwijano i udoskonalano, a dziś znamy je pod nazwą cytologia.
Co wykrywa cytologia?
Cytologię przeprowadza się w celu wykrycia raka szyjki macicy. To jedyne badanie, które może to zrobić, w dodatku skuteczne. Wczesne wykrycie choroby zapobiega przed rozwojem jej ciężkiej postaci i zmniejsza śmiertelność chorych kobiet o około 80 proc.
Cytologia stosowana jest do wykrywania również innych schorzeń:
- wirusa brodawczaka ludzkiego,
- stanów zapalnych,
- nadżerek.
Badanie to jest też wykorzystywane jako narzędzie kontroli działania leków hormonalnych czy określenia terminu owulacji.
Kiedy zrobić cytologię?
Każda kobieta powinna wykonać cytologię:
- po skończeniu 21 lat, a później powtarzać ją co trzy lata,
- w wieku 30 – 65 lat powtarzać badanie co 3 – 5 lat, jeśli wcześniejsze wyniki były w normie,
- po 65 roku życia można przestać wykonywać cytologię, jeśli wcześniejsze wyniki były poprawne, nie występują czynniki ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy oraz zawsze po konsultacji z lekarzem.
Jeśli młoda kobieta współżyła przed 21 rokiem życia, pierwsze badanie cytologiczne powinno nastąpić trzy lata po inicjacji seksualnej.
Cytologia jest wskazaniem dla kobiet z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy, czyli:
- nosicielek wirusa brodawczaka ludzkiego,
- nosicielek HIV,
- osłabionych immunologicznie,
- wieloletnich nałogowych palaczek,
- stosujących hormonalną antykoncepcję,
- po chemioterapii,
- po wielu porodach.
Kobiety z grupy ryzyka, niezależnie od wieku, powinny wykonywać cytologię przynajmniej raz w roku.
Jak wygląda badanie cytologiczne?
Cytologia wymaga od kobiety ułożenia się na fotelu ginekologicznym i rozluźnienia mięśni. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik, przez który wkłada specjalną szczoteczkę. Tą szczoteczką ginekolog pobiera komórki ze ścianek szyjki macicy. Badanie trwa tylko chwilę, po czym pacjentka może zejść z fotela i ubrać się. Pobrane komórki trafiają do cytologa lub histopatologa, który ocenia ich stan.
Cytologia — jak się przygotować?
Prawidłowe przygotowanie do cytologii rozpoczyna się na kilka dni wcześniej przed umówionym badaniem:
- na 4 dni przed badaniem nie stosować leków dopochwowych, tamponów, irygacji, nie wykonywać posiewu i wymazu z szyjki macicy,
- na badanie zgłosić się przynajmniej 4 dni po miesiączce lub minimum 4 dni przed miesiączką, a najlepiej między 10 a 20 dniem cyklu,
- 1-2 dni przed cytologią nie współżyć,
- dzień przed badaniem nie wykonywać badania ginekologicznego ani USG transwaginalnego,
- wyleczyć infekcję, jeśli są jej objawy.
Przygotowanie się do badania jest bardzo ważne, ponieważ niepożądane czynniki mogą wpłynąć na zaburzenie prawidłowego obrazu cytologii.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników