RTG to badanie diagnostyczne określane potocznie jako prześwietlenie, zdjęcie rentgenowskie czy rentgen. Na czym polega, co wykrywa i kiedy należy je wykonać?

Badanie RTG – na czym polega?

Badanie rentgenowskie to technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie. Nazywane jest potocznie „prześwietleniem” i należy do nieinwazyjnych testów medycznych. Efektem RTG są zdjęcia rentgenowskie, których analiza pozwala na wykrycie nieprawidłowości w badanym narządzie lub części ciała.

Kiedy stosuje się badanie RTG?

Badanie RTG stosuje się w diagnostyce wielu schorzeń. Dzięki zdjęciom rentgenowskim lekarz może podjąć odpowiednie leczenie.

  • Badanie radiologiczne klatki piersiowej – rentgen klatki piersiowej to jedno z najważniejszych badań kontrolnych. Wykonywane jest nie tylko w przypadku podejrzenia chorób płuc lub serca, ale również w celach profilaktycznych. Prześwietlenie płuc pozwala na wykrycie konkretnych chorób czy schorzeń jak np. nowotwór, stan zapalny czy płuca palacza. Rentgen pozwala na przeprowadzenie szybkiej diagnostyki i natychmiastowe rozpoczęcie terapii. Profilaktyczne badania diagnostyczne układu oddechowego są niezwykle istotne, ponieważ przyczyniają się do podjęcia leczenia w momencie wykrycia choroby na wczesnym stadium.
  • RTG kręgosłupa piersiowego przeprowadzane jest tak samo, jak badanie radiologiczne klatki piersiowej. Zalecane jest w przypadku podejrzenia schorzeń kręgosłupa na tym odcinku, takich jak np. kifoza czy skolioza.
  • RTG głowy to jedno z podstawowych badań wykorzystywanych do obrazowania struktur kostnych czaszki. To badanie najczęściej wykonuje się w diagnostyce m.in.: urazów (ubytków, złamań, wgłębień), wad wrodzonych czy bólów głowy o nieznanym pochodzeniu.
  • RTG miednicy i stawów biodrowych umożliwia specjalistom rozpoznanie zmian zapalnych i zwyrodnieniowych w stawach biodrowych i krzyżowo-biodrowych czy rozpoznanie guzów nowotworowych. Jednym z głównych wskazań do wykonania RTG są urazy w obrębie miednicy (powstałe w wyniku upadku czy wypadku), złamania kości. Badanie ma zastosowanie w diagnostyce bólów stawów i bolesnych ograniczeń ruchomości. Zdjęcie umożliwia też ocenę zniekształceń pourazowych czy wrodzonych dysplazji.
  • RTG przełyku wykonuje się najczęściej u pacjentów, u których nie ma możliwości wykonania endoskopii lub zabieg ten się nie udał. RTG przełyku i żołądka wykonuje się w stanach nagłych, w przypadku niedrożności lub perforacji przewodu pokarmowego. To badanie stosowane jest również w diagnostyce chorób przewlekłych.
  • Badanie RTG jamy brzusznej umożliwia lekarzowi ocenę całej jamy brzusznej. Najczęściej zalecane jest w celu poznania przyczyn dolegliwości o niewyjaśnionym pochodzeniu, takich jak bóle brzucha czy nudności. RTG brzucha pozwala na zdiagnozowanie m.in.: obecności kamieni żółciowych i nerkowych, ciał obcych w jamie brzusznej. RTG jelit zalecane jest przy podejrzeniu niedrożności przewodu pokarmowego czy nieprawidłowego poziomu płynów gromadzonych w jelitach.

Przygotowanie do badania RTG

Z koniecznością szczególnego przygotowania się do badania muszą liczyć się pacjenci, którzy otrzymali skierowanie na RTG kręgosłupa lędźwiowego, jamy brzusznej i miednicy. Aby wynik badania RTG był niezakłócony, zaleca się:

  • niespożywanie tłustego jedzenia w przeddzień badania, a także surowych warzyw i owoców oraz napojów gazowanych.
  • jeśli badanie zaplanowane jest w godzinach porannych, należy przyjść na nie na czczo, jeśli badanie odbywa się po południu lub wieczorem, dopuszcza się picie małej ilości płynów.
  • w dniu badania nie należy palić papierosów ani żuć gumy.
  • w przeddzień oraz w dzień badania zaleca się zażycie tabletek przeciw wzdęciom.

RTG dla pracowników

Różnego rodzaju badania RTG znajdują się także w katalogu badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych, które muszą wykonać pracownicy. Są one zatem uwzględnione w zakresie świadczeń dostępnych za pośrednictwem Pracowniczych Programów Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników