Nieostry, zamglony obraz, rozpływające się kontury… Mało kto jest w stanie powiedzieć co to jest astygmatyzm, choć astygmatyzm oka to jedna z najczęstszych wad wzroku. Przyczyną złego widzenia jest zniekształcenie rogówki. Jakie są objawy astygmatyzmu?
Najczęstsze wady wzroku – astygmatyzm
Zaawansowany astygmatyzm objawia się nieostrym widzeniem. Kontury przedmiotów wydają się wówczas zniekształcone, linie zakrzywione, a poczucie przestrzeni – zaburzone. Kiedy choroba dopiero się zaczyna, chory widzi jedynie przedmioty za lekką mgłą. Występują też bóle głowy i oczu oraz pogorszone widzenie nocne. Warto pamiętać, że im wcześniej wykryjemy wadę, tym większa szansa na powstrzymanie jej rozwoju. Dlatego pracodawcy powinni zapewniać pracownikom możliwość sprawnego wykonania odpowiednich badań profilaktycznych, np. za pomocą grupowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Na czym polega astygmatyzm?
Rogówka astygmatyka ma niesymetryczną krzywiznę, porównywaną czasem do jajka. Oko zdrowe posiada idealnie symetryczną krzywiznę. W czasie choroby przez zniekształcenie rogówki promienie świetlne wpadające do oka źle się rozpraszają, skutkując niewyraźnym, „krzywym” i nieostrym obrazem. W efekcie obraz punktu na siatkówce może nie być punktem, ale np. odcinkiem. Im większy astygmatyzm, tym większe zniekształcenie obrazu. Według znawców El Greco miał astygmatyzm powodujący, że malował tak nowocześnie, jak na swoje czasy.
Przyczyna astygmatyzmu
Astygmatyzm spowodowany jest tzw. niesferycznym kształtem centralnego obszaru rogówki. Jego przyczyna nie jest do końca poznana, wiadomo jednak, że dość często okazuje się być dziedziczny. Według szacunków w momencie narodzin i do ukończenia pierwszego roku życia około połowy wszystkich dzieci ma astygmatyzm.
Jak zapobiegać astygmatyzmowi?
Osoby, które zauważą u siebie objawy astygmatyzmu (nieostre widzenie, zamazane kontury) nie powinny czekać z wizytą u okulisty. Szybki dostęp do świadczeń okulistycznych zapewnia np. Pracowniczy program Profilaktyczny SALTUS Ubezpieczenia – Profilaktyka Nabytych Wad Wzroku. Przeciwdziałanie astygmatyzmowi w oku należy rozpocząć od korekty soczewkami cylindrycznymi, które spowodują, że układ optyczny skupi światło tak, jakby był kulisty. Pozwala to „oszukać” mózg.
Czy astygmatyzm można wyleczyć?
Obecnie astygmatyzm można korygować z dobrym skutkiem okularami. Odpowiedzią na pytanie jak wyleczyć astygmatyzm mogą być również soczewki kontaktowe. Warto zacząć leczenie, bo nieskorygowany astygmatyzm znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie oraz może prowadzić do licznych powikłań.
Spośród wszystkich chorób oczu astygmatyzm jest najbardziej rozpowszechniony, a nieleczone powikłania powodują, że setki tysięcy ludzi mogą cierpieć na powikłania takie jak zapalenie gałki ocznej czy zaczerwienienie oczu. Tym bardziej, że okuliści dysponują dziś nowoczesnymi narzędziami do badania wzroku, jak np. autorefraktometr, automatycznie mierzący wielkość wady wzroku, co pozwala na wykrycie nawet niewielkiego astygmatyzmu.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników