Na alergiczne zapalenie płuc (azpp) narażonych jest wiele zawodów. Szczególnie osoby pracujące w branży chemicznej, ale i kosmetyczki, czy też osoby mające na co dzień zawodowo kontakt ze zwierzętami. Jakie są objawy tej choroby, jak wygląda leczenie i co warto wiedzieć?

Alergiczne zapalenie płuc, inaczej alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych to choroba, której rozpoznanie nie jest łatwe. Nie daje charakterystycznych objawów, przez co szybkie postawienie trafnej diagnozy jest często niemożliwe. AZPP należy do grupy chorób zawodowych układu oddechowego, ponieważ na jego rozwój narażeni są pracownicy przemysłu spożywczego, chemicznego i drzewnego, a także rolnicy i hodowcy zwierząt.

Spis treści:

Alergiczne zapalenie płuc (azpp) – objawy

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych może mieć dwie postacie:

  • ostra – objawy ostrego alergicznego zapalenia płuc przypominają ostre zakażenie dróg oddechowych. Pacjenci skarżą się na duszność, dreszcze, bóle stawów, kaszel, złe samopoczucie i podwyższoną temperaturę. W rzadkich przypadkach może wystąpić niewydolność oddechowa. Objawy pojawiają się w ciągu kilku godzin po kontakcie z antygenem.
  • przewlekła – objawy są mało nasilone i mogą przez długi czas pozostawać niezauważone. Do głównych symptomów zalicza się sporadyczny kaszel z odksztuszaniem, poczucie łatwego zmęczenia, utrata masy ciała i stany podgorączkowe. Może pojawiać się również zasinienie warg, wzmożone pocenie oraz bladość skóry.

Alergia a zapalenie płuc

Podstawą alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych jest zjawisko (reakcja) Arthusa. Alergia i zapalenie płuc idą w parze, ponieważ AZPP powodowane jest przez miejscową reakcję zapalną, która występuje po kontakcie z daną substancją osoby silnie na nią uczuloną.

W przypadku tej choroby za ten mechanizm odpowiadają alergeny obecne w powietrzu, która posiada zdolność do wywoływania reakcji alergicznej. Po dostaniu się do układu oddechowego zapoczątkowuje proces chorobowy.

Alergiczne zapalenie płuc (azpp) – leczenie

Leczenie osób, u których rozpoznano ostrą postać choroby polega na podaniu glikokortosteroidów, które chronią przed zwłóknieniem płuc oraz na przerwaniu kontaktu z alergenem.

Zapalenie płuc na tle alergicznym w postaci przewlekłej również leczy się poprzez podawanie glikokortysteroidów przez wiele tygodni, stopniowo zmniejszając dawki. Nierzadko zmiany spowodowane AZPP postępują pomimo zaprzestania narażenia na daną substancję i prowadzą do niewydolności oddechowej. W takim przypadku pozostaje leczenie objawowe – leczenie przeciwkaszlowe, objawowe leczenie duszności i tlenoterapia.

Czy grozi ci alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych?

Zapalenie płuc od alergii to choroba zawodowa, a na liście osób na nią narażonych są przedstawiciele wielu specjalności.

Grupy zawodowe narażone na rozwój alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych to w szczególności:

  • pracownicy przemysłu drzewnego, chemicznego i spożywczego,
  • rolnicy,
  • hodowcy ptaków,
  • kosmetyczki i fryzjerzy.

Podatność na zachorowania wymienionych grup spowodowana jest głównie przez długotrwałe przebywanie w miejscach, w których stężenie substancji alergicznych jest duże. Przykładowo, dla rolników mowa tu o pyłach pochodzących ze zbóż, siana czy słomy. Hodowcy ptaków narażeni są na odchody i pióra ptaków, które podrażniają drogi oddechowe. Do rozwoju AZPP prowadzi również częste i długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach z dużym stężeniem zarodników grzybów, pleśni oraz detergentów.

Nierzadko na AZPP cierpią też osoby pracujące w pomieszczeniach z zanieczyszczonymi urządzeniami klimatyzacyjnymi, np. pracownicy biurowi.

Profilaktyka alergicznego zapalenia płuc polega na unikaniu narażenia na określony alergen. Oznacza to zmianę dotychczasowo wykonywanej pracy, co w wielu przypadkach jest niemożliwe. Wówczas, by zminimalizować ilość wdychanych alergenów zaleca się noszenie odpowiedniej maseczki, częste i dokładne wietrzenie pomieszczeń oraz stosowanie urządzeń filtrujących i oczyszczających powietrze.

Alergiczne choroby zawodowe

Gdy do uczulenia dochodzi w wyniku narażenia na alergen charakterystyczny dla środowiska pracy, mówimy wtedy o alergii zawodowej. Choroby alergiczne, które zalicza się do chorób zawodowych to, oprócz alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych, m.in.:

  • alergiczny nieżyt nosa,
  • astma oskrzelowa,
  • zapalenie obrzękowe krtani,
  • alergiczny nieżyt spojówek,
  • ostre uogólnione reakcje alergiczne.

Jeśli działasz w jednej z branż szczególnie narażonych na tę chorobę, zadbaj o odpowiednią profilaktykę zdrowotną dla twoich pracowników i obejmij zatrudnionych ubezpieczeniem gwarantującym dostęp do szybkiego leczenia u lekarzy specjalistów. Podstawę rozpoznania chorób zawodowych, szczególnie tych o podłożu alergicznym, stanowi wykonanie skomplikowanych badań w wyspecjalizowanych jednostkach medycznych.

Pracownicy w ramach Pracowniczych Programów Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia mogą realizować badania i specjalistyczne porady w prywatnych placówkach i gabinetach, co zdecydowanie przyśpiesza okres diagnostyki i leczenia, skracając przy tym absencję chorobową.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników