Katar, kaszel i kichanie? Sprawdź, czy to nie alergia, której sprzyja klimatyzacja i rzadkie wietrzenie biura.

Czy zima to okres alergiczny? Tak, w czasie zimniejszej pory roku wciąż jesteśmy narażeni na alergeny. Szczególnie dotkliwe o tej porze roku są roztocza bytujące w domach i biurach oraz pleśnie i grzyby. Jak radzić sobie z alergiami zimą?

Spis treści:

Jakie alergeny atakują nas zimą?

Zima w naszej strefie klimatycznej to okres przeziębień i chorób układu oddechowego. Dlatego, gdy wystąpią objawy podobne do alergii, zazwyczaj nie bierzemy jej pod uwagę. Tymczasem okres zimowy obfituje w alergeny, które atakują organizm człowieka i powodują reakcje alergiczne. Jakie to alergeny? Jest ich kilka, a część z nich cechuje duża uciążliwość ze względu na to, że zimą włączamy ogrzewanie.

  • Roztocza

„Alergia na kurz” dotyczy około 50 proc. wszystkich alergików w Europie, co daje aż 10 proc. całej europejskiej populacji. W przypadku tego alergenu objawy występują przez cały rok, ale zimą mogą być bardziej uciążliwe. Ogrzewanie pomieszczeń, ich rzadsze wietrzenie i wysoka wilgotność sprzyjają rozwojowi małych żyjątek — roztoczy. Roztocza żywią się martwym naskórkiem ludzi, którego zimą jest więcej, bo częściej przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach: domach i biurach. Jeśli w biurze jest klimatyzacja, musi być regularnie czyszczona. Inaczej rozprzestrzenia roztocza dosłownie wszędzie.

  • Pleśnie i grzyby

Najlepiej rozwijają się w pomieszczeniach ze złą wentylacją i wilgotnych, zwykle w łazienkach, ale mogą się rozmnażać w każdym pomieszczeniu o dużej wilgotności.

  • Pyłki

Początek astronomicznej zimy przypada pod koniec grudnia, a już w styczniu w niektórych regionach Polski rozpoczyna się pylenie roślin, np. leszczyny. Pylenie nasila się, kiedy zakres temperatur odbiega od normy i zima jest „ciepła”.

Objawy zimowego uczulenia

Symptomy zimowej alergii są bardzo podobne do pierwszych objawów przeziębienia:

  • katar,
  • kaszel,
  • kichanie,
  • suchość gardła,
  • zaczerwienione oczy,
  • osłabienie.

Jeśli alergia nie została zdiagnozowana, chory może nawet nie pomyśleć, że to nie są objawy przeziębienia. Chyba że dojdą do nich zmiany skórne. Dlatego tym bardziej ważna jest diagnoza alergii.

Tylko diagnoza alergii daje pewność

Podstawą diagnostyczną w przypadku alergii jest wywiad oraz testy z krwi, które zleca lekarz alergolog. W zależności od rodzaju objawów testy mogą być:

  • Z krwi

Wykonywane w przypadku alergii pokarmowych i wziewnych oraz na jad owadów.

  • Skórne: punktowe, śródskórne i płatkowe

Służą do wykrycia alergii kontaktowych, pokarmowych, wziewnych, na jad owadów i leki.

  • Prowokacyjne

Badają reakcję organizmu na dany alergen.

Konsultacje lekarza alergologa w SALTUS Ubezpieczenia w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych dla pracowników oznaczają, że statystyczne 10 proc. pracowników uczulonych na roztocza będzie rzadziej chorować. W ramach dbania o zdrowie zatrudnionych zasadna jest też edukacja — zrozumienie podobieństwa objawów alergii i przeziębienia może być pierwszym krokiem, który skłoni pracownika do profesjonalnej diagnozy.

Jak leczyć zimową alergię?

Leczenie alergii to profilaktyka, która jest korzystna o każdej porze roku. W przypadku pleśni, grzybów i roztoczy trzeba stale dbać o czystość, właściwą wilgotność i wietrzenie pomieszczeń. Jeśli alergenem są pyłki drzew, traw i ziół, konieczne staje się zapoznanie z kalendarzem pylenia i unikania w tym czasie miejsc, w których dominują uczulające pyłki.

Eliminacja alergenów nie zawsze jest możliwa, wtedy profilaktykę wspomagają środki antyhistaminowe. Nie leczą alergii, ale łagodzą jej objawy. Do leczenia stosuje się immunoterapię alergenową, czyli odczulanie. Odczulanie polega na wystawianiu organizmu na małe dawki alergenu, co w dłuższej perspektywie prowadzi do zmniejszenia wrażliwości na substancję uczulającą.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników