Stan pandemii nie sprawił, że przestaliśmy przejmować się innymi chorobami. Czy słusznie? Nadal dokuczają nam alergie, a infekcje latem też się zdarzają. Skąd wiedzieć, czy przytrafiła nam się alergia czy infekcja górnych dróg oddechowych?

Alergia czy przeziębienie

Alergia to zespół objawów, polegających na nieadekwatnej odpowiedzi układu immunologicznego na kontakt z jakąś substancją, alergenem. Jeśli alergen przestaje działać (np. zostanie usunięty z diety lub zniknie ze środowiska) objawy chorobowe ustępują. Jakie są objawy alergii? Rozpoznanie alergii ułatwi nam wystąpienie charakterystycznych cech – kataru i kichania w powiązaniu z zapaleniem spojówek i łzawieniem oczu. Pamiętajmy, że alergia często wiąże się astmą, a chorzy odczuwają wówczas duszności – może to być mylone z objawami zachorowania na COVID-19. Przy alergii mogą występować też inne oznaki, np. wysypka lub alergiczna chrypka).

Przyczyny bólu gardła

Alergiczny ból gardła bez zmian w obrębie śluzówki wskazuje na prawdopodobieństwo alergii. W ataku alergii alergiczny kaszel nie jest dominującym objawem (w przeciwieństwie np. do kichania alergicznego). Jeśli lekarz stwierdzi charakterystyczne zaczerwienienie i powiększone węzły chłonne, możemy spodziewać się, że przyczyną dolegliwości prawdopodobnie jest wirus.

Na co wskazuje katar?

Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego? Katar spowodowany alergią najczęściej jest mocno wodnisty i często związany jest z silnym kichaniem. Natomiast katar przy infekcji jest gęstszy, zmieniający kolor w kierunku zielonego lub żółtego. Katarowi alergicznemu często towarzyszą też objawy związane z oczami, m.in. zapalenie spojówek, opuchlizny wokół oczu czy łzawienia. Objawy te sporadycznie występują podczas zakażeń wirusowych czy bakteryjnych górnych dróg oddechowych.

Jak rozpoznać kaszel?

W przypadku przeziębienia kaszel na początku jest suchy, męczący i może nasilać się nocą. Jeśli objawy nie ustępują mimo podjęcia leczenia, może to wskazywać na alergię. Poranny atak kaszlu z napadami duszności może nasuwać podejrzenie astmy.

Inne objawy w wypadku alergii bądź infekcji mogą mieć bardzo zbliżony przebieg, np. objawy alergicznego zapalenia zatok i bakteryjnego zapalenia zatok. Podobnie ból głowy wywołany infekcją i alergiczny ból głowy. Dlatego w takiej sytuacji dopiero wizyta u lekarza może pomóc znaleźć przyczynę choroby.

Czy przy alergii występuje gorączka?

Gorączka, szczególnie gdy utrzymuje się dłuższy czas, nie jest standardowym objawem alergii. W takim przypadku należy jeszcze raz zweryfikować rozpoznanie, wykluczając infekcję.

Alergie w pracy zawodowej

Alergie zawodowe należą do listy chorób zawodowych definiowanych przez Instytut Medycyny Pracy jako „patologie wywołane czynnikami szkodliwymi występującymi w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy”. Według Instytutu w ostatnich latach najwięcej przypadków zachorowań na alergiczne postacie chorób zawodowych odnotowano jako choroby skóry, astmy, pylice płuc, przewlekłe i alergiczne nieżyty błon śluzowych nosa czy gardła.

Można nie zdawać sobie sprawy, że objawy te mogą być związane ze środowiskiem pracy oraz czynnościami, jakie tam się wykonuje. Często początkowo niegroźne dolegliwości mogą z czasem rozwinąć się w postać alergiczną. Dlatego pracodawcy powinni zapewnić pracownikom możliwość korzystania z pracowniczych programów profilaktycznych, w skład których wchodzą m.in. testy alergiczne.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników