Pracodawco, czy wiesz, w jaki sposób zadbać o wzrok pracowników? W poniższym tekście tłumaczymy jaką profilaktykę należy zapewnić pracownikom, aby długo cieszyli się zdrowymi oczami.

O tym, jak cenne są oczy, nie trzeba nikogo przekonywać. Oszacowano, że około 80% informacji trafia do mózgu właśnie dzięki nim. Bez wątpliwości, warto o nie dbać i nie narażać ich na szkodliwe warunki. Niestety dzisiejszy świat oraz sposób pracy wielu osób nie sprzyja zachowaniu dobrej kondycji oczu.

W wielu branżach pracownicy spędzają większość czasu przed ekranem monitora, co prowadzi do przeciążania mięśnia akomodacji, czy zespołu rzadkiego mrugania. Niektórzy są z kolei narażeni na szkodliwe czynniki, jak kurz czy dym. Niezależnie od stopnia zagrożenia, warto zapewnić pracownikom dostęp do odpowiedniej profilaktyki, aby jak najdłużej cieszyli się zdrowiem.

Poniżej pokazujemy jakie badania diagnostyczne i zabiegi zapewnia Pracowniczy Program Profilaktyczny – Profilaktyka Nabytych Wad Wzroku.

Badanie dna oka oraz pomiar ciśnienia śródgałkowego

Badanie dna oka pozwala na wykrycie wielu zmian w obrębie narządu wzroku. Wiele chorób, jak np. nadciśnienie czy cukrzyca wywołuje zmiany na dnie oka. Wśród wskazań do wykonania tego badania okulistycznego wymienia się osłabienie ostrości wzroku czy zaburzenia w widzeniu barw. Równie istotny jest pomiar ciśnienia śródgałkowego. Zbyt wysokie wywołuje jaskrę, natomiast za niskie towarzyszy cukrzycy, urazom oraz stanom zapalnym naczyniówki.

Badanie ostrości widzenia

Jest to jedno z najważniejszych badań, na którego podstawie lekarz jest w stanie ocenić ostrość wzroku. Składa się z szeregu testów, najczęściej przeprowadzane jest w ramach rutynowych wizyt u okulisty. Zwłaszcza kiedy pacjentowi pogorszyło się widzenie lub ma jakiekolwiek inne problemy ze wzrokiem. Na podstawie wyników badania, lekarz zleca dalsze postępowanie.

Badanie wydzielania łez

To badanie ma na celu ocenę, czy kanaliki łzowe pacjenta wydzielają odpowiednią ilość łez. Ich obecność jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. W sytuacji, gdy pomiędzy mruganiem wytwarzana jest niewystarczająca ilość cieczy, pacjent może skarżyć się na suchość czy zaczerwienienie i uczucie podrażnienia oczu.

GDX, gonioskopia i OCT

Badanie służą przede wszystkim wykryciu jaskry. Analizator GDX dokonuje pomiaru grubości warstwy włókien nerwowych siatkówki, które, w przypadku jaskry ulegają zanikowi. Gonioskopia ocenia kąt przesączania, którego odpowiednia budowa warunkuje prawidłowe krążenie cieczy oraz jej odpływ z gałki ocznej, co zapewnia jednocześnie utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wewnątrz gałki. Badanie OCT pozwala z kolei na wizualizację przekroju fragmentu oka. Specjalista dzięki OCT analizuje również kondycję tarczy nerwu wzrokowego, monitoruje zmiany jaskrowe oraz ma możliwość wykrycia zmian w grubości siatkówki.

Leczenie schorzeń

Pracowniczy Program Profilaktyczny – Profilaktyka Nabytych Wad Wzroku oferuje także pomoc w sytuacji, w której dojdzie do choroby bądź urazu. W ramach programu pracownicy mogą liczyć na usunięcie ciała obcego z oka czy zabiegi iniekcji podspojówkowej, które pozwalają na wprowadzenie leku bezpośrednio do miejsca docelowego bez konieczności stosowania leku ogólnego. Zapewnia on też konsultacje w sprawie doboru szkieł korekcyjnych.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników