Nie tylko praca w hałasie może prowadzić do nabytych wad słuchu. Wpływ na jakość słuchu mogą mieć też wibracje czy związki chemiczne obecne w miejscu pracy. Oto świadczenia profilaktyczne, do których dostęp warto zapewnić pracownikom.

Na rozwój nabytych wad słuchu w znacznym stopniu wpływ ma styl życia, warunki pracy oraz brak odpowiednich działań zapobiegawczych. W poniższym tekście wyjaśniamy jakie badania diagnostyczne i zabiegi zapewnia Pracowniczy Program Profilaktyczny – Profilaktyka Nabytych Wad Słuchu.

Audiometria impedancyjna

Pozwala ona na określenie stanu narządu słuchu, wykrycie choroby oraz wskazanie miejsca ewentualnego uszkodzenia. Obejmuje trzy elementy: tympanometrię, pomiar odruchu z mięśnia strzemiączkowego oraz test trąbki słuchowej. Tympanometria pozwala na ocenę funkcji trąbki słuchowej, odruch z mięśnia strzemiączkowego umożliwia zdiagnozowanie uszkodzenia nerwu twarzowego, a test trąbki słuchowej służy do oceny jej drożności.

Audiometria nadprogowa

To badanie wykrywa ewentualne zaburzenia w obrębie pola słuchowego. Jest to obszar pomiędzy progiem słyszenia a progiem bólu. Na podstawie wyników lekarz może określić lokalizację uszkodzenia ucha.

Audiometria tonalna

Dzięki tej metodzie oceniany jest próg słyszenia, dzięki czemu w przypadku niedosłuchu możliwe jest określenie rodzaju i głębokości upośledzenia. Badanie pozwala też na zlokalizowanie jego przyczyny. Wykazany zostaje również najcichszy słyszalny dla badanego dźwięk. Zaleca się, aby badanie wykonywały osoby narażone w pracy na hałas, wibracje czy szkodliwe związki chemiczne.

Pomoc przy schorzeniach

Niestety, czasem na profilaktykę jest już za późno. W ramach Pracowniczego Programu Profilaktycznego – Profilaktyka Nabytych Wad Słuchu pracownik może liczyć na specjalistyczną opiekę lekarską. Wśród zabiegów dostępnych w programie można wymienić: przebicie błony bębenkowej, założenie opatrunku z lekiem (obie metody zmniejszają dolegliwości np. przy zapaleniu ucha). Pacjent może liczyć również na płukanie ucha, usunięcie ciała obcego z ucha, przedmuchiwanie trąbki słuchowej czy punkcję zatok.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników