Wdrażanie reform ochrony zdrowia w Polsce rozpocznie się już w tym roku. Zmiany dotyczą m.in. cyfryzacji służby zdrowia i zwiększenia dostępności oraz jakości świadczeń zdrowotnych.
Reforma służby zdrowia ma zwiększyć dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej, podnieść jakość usług i bezpieczeństwo danych w sieci. Duże zmiany szykują się w opiece onkologicznej i kardiologicznej. Rząd planuje także stypendia i finansowanie studiów medycznych.
Spis treści:
- Polityka ochrony zdrowia w Polsce
- Stan służby zdrowia w Polsce
- Jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych
Polityka ochrony zdrowia w Polsce
Krajowy Program Reform na lata 2022/2023 został przyjęty 26 kwietnia 2022 r., a jedną z jego gałęzi jest reforma systemu ochrony zdrowia.
KPR ma zmienić obszar zdrowia publicznego głównie w zakresie zwiększenia efektywności, dostępności i jakości usług zdrowotnych. W tym celu reforma obejmie trzy obszary:
- modernizację i poprawę efektywności działania sektora szpitalnego,
- ulepszenie struktury opieki onkologicznej i kardiologicznej,
- reorganizację infrastruktury strategicznej w ochronie zdrowia.
Program rozpisany jest na rok i każdy kwartał zawiera wdrożenie istotnych działań w aktualnym systemie zdrowia. W kolejce czekają przygotowane i zaplanowane ustawy, które umożliwią zmiany na szeroką skalę.
Kolejnymi obszarami zmiany są:
- poprawa warunków kształcenia kadry medycznej w celu zwiększenia liczebności pracowników medycznych,
- rozwój sektora badawczo-rozwojowego w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w celu zwiększenia efektywności i jakości systemu ochrony zdrowia,
- zwiększenie efektywności, jakości i dostępności opieki długoterminowej w powiatach,
- rozwój sektora leków i wyrobów medycznych,
- rozwój i modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych i centrów wysokospecjalistycznych,
- dalszą cyfryzację systemu opieki zdrowotnej.
Stan systemu ochrony zdrowia w Polsce
Z dokumentu „Krajowy Program Reform 2022/2023”wynika, że wciąż dużym problemem dla wielu Polaków jest dostępność do świadczeń zdrowotnych. W małych miejscowościach brakuje specjalistów, natomiast w miastach na wizytę trzeba czekać miesiącami. Prywatne wizyty są kosztowne i nie każdy może sobie na nie pozwolić, więc chorzy często są pozostawieni sami sobie.
Ogólna sytuacja w systemie służby zdrowia przedstawia się źle z powodu niedofinansowania. Ten główny problem „negatywnie wpływa na funkcjonowanie systemu, decyzje inwestycyjne i podział zasobów.” (KPR 2022-2023).
Kolejnym, dużym problemem, który narastał przez lata, jest brak wykwalifikowanej kadry. Perspektywa niskich zarobków i pracy w trudnych warunkach nie zachęca młodych osób do podjęcia nauki na uczelniach medycznych. Z kolei ci, którzy zdecydowali się na zawód medyczny, często szukają zatrudnienia w bogatszych krajach UE.
Jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych
Na jakość w ochronie zdrowia składa się wiele czynników: finansowych, kadrowych, infrastrukturalnych, medycznych. Gdy wszystkie są zorganizowane w optymalny sposób, można mówić o wysokiej jakości opieki zdrowotnej. Dla pacjenta liczy się
przede wszystkim dostęp do wykwalifikowanych specjalistów, warunki, w jakich jest leczony oraz sposób leczenia, w tym jakość sprzętu medycznego i postawa lekarza. W dobie rozwiniętych technologii pacjenci oczekują również ułatwienia procesu rejestracji, dostępu do teleporad i bezproblemowego uzyskania recepty, skierowań na badania oraz zwolnienia lekarskiego online.
Jeśli zmiany w służbie zdrowia w ramach Krajowego Programu Reform się powiodą, podniosą standard we wszystkich sferach, które wpływają na polepszenie jakości służby zdrowia w Polsce. Najprawdopodobniej nie wydarzy się to jednak w ciągu roku, bo pełnie zaadoptowanie tak dużych procesów do systemu trwa latami. Natomiast już dziś można zauważyć, że niektóre prywatne placówki wyprzedzają państwowe w kwestii jakości ochrony zdrowia. Odczuć to mogą np. pracownicy objęci grupowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi SALTUS Ubezpieczenia. Łatwy dostęp do wykwalifikowanych lekarzy w wybranym terminie, doskonała infrastruktura i aparatura medyczna, jakość obsługi i uważność na potrzeby pacjenta — część aktywnych zawodowo osób już dziś korzysta z ochrony zdrowia wysokiej jakości.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników