Płaskostopie u dorosłych należy do najczęściej spotykanych problemów stóp u dorosłych i dzieci. W jakich zawodach ten problem ze stopami przeszkadza najbardziej i jak najlepiej mu zapobiegać?
Płaskostopie polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku sklepienia stopy. Łuk stopy staje się płaski i przylega do podłoża całą swoją powierzchnią. Płaskostopie może ograniczać naszą aktywność ruchową i powodować dolegliwości bólowe, przez co stanowi problem dla przedstawicieli wszystkich zawodów wymagających stojącej aktywności fizycznej. Płaskostopie należy do bardzo częstych schorzeń, według szacunków cierpi na nie nawet 40% populacji.
Przyczyny płaskostopia
Przyczyną płaskostopia są słabe, wiotkie więzadła stopy, źle dobrane obuwie, stałe chodzenie na wysokich obcasach czy uszkodzenie stawów i mięśni stopy. Jak wynika z powyższego, oprócz pierwotnego, wrodzonego płaskostopia rozróżniamy również płaskostopie nabyte. Oprócz tego podziału rozróżniamy wadę tę dzielimy na dwa rodzaje płaskostopia:
- podłużne (na skutek obniżenia się łuku stopy cała podeszwa dotyka podłoża)
- poprzeczne (stopa robi się szeroka i traci swoją elastyczność).
Najpowszechniejszym objawem płaskostopia jest obrzęk i ból stóp, utrudniający stanie bądź chodzenie. Kolejnymi może być zwyrodnienie kości, prowadzące nawet do deformacji stóp (tzw. koślawy paluch).
Skutki płaskostopia a praca
Skutki nieleczonego płaskostopia dają o sobie znać już w dzieciństwie, ale naprawdę dotkliwe bywają w dorosłym życiu. Warto pamiętać, że wiele zależy od doboru obuwia, sylwetki (np. otyłość znacząco pogarsza komfort życia osoby posiadającej płaskostopie).
Deformacja stopy zmienia prawidłowe punkty jej podparcia. Nawet podczas zwykłego chodzenia może powodować odczuwalne dolegliwości nie tylko stóp, ale też łydek, kolan czy kręgosłupa. Dodatkowo nacisk na podłoże częścią stopy do tego nieprzystosowaną skutkuje tworzeniem się odcisków. Zniekształcona stopa utrudnia też dobór i noszenie obuwia. To wszystko powoduje, że zarówno w dzieciństwie, jak i w życiu dorosłym (medycyna pracy!) znacząco rośnie rola profilaktyki płaskostopia (zapobiegania płaskostopiu).
Płaskostopie – jakich zawodach przeszkadza najbardziej?
Płaskostopie bywa kłopotliwe dla pracowników różnych branż. Do najpopularniejszych z nich należą:
- gastronomia (np. kucharz, kelner, piekarz, cukiernik)
- handel (sprzedawca, magazynier)
- transport (kurier)
- usługi mechaniczne (mechanik, elektryk)
- branża budowlana (robotnik)
Leczenie płaskostopia u dorosłych
Nieleczone płaskostopie w dorosłym życiu powoduje ból, prowadzący do ograniczenia aktywności ruchowej i nawet w konsekwencji do nadwagi, która tylko pogłębia wadę. Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie temu zjawisku. Leczenie i rehabilitację płaskostopia zaczyna się od rozpoznania lekarskiego. Podczas konsultacji lekarz orzeka stopień deformacji i jej wpływ na naszą postawę. Gdy jest on niewielki, wystarczą odpowiednio dobrane i wykonane przez specjalistę wkładki ortopedyczne i konsekwentnie wykonywane ćwiczenia. Pomogą one przywrócić stopie pożądany kształt łuku stopy. W zaawansowanych wypadkach platfusa u dorosłych pomóc może leczenie operacyjne i wstawienie implantów korygujących deformację.
Czy pracodawca może pomóc przeciwdziałać płaskostopiu?
Działania pracodawcy mogą być dwutorowe – oprócz zapewnienia odpowiednich warunków pracy w postaci np. możliwości siedzącego odpoczynku dla pracowników, których praca polega na staniu (np. przy taśmie produkcyjnej) pracodawca może zapewnić pracownikom dostęp do podstawowych badań profilaktycznych. Dzięki temu pracownik miałby możliwość konsultacji z lekarzem-specjalistą (w tym wypadku ortopedą), który mógłby zalecić podjęcie odpowiednich kroków w postaci np. skierowania po wkładki ortopedyczne bądź rehabilitację.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników