Żyjemy coraz dłużej – z najnowszego badania GUS wynika, że przeciętnie polski mężczyzna będzie żył 74,1 roku, a kobieta – 81,8 roku. W zeszłym roku przeciętny czas życia Polaków wzrósł o 0,3 (mężczyźni) i 0,1 (kobiety) roku. Według prognoz liczba osób w wieku 65+ w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat podwoi się.
Co robić, żeby móc długo pracować?
Z uwagi na zmniejszający się przyrost naturalny seniorzy już niedługo stanowić będą ponad 30% społeczeństwa. Wydłużający się czas życia wpływa na okres naszej aktywności zawodowej, a na jakość naszego zdrowia wpływa profilaktyka, którą ułatwia dostęp do ubezpieczeń zdrowotnych. Dlatego pracodawcy powinni pamiętać o dostosowaniu medycyny pracy do pracowników 50+. Większa liczba starszych pracowników przełoży się m.in. na wzrost zapotrzebowania na usługi medyczne. Z uwagi na stan państwowej służby zdrowia coraz więcej firm będzie korzystać ze świadczeń prywatnych.
Jakich lekarzy wizytujemy po przekroczeniu „pięćdziesiątki”
Do najczęstszych problemów, z jakimi boryka się ta grupa wiekowa, należą problemy kardiologiczne i onkologiczne. Pracodawcy powinni się na to przygotować, zapewniając dostęp do odpowiedniej opieki medycznej. W ramach medycyny pracy czy w formie dodatkowego benefitu mogą zapewnić dostęp na przykład do zestawu konsultacji i badań profilaktycznych wykrywających choroby serca.
Z tych lekarzy najczęściej korzystają pracownicy 50+:
- kardiolog,
- onkolog,
- ginekolog,
- urolog.
Do wzrostu zapotrzebowania na konsultacje dochodzi potrzeba zapewnienia odpowiednich badań profilaktycznych, w skład których wchodzą m.in. różnego rodzaju USG, RTG i EKG oraz badanie za pomocą markerów nowotworowych. Nawet najlepszy specjalista nie postawi trafnej diagnozy bez wyników określonych badań. Ważnym uzupełnieniem pakietu wizyt i badań może być możliwość skorzystania z dodatkowych usług, wspierających pracownika w razie wykrycia choroby, np. pomoc onkopsychologa czy teleopieka kardiologiczna.
Pracownicy 50+ cenieni są za fachowość i doświadczenie, co sprawia, że z punktu widzenia interesów pracodawcy warto o nich dbać. Ubezpieczenie zdrowotne cały czas jest ważnym benefitem, który przez pandemię jeszcze zyskał na znaczeniu. Oprócz świadczeń najbardziej poszukiwanych z racji wieku warto też uwzględnić te, które pozwolą przeciwdziałać chorobom zawodowym. Dzięki temu wzrośnie komfort pracy ekspertów, a liczba ewentualnych dni absencji zmaleje.
Jak nie mieć problemów na starość
Na długowieczność musimy sobie zapracować. Wielu ekspertów uważa, że wpływ genów jest wielokrotnie mniejszy (szacuje się go na ok. 25 proc.) niż wpływ czynników związanych ze stylem życia (75 proc.). Zdrowy tryb życia, ruch i właściwa dieta to jedno, ale nie zapominajmy o roli badań i konsultacji lekarskich – wykonywanie regularnych podstawowych badań diagnostycznych w pewnym wieku staje się absolutnie kluczową kwestią.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników