Dezynfekcja to słowo odmieniane ostatnio przez wszystkie przypadki. Pandemia COVID-19 spowodowała, że ruszyliśmy do aptek i sklepów w poszukiwaniu płynów oraz środków do dezynfekcji. Ale o co w niej tak naprawdę chodzi? Co to jest dezynfekcja i jak wybrać najlepszy płyn do dezynfekcji i odkażania?

Na czym polega dezynfekcja

Mianem dezynfekcja określamy wszelkie działania zmierzające do niszczenia drobnoustrojów, do których zaliczamy wirusy, bakterie, grzyby i spory. Dezynfekowanie skóry oraz przedmiotów codziennego użytku pozwala znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia groźnych chorób wywoływanych przez rozprzestrzenianie się mikroorganizmów. Obecnie dezynfekcja – co zrozumiałe – ukierunkowana jest przede wszystkim na eliminację koronawirusa SARS-CoV-2.

Co stosować do dezynfekcji rąk?

Niszczenie bakterii i innych drobnoustrojów zawsze rozpoczynamy od skóry własnych rąk. Atestowane środki takie jak płyn do rąk, żel antybakteryjny, mydło czy specjalne chusteczki odkażające należą obecnie do artykułów pierwszej potrzeby, z którymi nie powinniśmy się rozstawać. Używajmy ich po każdorazowym dotknięciu powierzchni, z którą mogli mieć kontakt inni ludzie, będący potencjalnym źródłem zakażenia.

Metody dezynfekcji

Szukając najlepszego rodzaju dezynfekcji i chcąc mieć pewność, że wybrany środek rzeczywiście ma działanie biobójcze, powinniśmy zawsze zwracać uwagę na informacje umieszczone na opakowaniu. Do najważniejszych należą zakres działania konkretnego produktu, jego skład chemiczny oraz posiadanie pozwolenia na obrót preparatami biobójczymi (z konkretnym, nadanym numerem).

Skuteczna dezynfekcja jest możliwa wyłącznie przy zastosowaniu środków o określonym składzie i parametrach. Zawartość 60% alkoholu w płynie do rąk to absolutne minimum, żeby produkt pomagał zwalczać patogeny. Przy niższym stężeniu produkt nie unicestwi wirusów, w tym SARS-CoV-2.

Zadając sobie pytanie „co do dezynfekcji?” powinniśmy też kierować się opiniami ekspertów rekomendujących określone środki dezynfekujące.

Jak stosować środki dezynfekujące?

Najprostsza odpowiedź to: zgodnie z instrukcją ich użytkowania. Najczęściej wystarczy rozprowadzić na dłoniach niewielką ilość środka i dokładnie nanieść go między zagłębienia rąk, by pozbyć się niechcianych drobno-ustrojów. Niektóre płyny sprzedawane są w wygodnych butelkach z atomizerem, co podnosi łatwość ich użytkowania, pozwalając spryskiwać również powierzchnie (np. biurko, przy którym pracujemy).

Chusteczki i gaziki do dezynfekcji to również dobra alternatywa dla płynów. Nasączone ok. 70-procentowym alkoholem izopropylowym są dobrym rozwiązaniem dla osób chcących zadbać o czystość dłoni i przedmiotów osobistych np. w podróży. Możesz nimi również odkażać rany lub przemywać powierzchnie. Pamiętajmy, że w codziennym czyszczeniu rąk doskonale sprawdzi się również zwykłe mydło.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników