Okres tuż przed porodem w obecnym czasie to dla ciężarnych duży stres z uwagi na wciąż obecne zagrożenie epidemiologiczne. Wprawdzie zniesiono już ograniczenia związane z wizytami lekarskimi, ale wciąż posiadanie dostępu do prywatnych konsultacji (np. w postaci ubezpieczeń zdrowotnych) daje kobietom w ciąży większe poczucie bezpieczeństwa.
Oprócz wygodniejszego dostępu do opieki prywatne świadczenia mogą też oferować możliwość korzystania z narzędzi do samodzielnych badań kontrolnych. Bardzo ważny jest też łatwy dostęp do telekonsultacji.
Telemedycyna dla ciężarnych
W ramach usług grupowych ubezpieczeń zdrowotnych pracodawcy zapewniają ciężarnym pracownicom możliwość korzystania z wizyt zdalnych, w tym konsultacji, wypisania recepty i uzyskania skierowania. System elektronicznych recept czy rejestrowania zwolnień lekarskich bardzo to ułatwia, spełniając przy tym zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Jak rodzić? Wybór metody
Osoba towarzysząca przy porodzie musi przestrzegać kilku ważnych zasad, m.in. wypełnić w momencie przyjęcia do szpitala ankiety epidemiologicznej, nosić maski i rękawiczki, a przede wszystkim posiadać aktualny, wykonany w okresie nie dłuższym niż 5 dni przed porodem wynik testu PCR na COVID-19.
Placówki wprowadziły wzmożone procedury, do których należy m.in. rotacja pacjentów w przestrzeniach przychodni, dezynfekcja powierzchni w gabinecie po wizycie ciężarnych, podpisanie oświadczenia o braku charakterystycznych objawów i ekspozycji na osoby zakażone w ostatnim czasie czy obowiązek umycia i dezynfekcji rąk po wejściu do kliniki.
Mimo powyższych zmian lekarze w miarę możliwości zalecają rezygnację z cesarskiego cięcia. Jak każda operacja, jest ono obarczone ryzykiem zakażenia, którego efektem może być grożąca nawet śmiercią sepsa. Jednak rodząca kobieta nie powinna obawiać się szpitalnego porodu. Ciężarne, u których stwierdzono koronawirusa, rodzą w salach porodowych szpitala zakaźnego. Szansa na zarażenie się SARS-CoV-2 podczas porodu na „normalnej” porodówce jest naprawdę minimalne.
Jak przygotować się do porodu?
Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia, ciężarne kobiety najprawdopodobniej nie należą do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 i o ile nie kontaktują się z osobami zarażonymi, ryzyko zarażenia jest bardzo niskie.
Kobiety w ciąży muszą stosować ogólne zasady zapobiegania chorobom wirusowym. Należą do nich przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny – częste i regularne mycie rąk oraz odkażanie ich za pomocą odpowiedniego płynu. Powyższe obejmuje unikanie dotykania okolic ust, oczu i nosa.
Ciężarne powinny też zachowywać dystans od osób, które kaszlą lub kichają oraz nosić maseczki nawet w miejscach, w których obecnie nie jest to wymagane przepisami prawa. Należy też zadbać o odpowiednie odżywianie i nawodnienie – wzmacnia to ogólną odporność organizmu.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników