Wiele wskazuje na to, że stoimy u progu czasów, w których uzyskanie lekarskiej porady, a nawet poddanie się niektórym zabiegom, nie będzie w ogóle wymagało opuszczania domu. Nadchodzące zmiany zawdzięczamy rozwojowi telemedycyny – nowoczesnej formy świadczenia usług medycznych. Jaki będzie jej wpływ na profilaktykę leczniczą?
Telemedycyna – dlaczego warto?
Pod pojęciem telemedycyna rozumiemy zbiór nowoczesnych form świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej, łączący elementy z zakresu rozwiązań telekomunikacyjnych, informatycznych i medycznych. Z perspektywy rozwoju usług medycznych, telemedycyna stanowi ogromne uproszczenie. Pozwala m.in. na:
- wykonywanie badań (profilaktycznych, kontrolnych, okresowych) poza placówką medyczną, np. zdalne pomiary rymu serca, poziomu glukozy,
- stałe monitorowanie stanu zdrowia pacjenta,
- przekazywanie zaleceń lekarskich pacjentom przebywającym np. w domu,
- zmniejszenie zaangażowania personelu medycznego, dzięki możliwości zdalnego wykonywania pomiarów u pacjentów,
- redukcję kosztów usług medycznych przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności leczenia.
Kiedy liczy się czas
Telemedycyna znosi bariery geograficzne, pozwalając pacjentom kontynuować leczenie poza placówką medyczną, co w wielu wypadkach oznacza rezygnację z konieczność odbywania długich podróży. W związku z tym pojawiają się pytania, czy nie idzie za tym wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa pacjenta – według ekspertów jest wręcz przeciwnie. Jedną z zalet telemedycyny jest wykrywanie zaburzeń zdrowia i automatyczne powiadamianie lekarza o stanie pacjenta. To ostatnie skraca czas, potrzebny na reakcję, kiedy istnieje zagrożenie zdrowia i życia. Ta szybkość ujawnia swoje atuty nie tylko w sytuacjach ekstremalnych – ułatwiony dostęp do lekarzy, badań i diagnostyki przyczynia się również do wcześniejszego wykrywania wielu poważnych schorzeń. A wcześnie wdrożone leczenie dla wielu pacjentów oznacza większe szanse na całkowity powrót do zdrowia.
Zdalna profilaktyka
Realizacja idei spersonalizowanej, zdalnej opieki medycznej, znajdzie również bogate zastosowanie w grupowych i indywidualnych ubezpieczeniach zdrowotnych. Wiele elementów pakietów medycznych będzie z czasem dostępnych w opcjach zdalnych. Dotyczy to nie tylko wysoce skomplikowanych procesów, ale również zwyczajnych czynności, które możliwe są do zastosowania z wykorzystaniem m.in. przenośnych aparatów rejestrujących określone parametry życiowe. Najpopularniejszą formą korzystania z telemedycyny są – i przez jakiś czas będą – telefoniczna rozmowa pacjenta ze specjalistą czy rozmowa video, podczas której pacjent może np. pokazać specjaliście do oceny widoczne zmiany (np. rany czy znamiona).
Przyszłość rynku
Według szacunków PwC wartość rynku telemedycyny w Polsce w 2016 r. wyniosła 5 mld euro. Raport „Telehealth Market – Global Industry Analysis, Size, Share, Growth, Trends, and Forecast, 2017–2025” zakładał, że światowy wzrost wartości tego rynku do 2025 r. miał rosnąć o 15% rocznie. Jego twórcy nie mogli jednak przewidzieć pandemii koronawirusa, która – jak wskazują dane Saltus Ubezpieczenia – stanowiła niezwykle mocny impuls do rozwoju telemedycyny.
Telemedycyna w SALTUS Ubezpieczenia
Możliwość zdalnych konsultacji z lekarzem internistą bądź specjalistą znajdziemy też we wszystkich wariantach ubezpieczenia oferowanych przez SALTUS Ubezpieczenia. Czas oczekiwania na telekonsultację za pośrednictwem telefonu, komunikatora internetowego lub czatu w przeglądarce internetowej to zazwyczaj zaledwie kilka godzin.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników