5G może znacząco przyspieszyć rozwój telemedycyny, która w ostatnich miesiącach stała się jednym z ważniejszych świadczeń zdrowotnych.

5G to piąta generacja sieci telefonii komórkowej, ale przede wszystkim nowy, lepszy standard w zakresie komunikacji internetowej. Zapewnia znaczne zwiększenie przesyłu danych, a co za tym idzie mocno zwiększa szybkość mobilnej sieci. Pozwala to na równie szybką popularyzację wielu rozwijających się usług np. inteligentnego domu czy zdalnego nauczania. O ile zwłaszcza to ostatnie w czasie pandemii jest mocno na czasie, o tyle jeszcze stosunkowo niewiele mówi się o wpływie, jaki internet 5G może wywrzeć na rozwój telemedycyny. A jest on bardzo duży.

Milion urządzeń na kilometr kwadratowy

Tyle sprzętów może być podłączonych do sieci dzięki skorzystaniu z dobrodziejstw technologii 5G. Według ekspertów technologia ta pozwoli upowszechnić usługi medyczne i diagnostyczne realizowane w czasie rzeczywistym, podobnie jak zabiegi, podczas których potrzebne są konsultacje między lekarzami różnych specjalności. Sieć 5G umożliwi znacznie lepszy transfer dużej liczby medycznych danych obrazowych, które pozwolą zrewolucjonizować diagnostykę i sam sposób terapii – szczególnie, jeśli połączymy je z technologią sztucznej inteligencji.

Przykłady na udane współdziałanie technologii 5G i telemedycyny już istnieją – w 2019 r. chińscy neurochirurdzy przeprowadzili pierwszą zdalną operację na mózgu pacjenta z chorobą Parkinsona (wszczepiono mu tzw. neurostymulator). Dzięki zminimalizowaniu opóźnienia w przesyle obrazu operacja była możliwa, mimo że pacjenta i lekarza dzieliło od siebie aż 2700 kilometrów!

Również z Chin pochodzi ostatni przykład użycia technologii 5G, związany już bezpośrednio z pandemią koronawirusa. W szpitalu w słynnym Wuhan do opieki nad zakażonymi wykorzystywano roboty, których zadaniem było mierzenie pacjentom temperatury, dostarczanie im posiłków, leków i dezynfekowanie pomieszczeń. Takie działania po pierwsze pozwoliły do minimum ograniczyć ryzyko zarażenia wirusem personelu szpitala, a po drugie – zebrać dane do analizy, bo pacjenci zostali uprzednio wyposażeni w elektroniczne opaski, przesyłające dane przy pomocy technologii 5G. Chińscy eksperci oceniają, że telekonsultacje w tej sieci poprawiły diagnostykę i procedury leczenia.

Co potrafi zmienić sieć 5G?

Raport opublikowany przez Huawei i Deloitte przedstawiał możliwości usprawnienia systemów opieki zdrowotnej. 5G m.in. poprawia zdalne monitorowanie i diagnozowanie pacjentów podczas transportu „inteligentnymi” karetkami. Są one wyposażone w systemy monitoringu 4K HD, dzięki czemu ratownicy z ambulansu mogą przekazywać dane medyczne do centrali w czasie rzeczywistym. Zdaniem ekspertów w takich sytuacjach sieć 5G to przede wszystkim większa szybkość – a to w medycynie może oznaczać, że otrzymamy czas, by zdążyć uratować komuś życie.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników