Elektrostymulacja coraz częściej wykorzystywana jest w rehabilitacji osób po urazach. Ten leczniczy zabieg ma szerokie zastosowanie i pozytywny wpływ na cały organizm. W poniższym tekście wyjaśniamy, kiedy i komu zalecana jest ta metoda i jakie efekty przynosi.
Elektrostymulacja to forma elektroterapii, która ma na celu pobudzenie pracy nerwów oraz mięśni zwłaszcza po unieruchomieniach stosowanych w leczeniu skutków urazów i zespołów bólowych. Zabieg ten często wykorzystywany jest w terapiach leczniczych. Przeprowadzany jest za pomocą specjalnego aparatu, którego elektrody doprowadzane są do ciała pacjenta i mocowane w punktach motorycznych opaskami zapinanymi na rzepy. Wywołują one skurcz mięśni za pomocą prądu o niskiej częstotliwości.
Kiedy stosuje się elektrostymulacje?
Zabiegi z wykorzystaniem elektrostymulacji zalecane są przede wszystkim pacjentom, którzy z różnych względów mają ograniczone możliwości wykonywania tradycyjnych ćwiczeń fizycznych lub te nie przynoszą szybkich, oczekiwanych efektów. Dotyczy to zatem osób po przebytych urazach, z problemami stawowymi (choroba zwyrodnieniowa stawów), otyłych oraz osłabionych przez różne choroby.
Elektrostymulację stosuje się wobec mięśni uszkodzonych, przy niedowładach typu wiotkiego i porażeniach. Zabieg ma powstrzymać degeneracje odnerwionego mięśnia aż do momentu całkowitego zregenerowania uszkodzonego nerwu.
Przeprowadzenie zabiegu każdorazowo powinno być poprzedzone wywiadem i badaniem lekarskim, ponieważ jest wiele przeciwwskazań do stosowania tej metody. Może stanowić zagrożenie dla osób cierpiących na choroby serca, stany zapalne skóry, padaczkę czy mających spastyczne porażenia mięśni. Zabiegu nie można też stosować, jeśli u pacjenta wykryto lub podejrzewa się chorobę nowotworową.
Jak przebiega zabieg?
Zabieg przeprowadza się na fotelu zabiegowym. Najpierw dezynfekuje się miejsca, w których podłączone zostaną elektrody. Na same elektrody nakładany jest specjalny żel, po czym zostają przyłożone do ciała pacjenta i przypięte rzepami. Potem podłącza się do nich kable, tworząc zamknięty obieg dla prądu.
Każdy mięsień otrzymuje stosowaną dawkę prądu o regulowanej intensywności. Zaczyna się od niewielkiej, stopniowo zwiększając jej siłę. Po osiągnięciu maksymalnej również stopniowo zmniejsza się dawki do minimum.
Elektrostymulacja przynosi najlepsze efekty, jeśli stosowana jest w seriach zabiegów przeprowadzanych codziennie lub co drugi dzień. Aby uzyskać pożądany efekt terapii, wizyt powinno być co najmniej 10.
Elektrostymulacja w leczeniu schorzeń zawodowych
Stosowanie tej terapii zaleca się zazwyczaj pacjentom, którzy borykają się ze stałymi, przewlekłymi czy powracającymi bólami pleców. Te zabiegi pomogą również w uśmierzeniu bólu stawów, bólu po operacjach lub będących następstwem stanu zapalnego.
Coraz częściej osoby aktywne zawodowo skarżą się na dolegliwości układu ruchu. Spowodowane jest to często siedzącym trybem życia, długotrwałym przebywaniem w nieergonomicznej pozycji lub wykonywaniem pracy fizycznej. SALTUS Ubezpieczenia w swojej ofercie Pracowniczych Programów Profilaktycznych uwzględnia również zabiegi elektrostymulacji, np. w programie Profilaktyka Następstw Urazów oraz świadczeniach rehabilitacyjnych.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników