Zespół cieśni podbarkowej, zwany też zespołem bolesnego barku (ZBB), to częsta przypadłość stawu ramiennego zwłaszcza u osób po 40 roku życia. Oprócz sportowców schorzenie to dotyka też przedstawicieli bardzo wielu zawodów. Do grup zawodowych wysokiego ryzyka należą osoby pracujące przy komputerze oraz pracownicy wykonujący prace fizyczne. Na zespół bolesnego barku często uskarżają się również pielęgniarki, fizjoterapeuci oraz stomatolodzy. Co warto wiedzieć o tej dolegliwości?
Bóle stawów barkowych – przyczyny
Staw barkowy bierze udział w praktycznie każdym ruchu kończyn górnych, przez co jest on często eksploatowany. Ramię tworzy zbiór stawów, które wykonują więcej ruchów niż jakakolwiek inna część ciała. Bark tworzą trzy kości: górna część kości ramiennej, łopatka i obojczyk. Z racji złożonej budowy dość często zdarza się, że pojawiające się nieprawidłowości dają o sobie znać w postaci bólu górnej części ramienia. Bardzo często jest on umiejscowiony w wolnej przestrzeni pomiędzy strukturami stawu ramiennego. Tamtędy przechodzi warstwa mięśni, które w określonej sytuacji mogą naciskać np. na kaletkę podbarkową, odpowiedzialną za zmniejszenie tarcia między ścięgnem mięśnia a podłożem kostnym. Może wówczas dojść do zapalenia kaletki podbarkowej. Gdy wolna przestrzeń podbarkowa zostanie zmniejszona, powstaje zjawisko zwane zespołem ciasnoty (cieśni) podbarkowej. Ściskane struktury (stąd nazwa „cieśnia barkowa”) prowadzą do zbliżenia kości ramiennej do wyrostka barkowego, powodując zachwianie równowagi mięśniowej i w efekcie ból mięśni ramienia. Jedną z metod jej leczenia jest akromioplastyka barku (inaczej dekompresja podbarkowa).
Przyczyny urazów barku
Z biomechaniki stawu barkowego wynika, że istnieje wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do ZBB. Może on być wynikiem m.in.:
- urazu (złamanie elementów kostnych wchodzących w skład stawu barkowego, zwichnięcie, zerwanie przyczepu barkowego, przeciążenie w wyniku zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych),
- zmian zwyrodnieniowych, pojawiających się z wiekiem albo powstałych wskutek trybu życia (określone zawody, sportowcy – np. tenisiści),
- długotrwałego bezruchu (siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej),
- chorób stawów, mięśni i ścięgien (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, dna moczanowa),
- wady postawy ciała,
- neuropatii.
Bark bolesny – objawy
Zespół bolesnego barku charakteryzuje się bólem, któremu może towarzyszyć obrzęk. Dodatkowe objawy, które mogą pojawić się w przebiegu zespołu bolesnego barku to:
- niemożność uniesienia kończyny powyżej określonego poziomu,
- napady silnego bólu, często w nocy, uniemożliwiające zaśnięcie,
- niemożność wykonania nawet podstawowych ruchów w chorym barku.
Diagnostyka obrazowa bolesnego barku
Leczenie bolesnego barku należy rozpocząć od dokładnego wywiadu lekarskiego i wykonania badania fizykalnego. Bardzo pomocna jest też diagnostyka obrazowa. W zależności od konkretnego przypadku mogą to być badania:
- RTG (ocena zmian kostnych i stawowych mogących zmniejszyć przestrzeń),
- USG (ocena struktur tkanek miękkich),
- rezonans magnetyczny,
- tomografia komputerowa.
Sam proces leczenia zespołu cieśni podbarkowej jest długi i obejmuje farmakoterapię,
rehabilitację bolącego barku, a opcjonalnie także zabieg chirurgiczny. W większości przypadków wystarcza jednak nieoperacyjne leczenie zachowawcze. Szczególnie ważna jest odpowiednio dobrana fizjoterapia w zespole bolesnego barku. Leczenie wymaga nie tylko współpracy lekarza i fizjoterapeuty, ale i zaangażowania pacjenta. Ćwiczenia na ból barku mają na celu usprawnianie dysfunkcji w biomechanice stawu barkowego. Ich celem jest przywrócenie jak największej sprawności chorego stawu przy pomocy rehabilitacji.
Ważna rola grupowych ubezpieczeń zdrowotnych
Prywatne ubezpieczenia zdrowotne mogą wydatnie pomóc w leczeniu wszelkich dolegliwości związanych z bolącym barkiem. Pakiet badań obrazowych, możliwość szybkiego umówienia konsultacji ze specjalistą-ortopedą czy zastosowania odpowiedniej rehabilitacji to zestaw, który warto mieć pod ręką, jeśli jest się pracownikiem wspomnianych na początku branż. Ważną role odgrywa tu również rozbudowana oferta programów profilaktycznych – o bark można (i warto!) zacząć dbać, nawet jeśli jeszcze nie daje objawów bólowych.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników