Według danych opublikowanych w Barometrze Zawodów 2018 roku, aż 11 spośród 27 zawodów deficytowych stanowią specjalizacje z sektora budowlanego, m.in.: cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze czy robotnicy budowlani. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może okazać się kluczowe podczas rekrutacji nowych pracowników, biorąc pod uwagę, że pensje w branży są już bardzo wysokie i nie ma zbyt dużo miejsca do konkurowania ceną.

Pakiet medyczny może być też istotnym narzędziem podczas zatrudniania osób z zagranicy, które stanowią współcześnie rosnący odsetek pracowników sektora budowlanego. Podczas wizyty w przychodni świadczącej usługi NFZ obywatele Polski nie muszą mieć przy sobie dodatkowych dokumentów potwierdzających przywilej korzystania z darmowych świadczeń. Ich uprawnienia sprawdzane są w systemie informatycznym po wprowadzeniu numeru PESEL. Obcokrajowcy, którzy jego nie posiadają, muszą z kolei mieć przy sobie aktualny druk ZUS RMUA lub inne zaświadczenie potwierdzające opłacenie składek zdrowotnych. Jeżeli zaś są objęci ochroną grupowej polisy zdrowotnej i korzystają z placówek prywatnych, to do otrzymania pomocy wystarczy podanie numeru karty ubezpieczenia. Korzystanie z publicznych świadczeń może być też często utrudnione z powodu bariery językowej.

Te świadczenia są najistotniejsze dla sektora budowlanego

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne w przypadku branży budowlanej ma jednak znaczenie nie tylko w procesie rekrutacji. Zapewnienie stałego i sprawnego dostępu do szerokiego katalogu świadczeń medycznych ma również duży wpływ na utrzymanie pracowników w dobrym zdrowiu oraz szybszy powrót do niego w razie zachorowania lub wypadku przy pracy. Jak pokazują ostatnie dane GUS, co roku dochodzi w tym sektorze do ponad 5 tys. wypadków, czyli średnio 14 dziennie. Zadaniem odpowiedzialnego pracodawcy jest przede wszystkim zapobieganie tego typu wypadkom. Może się jednak okazać, że zastosowanie nawet szczególnych środków ostrożności nie wystarczy. W razie wypadku sprawna praca służb ratowniczych i doraźna opieka ambulatoryjna NFZ, to czasem jedynie początek procesu powrotu do zdrowia. Niektóre urazy mogą wymagać długotrwałego leczenia oraz stałej pomocy rehabilitantów, na którą w ramach publicznych świadczeń czekać można nawet kilka miesięcy. W takiej sytuacji pomocne będzie grupowe ubezpieczenie zdrowotne, które znacząco przyspiesza rozpoczęcie rehabilitacji, a przecież szybsze podjęcie leczenia zwiększa szanse na sprawniejsze odzyskanie zdrowia.

Innymi świadczeniami, istotnymi z punktu widzenia pracowników sektora budowlanego są badania wysokospecjalistyczne oraz diagnostyka obrazowa, czyli m.in. rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, które również można uwzględnić w ubezpieczeniu. Przedsiębiorcy budowlani przy zakupie polisy powinni także zwrócić uwagę na listę oferowanych zabiegów, zwłaszcza w ramach chirurgii 1 dnia.

Dopasowanie do potrzeb

Dzięki rozwojowi ubezpieczeń zdrowotnych możliwe jest spersonalizowanie oferty oraz dopasowanie jej do potrzeb konkretnego przedsiębiorcy. Pozwalają na to m.in. oferowane przez ubezpieczycieli Programy Profilaktyczne, które mają na celu szybkie zdiagnozowanie najważniejszych i najpowszechniej występujących schorzeń charakterystycznych dla poszczególnych grup zawodowych oraz typów wykonywanych obowiązków.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników