Według najnowszych danych WHO, przepracowanie było przyczyną śmierci nawet 745 tys. osób na świecie. Tylko w 2021 roku! Jak wykryć objawy zmęczenia?
Spis treści:
- Przepracowanie – jakie są skutki?
- Choroby a przepracowanie
- Komu grozi przepracowanie?
- Czym grozi przepracowanie?
- Jak leczyć przepracowanie?
Przepracowanie – jakie są skutki?
Przemęczenie pracą negatywnie wpływa na zdrowie i życie człowieka. Wiąże się z wysokim poziomem stresu. Objawy zmęczenia psychicznego i fizycznego to pierwszy sygnał, że pracujesz ponad swoje możliwości.
Zobacz, jakie są skutki przepracowania:
- skrajne wyczerpanie emocjonalne i fizyczne,
- zaburzona koncentracja,
- niespodziewane słabnięcia,
- omdlenia,
- zawroty głowy,
- bezsenność,
- niespokojny sen,
- nerwowość,
- obniżona odporność,
- nadciśnienie,
- początki depresji.
Choroby a przepracowanie
Przepracowanie to wysoki poziom stresu, który wpływa przede wszystkim na układ nerwowy i zdrowie psychiczne. Przemęczenie pracą wywołuje także konkretne choroby. To m.in.:
- stany lękowe,
- nerwica,
- zawał serca,
- udar serca,
- wrzody żołądka.
Poza tym długotrwała praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka.
Z kolei przemęczenie pracą fizyczną oznacza:
- problemy z kręgosłupem,
- problemy ze stawami,
- bóle mięśni.
Każda praca wymaga więc odpoczynku. Bez niego organizm nie będzie się prawidłowo regenerował.
Komu grozi przepracowanie?
Przepracowanie dotyka najczęściej osób, które biorą zbyt dużą liczbę nadgodzin. Przemęczenie pracą najczęściej dotyka osób piastujących dobrze płatne stanowiska, ale jednocześnie związane z silnym stresem.
Niestety, negatywne skutki przepracowania pojawiają się dopiero po długim czasie życia w takim trybie. Poza tym świadomość osoby przemęczonej pracą często wypiera skutki pracy ponad swoje siły. W wielu przypadkach dotyczy to osób, które dużo osiągnęły, ale wcześniej miały bardzo niską samoocenę.
Skutki przepracowania dotykają również osób piastujących niższe stanowiska. Wielu pracowników wykonujących różne zawody często obawia się utraty pracy, a co za tym idzie – środków do życia i nierzadko utrzymania rodziny. Nieuczciwi pracodawcy wykorzystują ten fakt i w efekcie oznacza to pracę w nadgodzinach. To skutkuje nie tylko spadkiem chęci do pracy i satysfakcji z jej wykonywania, ale przede wszystkim źle odbija się na zdrowiu.
Czym grozi przepracowanie?
W skrajnych przypadkach przepracowanie może zakończyć się zgonem. Śmierć z przepracowania ma nawet własną definicję – karoshi. To określenie wywodzi się z Japonii, gdzie po raz pierwszy w historii opisano to zjawisko.
Poza tym przepracowanie wywołuje choroby układu nerwowego oraz układu krążenia. Warto podkreślić jeszcze jedno – przemęczenie pracą oznacza kłopoty psychiczne. Może prowadzić do rozwoju depresji, nerwicy, stanów lękowych, a te mogą zakończyć się nawet samobójstwem.
Jeśli odczuwasz takie problemy – nie wstydź się i idź po pomoc do terapeuty. Pierwsza wizyta u psychologa z pewnością będzie trudna, ale uchroni Cię też przed rozwojem choroby. Nie bagatelizuj takich sygnałów.
Jak leczyć przepracowanie?
Aby uniknąć przemęczenia pracą, pamiętaj o odpoczynku. Jak zacząć?
- Odłóż telefon po powrocie z pracy.
- Wyłącz laptopa i nie zaglądaj do niego przez jakiś czas.
- Odłóż na chwilę media społecznościowe – to zjadacze czasu, które rozpraszają uwagę i utrudniają odpoczynek.
To jeszcze nie wszystko. Z pewnością masz obowiązki domowe, ale wieczorem po pracy postaraj się znaleźć chwilę dla siebie. Wykorzystaj ją na:
- relaks,
- medytację,
- spotkanie z przyjaciółmi,
- słuchanie muzyki,
- aromatyczną kąpiel,
- drzemkę,
- film lub serial,
- książkę,
- hobby.
Poza tym o dobrostan zatrudnionych może zadbać również pracodawca. Mając na uwadze, że każdy pracownik indywidualnie znosi stres i zmęczenie, powinien oprócz przyjaznych warunków pracy, zapewnić wszystkim grupowe ubezpieczenie zdrowotne. Najlepiej takie, które znacząco ułatwi kontakt z odpowiednim specjalistą bez oczekiwania w kolejce lub umówienie wizyty lekarskiej od ręki. W ten sposób szybko szybciej można zwalczyć przemęczenie pracą i utrzyma chęć wykonywania obowiązków.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników