Ścięgno Achillesa to największe i najbardziej wytrzymałe ścięgno w ludzkim organizmie. Jego znaczenie dla naszego poruszania się powoduje, że kontuzje i ból ścięgna Achillesa to wyjątkowo duży problem. Przedstawiciele których zawodów są najbardziej narażeni na kłopoty?

Ból ścięgna Achillesa przy chodzeniu – tak zazwyczaj zaczyna objawiać się problem. Wiele osób zaczyna swoją historię podobnie – „rano ból ścięgna Achillesa był tym, co poczułem robiąc pierwszy krok w stronę łazienki”. Skandynawskie badanie sprzed kilku lat, obejmujące aż 33- letni okres czasu, pokazało że prawdopodobieństwo zerwania ścięgna Achillesa w ciągu ostatnich 30-lat wzrosło aż 7-krotnie! W 1980 r. na 100 tys. osób notowano jedynie 3 takie przypadki. Amerykańskie badania pokazują, że w ciągu swojego życia aż 10 procent populacji USA miewa bóle w okolicy ścięgna Achillesa.

Kluczowe przy poruszaniu się

Ścięgno Achillesa ma około 15 centymetrów długości i ciągnie się od pięty aż do połowy łydki, łącząc guz piętowy z mięśniem trójgłowym. Ścięgno to odpowiada za poruszanie stopą, pełniąc kluczową rolę podczas chodzenia, skakania, stawania na palcach. I właśnie częstotliwość korzystania z niego powoduje, że często bywa nadwyrężane.

Przewlekłe zapalenie ścięgien Achillesa, choć bywa domeną wszelkiej maści sportowców, bardzo często jest też zmorą pracowników. Dotyczy to wszelkich zawodów, w którym przemieszczanie się na nogach jest codziennością – kurierzy, robotnicy, listonosze, górnicy, a nawet zawodowi kierowcy (częsty ruch stopy góra-dół) nad wyraz często skarżą się na ból w okolicy kostki zewnętrznej.

Jego przyczyną może być naciągnięcie, naderwanie czy zapalenie ścięgna. Najczęstsze bywa to ostatnie, objawiające się zaskakującym dźwiękiem podobnym do skrzypienia, pojawiającym się za każdym razem, gdy stawiamy krok. Ignorowanie tego stanu może doprowadzić nawet do zerwania ścięgna – a to już bardzo poważna kontuzja, kończąca się najczęściej operacją i wielotygodniowym, a nawet wielomiesięcznym wyłączeniem ze wszelkich aktywności.

Punktami wspólnymi powyższych kontuzji (oprócz zerwania) jest bolące i pogrubione ścięgno Achillesa. Wszelkie zgrubienia i guzy na ścięgnie Achillesa, jak i obrzęk ścięgna Achillesa powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym i impulsem do wizyty u lekarza-ortopedy.

Przyczyny problemów ze ścięgnem Achillesa

Problemy powoduje nadwyrężenie ścięgna, będące skutkiem nadmiernej aktywności fizycznej lub brakiem odpowiedniej rozgrzewki. Do kontuzji może przyczynić się również nieodpowiednio dobrane obuwie czy otyłość. Przykładowo, zbyt częste chodzenie przez kobiety (np. urzędniczki, pracownice korporacji) w obuwiu typu szpilki powoduje skrócenie ścięgna (tzw. krótkie ścięgno Achillesa) i duże zwiększenie podatności na jego kontuzje.
Nie pomaga nam też wiek – wraz z nim ścięgna tracą elastyczność, dlatego podejmując się aktywności po 40. roku życia musimy stopniowo zwiększać obciążenia. Nawet nieznacznie naciągnięte ścięgno Achillesa zwiększa jego podatność na zerwanie. Również wszelkie dysfunkcje nóg powodują, że mięśnie i ścięgna są nierównomiernie obciążane, przez co zwiększa się stopień nadwyrężenia ścięgna Achillesa, co jak wspomnieliśmy prowadzi do zwiększenia ryzyka urazu.

Zerwanie ścięgna Achillesa – objawy

Zerwanie ścięgna Achillesa to nagłe zdarzenie, któremu niejednokrotnie towarzyszy krótki dźwięk, zdaniem pacjentów przypominający trzask, uczucie opisywane jest jako uderzenie w łydkę lub smagnięcie biczem. Brak możliwości stanięcia na palcach oznacza, że prawdopodobnie doszło do zerwania wszystkich lub prawie wszystkich włókien. Ta sytuacja oznacza konieczność leczenia operacyjnego. Zabieg szycia ścięgna oznacza unieruchomienie nogi na okres 6-8 tygodni i konieczność późniejszej kilkumiesięcznej rehabilitacji.

Jak leczyć ścięgno Achillesa

Na szczęście większość kontuzji ścięgna Achillesa można wyleczyć znacznie łatwiej i przede wszystkim szybciej. Delikatne naciągnięte lub nadwyrężone ścięgno Achillesa wyleczymy samodzielnie, stosując zimne okłady, chłodzące maści przeciwzapalne i – co najważniejsze – dając nodze odpocząć.

Brak poprawy wiąże się z koniecznością wizyty u lekarza, niedoleczony stan zapalny sprzyja bowiem kolejnym, poważniejszym kontuzjom. Obrzęk i krwiak świadczyć mogą o poważnym naciągnięciu ścięgna, a przy ostrzejszym bólu i zaczerwienieniu nawet o naderwaniu – przyjmuje się, że aby o nim mówić, naderwanych musi być co najmniej 5% włókien ścięgna. Lekarz w tej sytuacji może zalecić zabiegi fizjoterapeutyczne i unieruchomienie nogi.

Unieruchomienie zazwyczaj jest też wskazane przy najczęstszym schorzeniu – zapaleniu ścięgna Achillesa. Jego charakterystycznym objawem jest wspomniane wyżej trzeszczenie bądź skrzypienie podczas ruchu. Specjalista zaleci prawdopodobnie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz rehabilitację.

Czy grupowe ubezpieczenia zdrowotne mogą pomóc w rehabilitacji?

Prywatne ubezpieczenia medyczne, wykupione przez pracodawców, mogą wydatnie pomóc w leczeniu wszelkich dolegliwości związanych ze ścięgnem Achillesa. Pakiet badań obrazowych, możliwość szybkiego umówienia konsultacji ze specjalistą-ortopedą czy zastosowania odpowiedniej rehabilitacji pomogą – nomen omen – postawić na nogi pacjentów z niedomaganiami ścięgna. W dodatku ich wykonanie jest znacznie szybciej osiągalne czasowo, niż analogiczne badanie umawiane przez NFZ. Pamiętajmy jednak, że choć w leczeniu ścięgna Achillesa rehabilitacja pomaga stosunkowo szybko wrócić do pełnej sprawności, najlepiej zadbać o taką zmianę trybu życia i pracy, która pomoże uniknąć kontuzji. Każda z nich zostawia bowiem ślad na tkance ścięgna, czyniąc ją bardziej podatną na urazy.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników