84304 osoby – dokładnie tyle miało w zeszłym roku wypadek w pracy wynika z danych GUS. Grupowe ubezpieczenia zdrowotne mogą pomóc w szybkim powrocie do zdrowia.

Najczęściej w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń w pracy dochodzi do kontuzji kończyn górnych i dolnych. Aż 78,8% osób poszkodowanych doznało tego typu urazów, na drugim miejscu znajdują się urazy głowy (9,7%), a następnie tułowia i organów wewnętrznych (3,5%) oraz grzbietu, łącznie z kręgosłupem (3,3%)[1].

W których branżach najwięcej poszkodowanych?

Najwięcej osób poszkodowanych w wyniku wypadków przy pracy było w 2018 w następujących branżach:

  • Przetwórstwo przemysłowe – 28 669 zdarzeń;
  • Handel – 10 906 zdarzeń;
  • Opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 8 858 zdarzeń.

Na wysokie ryzyko narażeni są też pracownicy branży budowlanej. Choć poszkodowanych było jedynie 5 247 osób, to odsetek wypadków śmiertelnych i ciężkich obrażeń jest bardzo wysoki – odpowiednio 1% i 1,6%. Dla porównania, w przetwórstwie przemysłowym śmierć poniosło jedynie 0,2% poszkodowanych, a ciężkim obrażeniom uległo 0,9%.

Wypadki w pracy – przyczyny

Najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy było nieprawidłowe zachowanie pracownika – 60,8% przypadków. Na drugim miejscu znalazł się niewłaściwy stan czynnika materialnego – 8,5%. Najwięcej urazów miało miejsce w trakcie poruszania się pracownika (35,8%) lub operowania przedmiotami (17,5%). Każdy uraz, niezależnie od przyczyny powstania, wymaga jak najszybszej reakcji medycznej.

Szybka pomoc ratowników to nie wszystko

Sprawna reakcja służb ratowniczych i udzielona przez nich pomoc to jednak dopiero początek powrotu do zdrowia. Wiele urazów wymaga rehabilitacji. Niestety na świadczenia publiczne w ramach NFZ trzeba czasem czekać wiele miesięcy. To może skutkować przedłużającą się niezdolnością do pracy i absencją pracownika. W związku z tym pracodawcy powinni zadbać o dostęp do prywatnej opieki, np. za pośrednictwem grupowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Jaką pomoc gwarantują grupowe ubezpieczenia zdrowotne?

Grupowe ubezpieczenia zdrowotne oferują dostęp do szerokiego katalogu świadczeń, w tym pracowniczych programów profilaktycznych. Programy te mogą być również pomocne w zwalczaniu urazów. Jeden z pracowniczych programów profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia skonstruowano specjalnie z myślą o leczeniu urazów. Zapewnia on dostęp nie tylko do badań obrazowych, włącznie z tomografem i rezonansem magnetycznym, ale też zabiegów rehabilitacyjnych.

Dodatkowa rehabilitacja

Może jednak okazać się, że uraz jest poważny i wymaga dodatkowych zabiegów i ćwiczeń rehabilitacyjnych. Na szczęście większość ubezpieczycieli, w tym SALTUS Ubezpieczenia, oferuje możliwość rozszerzenia posiadanego ubezpieczenia o dodatkowe elementy, w tym rehabilitację.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników

 

[1] Wypadki przy pracy w 2018 r., Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2019 r.