Zaburzenia snu to codzienność wielu pracowników zmianowych. Jak radzić sobie z tym wyzwaniem i dbać o ich zdrowie?
Niezbędna w wielu sektorach gospodarki praca zmianowa stanowi wyzwanie dla zdrowia i samopoczucia pracowników. Jednym z jej najbardziej dotkliwych skutków jest zakłócenie naturalnego rytmu snu. Prowadzi to do chronicznego zmęczenia, licznych problemów zdrowotnych i obniżenia jakości życia. W obliczu tych wyzwań pracodawcy poszukują skutecznych rozwiązań, które zminimalizują negatywne skutki pracy zmianowej. Kluczem do zrozumienia i radzenia sobie z tymi problemami są m.in. regularne badania profilaktyczne, które pozwalają monitorować i dbać o zdrowie pracowników.
Spis treści:
- W których branżach niezbędna jest praca na zmiany?
- Dlaczego praca zmianowa jest szkodliwa dla zdrowia?
- Bezsenność a praca zmianowa
- Jak pracodawca może chronić zdrowie pracowników zmianowych?
W których branżach niezbędna jest praca na zmiany?
Z danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy z 2019 r. wynika, że 21proc. pracowników w Europie pracuje w trybie zmianowym, a 19 proc. w nocy.
Praca zmianowa dotyczy wielu sektorów gospodarki i zawodów:
- medycyna i opieka zdrowotna — lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni,
- produkcja i przemysł — pracownicy zakładów produkcyjnych, fabryk, hut,
- transport — kierowcy ciężarówek, pracownicy kolei, lotnictwa, transportu publicznego,
- bezpieczeństwo — policjanci, strażacy,
- gastronomia i hotelarstwo — personel restauracji, hoteli i barów,
- energetyka — pracownicy elektrowni i stacji dystrybucji energii,
- handel — pracownicy supermarketów i sklepów wielkopowierzchniowych,
- centra obsługi klienta — pracownicy infolinii,
- informatyka — administratorzy systemów i sieci,
- media — dziennikarze stacji radiowych, telewizyjnych i redakcji gazet.
Wiele innych branż również korzysta z tego modelu pracy w zależności od specyfiki działalności i potrzeb rynkowych.
Dlaczego praca zmianowa jest szkodliwa dla zdrowia?
Praca zmianowa zakłóca rytm dobowy odpowiedzialny za regulację snu i innych funkcji organizmu. Nieregularny sen prowadzi do uczucia ciągłego zmęczenia, obniża koncentrację i efektywność. Zaburzenia snu prowadzą do wielu chorób i problemów zdrowotnych, takich jak:
- choroby sercowo-naczyniowe,
- otyłość,
- cukrzyca,
- depresja,
- zaburzenia hormonalne,
- nowotwory,
- bezsenność.
Wpływ pracy zmianowej na zaburzenia snu niesie więc ze sobą bardzo negatywne skutki zdrowotne.
Bezsenność a praca zmianowa
Bezsenność stała się jednym z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych wśród pracowników zmianowych. Kłopoty ze snem, które pojawiają się po nocnej zmianie, prowadzą do poważnych konsekwencji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Wiele osób pracujących w trybie zmianowym doświadcza regularnych problemów ze snem po nocnej zmianie. Co więcej, część z nich przyznaje, że zasypianie w pracy zdarzało im się przynajmniej raz w miesiącu. To sygnał alarmowy dla pracodawców, by zwrócić uwagę na warunki pracy i dobrostan swoich pracowników. Wspieranie zdrowego rytmu snu może przynieść korzyści nie tylko pracownikom, ale także całej organizacji. Tym bardziej że przewlekłe zmęczenie i obniżona koncentracja zwiększają ryzyko wypadków w pracy.
Jak pracodawca może chronić zdrowie pracowników zmianowych?
Pracodawcy odgrywają kluczową rolę w dbaniu o zdrowie pracowników w systemie zmianowym. W tej sprawie mogą wiele zrobić, począwszy od zapewnienia opieki zdrowotnej po zmianę oświetlenia w miejscu pracy.
- Elastyczne godziny pracy — umożliwiają pracownikom dostosowywanie swojego grafiku pracy do indywidualnych potrzeb biologicznych.
- Oświetlenie biurowe — powinno naśladować naturalne światło słoneczne, żeby pomagać w regulacji rytmu dobowego pracowników.
- Przerwy regeneracyjne: krótkie przerwy w ciągu dnia lub nocy przeciwdziałają skutkom zmęczenia.
- Edukacja i wsparcie: organizowanie szkoleń i warsztatów na temat prawidłowej higieny snu i sposobów, jak poprawić jakość snu może pomóc pracownikom w radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi z pracą zmianową.
- Opieka zdrowotna — badania profilaktyczne, które monitorują stan zdrowia.
Wybór odpowiedniej opieki medycznej można uprościć do grupowych ubezpieczeń zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia. Już w ramach podstawowego pakietu medycyny pracy pracownik otrzymuje najpotrzebniejsze badania, wystarczające do wykrycia zaburzeń w działaniu organizmu. Dzięki temu pracodawcy mogą szybko reagować: wprowadzić odpowiednie środki zaradcze i dostosować warunki pracy do potrzeb pracowników.
Dla pracodawców inwestycja w badania profilaktyczne to nie tylko spełnienie obowiązków prawnych, ale przede wszystkim troska o dobrostan pracowników. Zdrowi, wypoczęci i zmotywowani pracownicy to klucz do sukcesu każdej firmy. Dlatego też ważne jest, aby pracodawcy byli świadomi potencjalnych ryzyk związanych z pracą zmianową i aktywnie dążyli do ich minimalizacji poprzez regularne badania i dostosowywanie warunków pracy.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników