Czynniki biologiczne, chemiczne, fizyczne i stres w pracy mechanika to największe ryzyko. Nie da się go uniknąć, ale można je zredukować.
W pracy w warsztacie samochodowym ważna jest ocena ryzyka zawodowego. Mechanik samochodowy jest narażony na wiele zagrożeń, które negatywnie odbijają się na jego zdrowiu. Lista potencjalnych chorób jest długa, a schorzenia kumulują się latami. To najważniejszy powód, żeby zwiększyć bezpieczeństwo mechanika, a można to zrobić przez stały monitoring jego stanu zdrowia.
Spis treści:
- Zagrożenia w warsztacie samochodowym
- Zagrożenia biologiczne w środowisku pracy mechanika
- Zagrożenia chemiczne w środowisku pracy mechanika
- Ergonomia stanowiska pracy mechanika
- Jak zapobiegać zagrożeniom zdrowotnym w pracy mechanika?
Zagrożenia w warsztacie samochodowym
Praca mechanika samochodowego jest jedną z bardziej wymagających i eksploatujących organizm człowieka. Warsztat samochodowy to miejsce, gdzie pracownik jest narażony na hałas i kontakt ze szkodliwymi dla zdrowia substancjami, a sama praca wymaga siły fizycznej i odporności psychicznej.
Mechanik jest narażony na wiele chorób zawodowych, w tym:
- astmę,
- pylicę płuc,
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP),
- choroby skóry,
- choroby układu mięśniowo-szkieletowego,
- choroby obwodowego układu nerwowego.
Część chorób, zwłaszcza związanych z układem mięśniowo-szkieletowym i nerwowym ujawnia się po latach pracy. Inne mogą pojawić się nagle, w wyniku kontaktu z substancją szkodliwą. Na co narażony jest mechanik samochodowy?
Zagrożenia biologiczne w środowisku pracy mechanika
Do zagrożeń biologicznych w warsztacie samochodowym należy przede wszystkim kontakt z olejami i klejami, w których mogą działać nie tylko toksycznie, ale w których mogą rozwijać się bakterie i inne szkodliwe dla człowieka mikroorganizmy. Innym zagrożeniem jest kontakt z bakteriami i grzybami podczas wymiany klimatyzacji w aucie.
Choroby zawodowe, które powstają na skutek biologicznych zagrożeń w warsztacie to:
- kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia
- trądzik olejowy, smarowy lub chlorowy o rozległym charakterze.
Zagrożenia chemiczne w środowisku pracy mechanika
Codzienny kontakt z paliwem, smarami, olejami, farbami, rozpuszczalnikami i spalinami sprawia, że czynniki chemiczne na stanowisku mechanika samochodowego są jednym z częstszych zagrożeń dla jego zdrowia. Szkodliwość tych substancji polega na ich drażniącym i trującym działaniu. Mogą także uczulać i przyczyniać się do powstania chorób, w tym nowotworów. Najbardziej niebezpieczne substancje to:
- pyły krzemionkowe,
- tlenki azotu,
- tlenki manganu,
- tlenki żelaza,
- rozpuszczalniki.
Do narażenia na szkodliwe czynniki chemiczne dochodzi podczas czynności takich jak spawanie czy lakierowanie, ale też przez samo przebywanie w warsztacie. Stale obecne w tym miejscu opary spalin i innych substancji lotnych przenikają do ciała mechanika samochodowego przez jego układ oddechowy.
Podsumowując, w warsztacie samochodowym najbardziej niebezpieczne są czynniki szkodliwe i uciążliwe w środowisku pracy mechanika. Do uciążliwych zaliczamy te, które nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, ale w znaczący sposób wpływają na wydajność pracownika. Takim uciążliwym zagrożeniem są fizyczne aspekty pracy — podnoszenie ciężarów czy wielogodzinna praca w jednej, wymuszonej pozycji.
Ergonomia stanowiska pracy mechanika
Mechanik samochodowy jest narażony na urazy mięśniowo-szkieletowe. Mogą być to zarówno stany nagłe, takie jak:
- wypadek,
- powstanie przepukliny krążka międzykręgowego,
- uraz kręgosłupa
oraz takie, które tworzą się latami i prowadzą do:
- ograniczenia ruchomości mięśni i stawów,
- przewlekłego bólu.
Do schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego przyczynia się nieprawidłowa ergonomia w pracy mechanika. Przy naprawie samochodów jest on zmuszony do częstego podnoszenia ciężarów, trwania przez długi czas w jednej, nieergonomicznej pozycji i wielokrotnego wykonywania tych samych ruchów.
Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego to częste choroby zawodowe mechanika samochodowego. Zaliczamy do nich min.:
- przewlekłe zapalenie ścięgna i jego pochewki,
- przewlekłe zapalenie okołostawowe barku,
- przewlekłe zapalenie kaletek maziowych i przewlekłe uszkodzenia łąkotki,
- zapalenie nadkłykcia kości ramiennej.
Na powstanie chorób zawodowych związanych ze sposobem wykonywania pracy mają również wpływ czynniki psychospołeczne. Praca pod presją czasu i kontakt z trudnymi klientami nie od razu, ale wpływają na pogorszenie zdrowia mechanika samochodowego.
Jak zapobiegać zagrożeniom zdrowotnym w pracy mechanika?
Części zagrożeń w pracy mechanika można zapobiec. Profilaktyka zdrowotna zaczyna się już od specjalistycznej oceny zagrożeń zawodowych i badań profilaktycznych. Im szerszy zakres opieki zdrowotnej, tym większa szansa na zminimalizowanie zagrożeń, zwłaszcza ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. W SALTUS Ubezpieczenia, pracownicy objęci ubezpieczeniem grupowym mogą również korzystać z Pracowniczych Programów Profilaktycznych. Mechanik samochodowy może dbać o swoje zdrowie z programem Profilaktyki Następstw Urazów, Nabytych Wad Postawy czy Chorób Układu Oddechowego.
Organizacja przestrzeni pracy mechanika samochodowego, prawidłowe oświetlenie, właściwe oznaczenie i zabezpieczenie miejsc szczególnie niebezpiecznych, zapewnienie ubrań roboczych to kolejne działania, które powinien podjąć pracodawca, żeby zminimalizować ryzyko ubytku na zdrowiu mechaników samochodowych.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników