Choć tego nie widać, to zagrożenia w pracy informatyka to przemęczenie, utrata sprawności kręgosłupa i wad wzroku. Nie zawsze da się im zapobiec, ale dzięki badaniom profilaktycznym pracownicy mogą mieć zdrowie pod kontrolą.
Specjalista IT, choć jego praca nie wygląda na ciężką, jest narażony na choroby w pracy. Informatyk może borykać się z problemami z kręgosłupem i wzrokiem. Z powodu stresu i nadmiaru obowiązków jest narażony na zawał i udar mózgu. Jak pracodawca może dbać o zdrowie informatyka?
Spis treści:
- Zagrożenia w zawodzie informatyka
- Choroby zawodowe informatyków
- Przewlekłe choroby informatyków
- Jak dbać o zdrowie informatyków?
Zagrożenia w zawodzie informatyka
Czynniki ryzyka w świecie programistów dzielimy na:
- ergonomiczne,
- psychospołeczne,
- biologiczne,
- wypadkowe.
Największy wpływ na zdrowie informatyków, podobnie jak w wielu innych zawodach w pozycji siedzącej, ma wyposażenie stanowiska pracy. Wygodne, ergonomiczne krzesło, duże biurko, monitor ustawiony na odpowiedniej wysokości, ekran nie odbijający światła i redukujący światło niebieskie — to podstawa bezpiecznej pracy.
Z czynników psychospołecznych najsilniej na pracownika w branży IT wpływa stres i powtarzalność wykonywanych zadań. Stres w połączeniu z siedzącym charakterem pracy naraża informatyków na udar i zawał serca.
Czynniki biologiczne to narażenie na kontakt z chorobami zakaźnymi w pomieszczeniach biurowych, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Informatykom grożą także wypadki. Np. te powstałe na skutek przemieszczania się w miejscu pracy, których bezpośrednią przyczyną jest zderzenie z innym obiektem.
Choroby zawodowe informatyków
Najczęściej spotykaną jest zespół cieśni nadgarstka. Choroba zawodowa informatyków, która zaczyna się niewinnie od lekkiego mrowienia kciuka, palca wskazującego i serdecznego. Przyczyną powstania tego schorzenia jest ucisk nerwu pośrodkowego przebiegającego centralnie między ścięgnami palców a skórą dłoni. Najczęściej dochodzi do tego przez wykonywanie powtarzalnych ruchów ręki i nadgarstka, gdy palce są uniesione ponad poziom podłoża. „Nadgarstek informatyka” to skutek używania myszki do komputera, przez wiele godzin każdego dnia.
Przewlekłe choroby informatyków
Choroby zawodowe często mają charakter przewlekły, co oznacza, że powodują trwałe zmiany w organizmie. Dlatego tym bardziej warto je znać i wiedzieć, jak im zapobiegać.
Ze względu na wielogodzinną pracę przed ekranem komputera informatycy cierpią na choroby zawodowe oczu. Doskwiera im najczęściej zespół suchego oka, który charakteryzuje się pieczeniem, zaczerwienieniem i bólem oczu.
Problemem programistów może być także krótkowzroczność — osoby pracujące przed ekranami komputerów z czasem mogą nabyć też i tę wadę wzroku.
Ścisły związek ma również ergonomia pracy przy komputerze i choroby zawodowe informatyków. Jeśli stanowisko pracy nie zapewnia odpowiedniego komfortu, dotkną go zwyrodnienia kręgosłupa. Kręgosłup informatyka jest narażony na przeciążenia w odcinku lędźwiowym, piersiowym i szyjnym. Pojawia się ból lędźwi, szyi lub barków, który potem przechodzi w stałe napięcie i utrudnia utrzymanie komfortowej pozycji przy biurku. Zwyrodnienia postępują, a kręgosłup „zużywa się” szybciej.
Jak dbać o zdrowie informatyków?
Jak już wspomnieliśmy, podstawą jest zapewnienie pracownikowi ergonomicznego stanowiska pracy. Zakup obrotowego, ergonomicznego krzesła, a nawet biurka z elektryczną regulacją wysokości zwróci się w postaci dyspozycyjności i większej wydajności informatyka.
Do najważniejszych czynników, które zapobiegają rozwojowi chorób zawodowych, jest aktywność fizyczna. Tutaj pracodawca może postawić na zachęcanie zatrudnionych do udziału w aktywnościach sportowych, a nawet organizować je w firmie. Mogą mieć formę angażujących konkursów, gdzie wszyscy walczą o środki finansowe na szczytny cel. Benefity w postaci kart uprawniających do korzystania z obiektów sportowych są standardem, ale nie każdy ich używa. Potrzebna jest zatem edukacja zdrowotna zatrudnionych.
Pracownik, który oprócz tego wszystkiego ma zapewnione badania lekarskie, czuje się bezpieczniej i poświęca większą uwagę swojemu zdrowiu. Informatycy, którzy regularnie korzystają z badań profilaktycznych, np. w SALTUS Ubezpieczenia, mają jasny obraz swojego stanu zdrowia i wiedzą, że w tym zakresie mogą liczyć na wsparcie pracodawcy. Zwłaszcza gdy ubezpieczenie grupowe obejmuje takie programy jak Profilaktyka Nabytych Wad Postawy i Profilaktyka Nabytych Wad Wzroku, ułatwiające konsultacje z ortopedą, neurologiem i okulistą oraz dające możliwość szybkiego wykonania odpowiednich badań diagnostycznych.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników